Licensed to Papatoetoe Aquatic Centre - Site License

                                   HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 3/02/2017 12:41 PM

                2017 Swimming Counties Manukau Age Group Champs                

                      HELD AT PAPATOETOE CENTENNIAL POOL                       

 
             Results - Version 3 - Session 4 


 

Event 35  Mixed 11 & Under 200 LC Meter Freestyle Fairy Mead Trophy Relay

===============================================================================

 1 Girl & 1 Boy from Each Age Group-

 Swum Youngest to Oldest

 Girl then Boy-Counties Club Only

        RACE: R 2:17.13  30/01/2011 Howick Pakuranga, Howick Pakuranga   

                         R Hosking, R Zhou, K Hohaia, K Zhu                

    Team                                                 Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Howick Pakuranga  'A'                             2:17.13    2:18.61  

     1) Mulan Chan See W9               2) Daniel Loh M8                  

     3) Miandi Oosthuizen W11           4) Daniel Cieplinski M11          

  2 Pukekohe Swimming Club  'A'                       2:18.95    3:23.34  

     1) Olivia Wheeler W8               2) Jussi McKenzie M8              

     3) Maggie Roose W7                 4) Charlie Millington M9          

 

Event 36  Girls 8 & Under 200 LC Meter IM

===============================================================================

        RACE: R 3:24.61  28/01/2007 Paige Schendelaar-Kemp, Howick Pakuranga   

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Olivia Waddell             8 Fast                      NT    3:57.92  

  2 Grace Crowe                8 Howick Pakuranga     4:02.85    4:09.04  

  3 Olivia Wheeler             8 Pukekohe                  NT    4:09.17  

 

Event 36  Girls 9 Year Olds 200 LC Meter IM

===============================================================================

        RACE: R 2:57.21  27/01/2008 Paige Schendelaar-Kemp, Howick Pakuranga   

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Mulan Chan See             9 Howick Pakuranga     3:07.65    3:00.73  

  2 Freya Hingston             9 Howick Pakuranga     3:21.54    3:24.64  

  3 Mae-Ying Reynolds          9 Howick Pakuranga     3:26.98    3:28.91  

  4 Ezanda Green               9 Howick Pakuranga     3:33.22    3:39.63  

  5 Mia Laban                  9 Howick Pakuranga     3:38.13    3:42.16  

  6 Yalen-Sjaan Wong See       9 Howick Pakuranga     4:07.83    3:49.97  

  7 Poppy Willetts             9 Howick Pakuranga     4:14.30    4:05.84  

 

Event 36  Girls 10 Year Olds 200 LC Meter IM

===============================================================================

        RACE: R 2:50.42  25/01/2009 Paige Schendelaar-Kemp, Howick Pakuranga   

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Danielle Asiata           10 Howick Pakuranga     3:07.86    3:04.43  

  2 Hannah Henson             10 United               3:19.81    3:22.43  

  3 Charlotte Steele          10 Howick Pakuranga     3:17.29    3:24.28  

  4 Sasha Nichol              10 Pukekohe             3:25.14    3:32.59  

  5 Kate Wheeler              10 Pukekohe                  NT    3:32.80  

  6 Madison Harada            10 Howick Pakuranga     3:29.46    3:40.47  

  7 Astyn Bidois              10 Howick Pakuranga     3:44.69    3:47.38  

  8 Francesca Hickey          10 Howick Pakuranga     4:06.93    3:52.94  

 -- Drew McKenzie             10 Pukekohe                  NT         DQ  

 -- Charlotte Young           10 United                    NT        SCR  

 

Event 36  Girls 11 Year Olds 200 LC Meter IM

===============================================================================

        RACE: R 2:30.05  15/02/1987 Abigail Repia, ROSAK                       

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Miandi Oosthuizen         11 Howick Pakuranga     2:53.46    2:48.96  

  2 Janaye Burns              11 Pukekohe             2:48.18    2:49.18  

  3 Ella Crowe                11 Howick Pakuranga     2:51.62    2:53.15  

  4 Alexia Perese             11 Mangere              3:12.71    3:14.83  

  5 Jacey Li                  11 Howick Pakuranga     3:21.24    3:21.13  

  6 Jade Schumacher           11 Howick Pakuranga     3:22.08    3:26.81  

  7 Lily Madill               11 Fast                 3:57.32    3:34.23  

 -- Madison Thorn             11 Fast                 4:09.72        SCR  

 -- Bridget Dennis            11 United               3:09.42        SCR  

 

Event 36  Girls 12 Year Olds 200 LC Meter IM

===============================================================================

        RACE: R 2:35.94   1/02/2015 Gina McCarthy, Ace                         

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Elizabeth Murphy          12 Fast                 2:41.04    2:41.93  

  2 Laura Wesseling           12 Howick Pakuranga     2:45.21    2:48.64  

  3 Jesse Welsh               12 United               2:53.80    2:51.71  

  4 Arwen Harrison            12 Papakura             2:52.11    2:54.93  

  5 Mikaela Hawley            12 Fast                 2:59.10    3:02.11  

  6 Amelia de Lautour         12 Pukekohe             2:57.72    3:02.23  

  7 Chloe Biddick             12 Howick Pakuranga     2:58.30    3:04.77  

  8 Hannah Iosefa             12 Papatoetoe           3:13.77    3:06.51  

  9 Ava Crummer               12 Manurewa             3:04.92    3:07.80  

 10 Grace Pickering           12 Howick Pakuranga     3:01.09    3:08.37  

 11 Jorja McKenzie            12 Pukekohe             3:14.57    3:15.21  

 12 Kate Logan                12 Manurewa             3:10.29    3:15.80  

 13 Cate Cleland              12 United               3:16.14    3:17.01  

 14 Grace Perham              12 Pukekohe             3:10.56    3:17.16  

 15 Brooklyn Keown-Wohnsiedl  12 Fast                 3:15.93    3:22.05  

 16 Mahinarii Pierre          12 Papatoetoe                NT    4:05.58  

 -- Samantha James            12 Howick Pakuranga     3:30.58        SCR  

 

Event 36  Girls 13 Year Olds 200 LC Meter IM

===============================================================================

        RACE: R 2:37.22  29/01/2012 Abi Chapman, Pukekohe                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Marina Segedin            13 United               2:30.20    2:41.91  

  2 Jessica Folomu            13 Howick Pakuranga     2:38.71    2:42.52  

  3 MacKenzie Brears          13 Pukekohe             2:41.53    2:45.00  

  4 Aimee Crosbie             13 United               2:37.79    2:48.02  

  5 Danielle-Jennyse Smith    13 Howick Pakuranga     2:48.43    2:53.13  

  6 Jasmine Niederberger      13 Pukekohe             2:56.52    2:55.11  

  7 Olivia Nichol             13 Pukekohe             3:02.19    3:00.53  

  8 Anita Vongkhamdy          13 Papakura             3:06.59    3:09.04  

  9 Molly Kaio                13 Pukekohe             3:07.74    3:10.78  

 10 Maddie Hill               13 United               3:19.95    3:19.38  

 

Event 36  Girls 14 Year Olds 200 LC Meter IM

===============================================================================

        RACE: R 2:33.73  30/01/2011 Liana Smith, Pukekohe                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Erin O'Mara               14 Fast                 2:35.05    2:43.26  

  2 Hannah Mercer             14 United               2:49.18    2:52.23  

  3 Shontelle Dally           14 Fast                 2:56.35    2:59.01  

  4 Charlotte McConnell       14 Fast                 3:15.64    3:15.62  

 -- Charlotte Joblin          14 United               2:44.78        SCR  

 

Event 36  Girls 15 & Over 200 LC Meter IM

===============================================================================

        RACE: R 2:27.87  29/01/2017 Simone Lusby, United                       

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Simone Lusby              17 United               2:26.29    2:27.87R 

  2 Ellie Eastwood            16 United               2:23.06    2:33.03  

  3 Madie Falconer            15 United               2:25.05    2:39.91  

  4 Caitlin Lucie-Smith       15 Papakura             2:35.79    2:41.92  

  5 Maddie Poingdestre        15 United               2:35.72    2:42.86  

  6 Bella Perham              16 Pukekohe             2:38.16    2:44.89  

  7 Emma Moriarty             15 United               2:38.22    2:45.06  

  8 Allegra Zacest            15 United               2:38.75    2:45.55  

  9 Hannah Wai                15 United               2:47.70    2:48.24  

 10 Alice Segedin             15 United               2:45.24    2:48.81  

 11 Jasmine Chan              16 Papatoetoe           2:41.42    2:49.75  

 12 Annabelle Ryan            17 Manurewa             2:58.95    2:55.34  

 -- Gina Galloway             15 United               2:26.12        SCR  

 -- Conor Tarrant             16 United               2:23.67        SCR  

 

Event 37  Boys 8 & Under 200 LC Meter IM

===============================================================================

        RACE: R 3:32.02  27/01/2002 Zachary Riosa, WHLAK-                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Samuel Asiata              8 Howick Pakuranga     3:55.34    3:53.15  

 

Event 37  Boys 9 Year Olds 200 LC Meter IM

===============================================================================

        RACE: R 3:09.75  21/01/2000 Chris Adamson, HPKCO                       

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hamzah Al-ani              9 Howick Pakuranga     3:34.77    3:32.85  

  2 Benhao Xie                 9 Howick Pakuranga          NT    4:19.96  

 

Event 37  Boys 10 Year Olds 200 LC Meter IM

===============================================================================

        RACE: R 2:51.96  21/01/2001 Chris Adamson, HPKCO-                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Finn Lock                 10 United               3:04.11    3:03.51  

  2 Nathan Hannah             10 Manurewa             3:41.60    3:25.00  

  3 Daniel Park               10 Howick Pakuranga     3:29.60    3:25.84  

  4 Max Brears                10 Pukekohe                  NT    3:28.28  

  5 Taigo Yamagami            10 Howick Pakuranga     3:29.09    3:29.17  

  6 William Koo               10 Howick Pakuranga          NT    3:32.41  

  7 David Wright              10 Pukekohe                  NT    3:57.52  

 -- Kyle Hughes               10 Howick Pakuranga     3:41.28         DQ  

 

Event 37  Boys 11 Year Olds 200 LC Meter IM

===============================================================================

        RACE: R 2:41.02   1/02/2015 Ryan Oliver, Howick Pakuranga              

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Connor Lock               11 United               2:41.75    2:46.47  

  2 Chris Jiang               11 Howick Pakuranga     2:47.34    2:49.42  

  3 Leon Duke                 11 Fast                 3:00.66    3:02.53  

  4 Ali Al-Ani                11 Howick Pakuranga     3:10.90    3:11.01  

  5 Allan Dong                11 Howick Pakuranga     3:18.92    3:14.57  

 -- Quintin Wong              11 Papatoetoe           2:46.97         NS  

 -- Liam Mulholland           11 Fast                 3:30.07        SCR  

 -- Vian Shah                 11 Howick Pakuranga     4:02.07        SCR  

 

Event 37  Boys 12 Year Olds 200 LC Meter IM

===============================================================================

        RACE: R 2:30.09  27/01/2008 Corey Main, Howick Pakuranga               

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Ethan Watson              12 United               2:45.55    2:44.77  

  2 Johnson Li                12 United               2:45.69    2:45.47  

  3 Thomas Murray             12 Pukekohe             2:45.22    2:46.54  

  4 Alexander Dennis          12 United               2:51.99    2:50.06  

  5 Aaron Spencer             12 Howick Pakuranga     3:06.92    2:54.30  

  6 Michael Han               12 Howick Pakuranga     2:57.80    2:56.95  

  7 Timothy Henry             12 Howick Pakuranga     2:58.13    2:57.82  

  8 Matthew Loh               12 Howick Pakuranga     3:04.88    3:02.01  

  9 Spencer Menzies           12 Fast                 3:10.89    3:06.13  

 10 Samuel Yuan               12 Howick Pakuranga     3:09.71    3:07.50  

 11 Dylan Reynolds            12 Howick Pakuranga     3:03.85    3:09.24  

 12 Ethan Elmore              12 Papakura             3:18.03    3:10.62  

 13 Arun Dunn                 12 Fast                 3:16.62    3:15.23  

 14 Cameron Croft             12 Manurewa             3:21.63    3:18.95  

 15 Ryan McConnell            12 Fast                 3:27.74    3:25.09  

 16 Nathan Joe                12 Manurewa             3:37.53    3:33.67  

 17 Raymond Dong              12 Papakura             3:45.96    3:39.99  

 -- Ethan Langit              12 Fast                 2:59.82         DQ  

 -- Takumi Thornley           12 Papakura             3:28.66         DQ  

 

Event 37  Boys 13 Year Olds 200 LC Meter IM

===============================================================================

        RACE: R 2:31.11  29/01/2012 Joshua McCormack, THAMES                   

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Abhinav Makam             13 United               2:27.93    2:32.49  

  2 Blake Elliott             13 Fast                 2:30.80    2:34.82  

  3 Nathan Hickmott           13 Fast                 2:30.55    2:37.80  

  4 Lachlan Chan              13 United               2:50.18    2:47.99  

  5 Jeremy Huang              13 Howick Pakuranga     2:52.77    2:49.07  

  6 Matthew Waddell           13 Fast                 2:52.82    2:50.04  

  7 Matthew Palmer            13 Manurewa             2:51.90    2:54.59  

  8 Lucas Hannah              13 Manurewa             3:06.73    3:02.85  

  9 Ethan Bull                13 Papakura             3:10.05    3:05.08  

 10 Tamati Peters             13 Manurewa             3:15.95    3:15.91  

 -- Jacob Kearns              13 Pukekohe             3:18.55        SCR  

 

Event 37  Boys 14 Year Olds 200 LC Meter IM

===============================================================================

        RACE: R 2:23.73  29/01/2017 Josh Nichol, Pukekohe                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Josh Nichol               14 Pukekohe             2:23.79    2:23.73R 

  2 Eamon Foley               14 United               2:33.46    2:36.43  

  3 Danny Weng                14 Papatoetoe           2:45.40    2:48.39  

  4 Jeremy Ishi               14 Manurewa             3:15.46    2:54.67  

 -- Matthew Croft             14 Manurewa             3:14.02         DQ  

 

Event 37  Boys 15 & Over 200 LC Meter IM

===============================================================================

        RACE: R 2:15.13  29/01/2017 Max Kennedy-Till, United                   

       Race2: r 2:23.05  27/01/2008 Cameron Burrows, Howick Pakuranga          

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Max Kennedy-Till          17 United               2:10.43    2:15.13R 

  2 Tyron Henry               15 Howick Pakuranga     2:16.88    2:15.52r 

  3 Kevin Qiao                17 Pukekohe             2:18.92    2:23.23  

  4 Ben Masters               15 Papakura             2:25.81    2:28.19  

  5 Craig Cameron             18 Papakura             2:29.72    2:33.57  

  6 James Kroll               16 United                    NT    2:40.42  

 -- Owen Chen                 16 United               2:17.33        SCR  

 -- Angus Cleland             17 United               2:27.09        SCR  

 

Event 38  Girls 8 & Under 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 1:34.36   1/01/1999 Emma Hunter, PPTCO                         

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Olivia Waddell             8 Fast                 1:58.14    1:48.77  

  2 Olivia Wheeler             8 Pukekohe             2:01.92    1:53.69  

  3 Ayana Carter               8 Howick Pakuranga     1:56.55    1:54.63  

  4 Grace Crowe                8 Howick Pakuranga     1:54.67    1:57.36  

  5 Leanna Park                8 Howick Pakuranga          NT    2:09.96  

 

Event 38  Girls 9 Year Olds 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 1:26.15  29/01/2017 Mulan Chan See, Howick Pakuranga           

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Mulan Chan See             9 Howick Pakuranga     1:26.75    1:26.15R 

  2 Paige McKechnie            9 Howick Pakuranga     1:40.43    1:38.21  

  3 Mia Laban                  9 Howick Pakuranga     1:44.68    1:42.70  

  4 Mae-Ying Reynolds          9 Howick Pakuranga     1:38.50    1:44.39  

  5 Amelia Croft               9 Manurewa             1:52.01    1:47.12  

  6 Isabella Lonie             9 Howick Pakuranga          NT    2:00.82  

  7 Lucy Lonie                 9 Howick Pakuranga     2:04.79    2:04.82  

 

Event 38  Girls 10 Year Olds 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 1:17.72  19/01/2001 Emma Hunter, PPTCO-                        

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Danielle Asiata           10 Howick Pakuranga     1:24.84    1:25.75  

  2 Calee Dally               10 Fast                 1:35.20    1:31.32  

  3 Charlotte Steele          10 Howick Pakuranga     1:32.62    1:32.05  

  4 Sasha Nichol              10 Pukekohe             1:36.63    1:38.20  

  5 Jenna Fletcher            10 Fast                 1:46.65    1:39.04  

  6 Drew McKenzie             10 Pukekohe             1:36.99    1:40.60  

  7 Astyn Bidois              10 Howick Pakuranga     1:44.40    1:43.64  

  8 Vivianna Ju               10 Manurewa             1:45.21    1:44.41  

  9 Isabelle Orlandini        10 Howick Pakuranga     1:52.08    1:45.74  

 10 Sophie White              10 Howick Pakuranga          NT    1:53.39  

 10 Sakura Thornley           10 Papakura                  NT    1:53.39  

 12 Abigail Strever           10 Howick Pakuranga          NT    1:56.00  

 13 Jane Chen                 10 Howick Pakuranga          NT    2:03.06  

 14 Sienna Williams           10 Howick Pakuranga     2:00.43    2:13.33  

 -- Caprice Kahukiwa          10 Howick Pakuranga          NT         DQ  

 -- Judy Wong                 10 Howick Pakuranga          NT         NS  

 -- Charlotte Young           10 United               1:35.39        SCR  

 

Event 38  Girls 11 Year Olds 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 1:14.15  25/01/2002 Emma Hunter, PPTCO-                        

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Janaye Burns              11 Pukekohe             1:15.76    1:15.63  

  2 Ella Crowe                11 Howick Pakuranga     1:21.53    1:19.27  

  3 Bridget Dennis            11 United               1:23.44    1:25.85  

  4 Alexia Perese             11 Mangere              1:29.47    1:29.33  

  5 Meg Shuker                11 Papakura             1:38.43    1:33.33  

  6 Jacey Li                  11 Howick Pakuranga     1:30.05    1:35.67  

  7 Lily Madill               11 Fast                 1:38.24    1:38.27  

  8 Michaela Botha            11 Howick Pakuranga     1:45.06    1:38.94  

  9 Jade Schumacher           11 Howick Pakuranga     1:35.21    1:39.32  

 10 Sienna Baker              11 Fast                 1:42.64    1:42.45  

 

Event 38  Girls 12 Year Olds 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 1:11.14  23/01/2004 Karena Armitage, Howick Pakuranga          

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Jesse Welsh               12 United               1:15.49    1:17.99  

  2 Hannah Iosefa             12 Papatoetoe           1:19.66    1:18.88  

  3 Elizabeth Murphy          12 Fast                 1:15.80    1:18.93  

  4 Laura Wesseling           12 Howick Pakuranga     1:16.76    1:20.70  

  5 Alice Williams            12 United               1:21.96    1:20.99  

  6 Chloe Biddick             12 Howick Pakuranga     1:19.92    1:23.44  

  7 Mikaela Hawley            12 Fast                 1:20.74    1:24.18  

  8 Amelia de Lautour         12 Pukekohe             1:21.21    1:24.53  

  9 Ava Crummer               12 Manurewa             1:28.10    1:25.10  

 10 Leah Weck                 12 Fast                 1:29.09    1:25.13  

 11 Grace Pickering           12 Howick Pakuranga     1:24.85    1:27.35  

 12 Sydnie Johnson            12 United               1:28.06    1:28.40  

 13 Jorja McKenzie            12 Pukekohe             1:28.54    1:28.72  

 14 Grace Perham              12 Pukekohe             1:29.75    1:29.69  

 15 Kate Logan                12 Manurewa             1:31.80    1:31.97  

 16 Dayna Langley             12 United                    NT    1:37.02  

 17 Erin Hamilton             12 Pukekohe             1:43.27    1:39.40  

 18 Yana Yemelyanova-Petrenk  12 United               1:45.95    1:43.36  

 19 Mahinarii Pierre          12 Papatoetoe                NT    1:46.00  

 

Event 38  Girls 13 Year Olds 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 1:08.58  29/01/2017 Alice Waldow, United                       

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Alice Waldow              13 United               1:06.40    1:08.58R 

  2 Jessica Folomu            13 Howick Pakuranga     1:09.79    1:12.89  

  3 Anne Sait                 13 United               1:17.41    1:16.77  

  4 Jasmine Niederberger      13 Pukekohe             1:17.95    1:17.44  

  5 Paige Wihongi             13 Papakura             1:16.16    1:17.79  

  6 Hannah Milne              13 United               1:21.48    1:21.66  

  7 Molly Kaio                13 Pukekohe             1:22.69    1:24.50  

  8 Danielle-Jennyse Smith    13 Howick Pakuranga     1:20.71    1:24.92  

  9 Sarah Dodd                13 Pukekohe             1:24.89    1:26.73  

 10 Millie Norman             13 Pukekohe             1:22.56    1:27.94  

 -- Bonnie Huang              13 Howick Pakuranga     1:21.58        SCR  

 

Event 38  Girls 14 Year Olds 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 1:09.66   1/03/1994 Nikki Tanner, PARAK                        

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Alley Murray              14 United               1:09.89    1:13.43  

  2 Erin O'Mara               14 Fast                 1:14.23    1:18.53  

  3 Zoe Shuker                14 Papakura             1:23.66    1:26.54  

 -- Chloe Tattersfield        14 United               1:21.30        SCR  

 

Event 38  Girls 15 & Over 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 1:06.77  29/01/2017 Gabrielle Fa'amausili, United              

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Gabrielle Fa'amausili     17 United               1:00.34    1:06.77R 

  2 Simone Lusby              17 United               1:02.98    1:07.45  

  3 Kyla Alexander            16 United               1:05.13    1:11.38  

  4 Bella Perham              16 Pukekohe             1:10.69    1:14.51  

  5 Georgia Ackroyd           15 Papakura             1:17.63    1:19.88  

  6 Kiana Lawton              15 Papakura             1:19.98    1:24.46  

  7 Jasmine Chan              16 Papatoetoe           1:22.69    1:26.63  

 -- Rebecca Smolcic           17 United               1:07.06        SCR  

 -- Maddie Poingdestre        15 United               1:12.57        SCR  

 -- Courtney Carson           19 United               1:09.24        SCR  

 

Event 39  Boys 8 & Under 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 1:34.50  24/01/2003 Trenton Rademaker, WHLAK-                  

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Daniel Loh                 8 Howick Pakuranga     1:44.17    1:45.17  

  2 Ethan Zhang                8 Howick Pakuranga     1:48.81    1:49.63  

  3 Ethan Curlett              8 Howick Pakuranga     2:01.99    2:18.18  

 

Event 39  Boys 9 Year Olds 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 1:27.91   1/02/2015 Quintin Wong, United-AK                    

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hamzah Al-ani              9 Howick Pakuranga     1:39.08    1:34.91  

  2 George Roose               9 Pukekohe             1:43.60    1:39.18  

  3 Bo Lei                     9 Howick Pakuranga     1:50.62    1:46.79  

  4 Eli Perese                 9 Mangere              2:08.24    1:47.18  

  5 Julian Ling                9 Howick Pakuranga     2:20.55    1:59.33  

  6 Benhao Xie                 9 Howick Pakuranga     2:18.40    2:06.00  

 -- Jason Zhang                9 Howick Pakuranga     1:41.19         DQ  

 -- Dominic Orlandini          9 Howick Pakuranga          NT        SCR  

 

Event 39  Boys 10 Year Olds 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 1:20.41  31/01/2016 Quintin Wong, Papatoetoe                   

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Mark Galloway             10 United               1:29.26    1:29.89  

  2 David Wright              10 Pukekohe             1:42.88    1:36.07  

  3 Jerome Chu                10 Howick Pakuranga     1:48.26    1:40.94  

  4 Kyle Hughes               10 Howick Pakuranga     1:34.69    1:42.07  

  5 Raymond Wang              10 Howick Pakuranga     1:43.31    1:44.10  

  6 Leo Arrowsmith            10 Howick Pakuranga     1:53.12    1:49.50  

 -- Aryan Sharma              10 Howick Pakuranga     2:03.00        SCR  

 

Event 39  Boys 11 Year Olds 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 1:17.35  31/01/2016 Gustav Campher, Howick Pakuranga           

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Daniel Cieplinski         11 Howick Pakuranga     1:21.56    1:20.78  

  2 Luke Hair                 11 United               1:23.09    1:23.30  

  3 TJ Notman                 11 Pukekohe             1:27.07    1:26.59  

  4 Victor Balgaradean        11 United               1:26.07    1:27.29  

  5 Ali Al-Ani                11 Howick Pakuranga     1:30.08    1:27.70  

  6 Allan Dong                11 Howick Pakuranga     1:31.96    1:31.98  

  7 Kyle Chen                 11 Howick Pakuranga     1:30.96    1:32.05  

  8 James Waddell             11 Fast                 1:35.46    1:37.85  

  9 Azlan Barrett             11 Papakura             1:42.13    1:40.40  

 -- Quintin Wong              11 Papatoetoe           1:16.54         NS  

 -- Liam Mulholland           11 Fast                 1:37.46        SCR  

 

Event 39  Boys 12 Year Olds 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 1:10.12  23/01/2010 Bayley Main, Howick Pakuranga              

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Thomas Murray             12 Pukekohe             1:13.00    1:13.89  

  2 Alexander Dennis          12 United               1:14.41    1:16.84  

  3 Benjamin Haskell          12 United               1:21.02    1:21.61  

  4 Troy O'Reilly             12 United               1:20.08    1:21.66  

  5 Matthew Loh               12 Howick Pakuranga     1:27.04    1:25.80  

  6 Spencer Menzies           12 Fast                 1:27.26    1:26.71  

  7 Michael Han               12 Howick Pakuranga     1:24.56    1:26.94  

  8 Dylan Reynolds            12 Howick Pakuranga     1:26.76    1:27.01  

  9 Timothy Henry             12 Howick Pakuranga     1:30.55    1:27.42  

 10 Arun Dunn                 12 Fast                 1:27.56    1:29.53  

 11 Ryan Lee                  12 United               1:33.54    1:30.15  

 12 Quinn Lawton              12 Papakura             1:33.96    1:31.58  

 13 Aaron Spencer             12 Howick Pakuranga     1:27.36    1:31.74  

 14 Ryan McConnell            12 Fast                 1:37.65    1:31.90  

 15 Cameron Croft             12 Manurewa             1:30.88    1:33.29  

 16 Levi Fenton               12 Papakura                  NT    1:34.99  

 -- YiXiao He                 12 Howick Pakuranga     1:31.80        SCR  

 

Event 39  Boys 13 Year Olds 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 1:05.65   1/02/2015 Tyron Henry, Howick Pakuranga              

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Nathan Hickmott           13 Fast                 1:07.53    1:09.49  

  2 Robson Wallace            13 Pukekohe             1:08.59    1:10.53  

  3 Blake Elliott             13 Fast                 1:13.86    1:11.84  

  4 Jourdan Klink             13 United               1:08.15    1:12.73  

  5 Edward Chen               13 Howick Pakuranga     1:16.08    1:15.46  

  6 Eric Zhou                 13 United               1:15.88    1:18.16  

  7 Matthew Waddell           13 Fast                 1:17.82    1:18.64  

  8 Morgan Riot               13 Papakura                  NT    1:18.76  

  9 Lachlan Chan              13 United               1:19.03    1:20.98  

 -- Jacob Kearns              13 Pukekohe             1:17.45        SCR  

 -- Joshua Kao                13 Howick Pakuranga     1:13.55        SCR  

 

Event 39  Boys 14 Year Olds 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 1:05.88   1/02/2015 Zac Dell, Pukekohe                         

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 MacAllister Clark         14 United               1:06.85    1:08.51  

  2 Alexander Murphy          14 Fast                 1:16.79    1:15.57  

  3 Danny Weng                14 Papatoetoe           1:31.41    1:17.09  

  4 Henry Williams            14 United               1:14.47    1:17.65  

  5 Ryan Sargent              14 Howick Pakuranga     1:17.09    1:18.57  

  6 Jeremy Ishi               14 Manurewa             1:18.10    1:19.03  

  7 Keegan Neate              14 Fast                 1:23.33    1:19.23  

  8 Caleb Chilcott            14 Howick Pakuranga          NT    1:24.27  

 -- Josh Nichol               14 Pukekohe             1:08.25        SCR  

 

Event 39  Boys 15 & Over 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 1:03.30  31/01/2016 Taylor Stevens, Howick Pakuranga           

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Tyron Henry               15 Howick Pakuranga       59.65    1:03.51  

  2 Adam Curtis               15 United               1:11.46    1:12.34  

  3 James Kroll               16 United               1:17.46    1:17.66  

 

Event 40  Girls 8 & Under 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 1:42.56  28/01/2007 Paige Schendelaar-Kemp, Howick Pakuranga   

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Olivia Wheeler             8 Pukekohe             2:02.70    1:58.75  

  2 Kiri Yamagami              7 Howick Pakuranga     2:10.65    2:02.27  

  3 Grace Crowe                8 Howick Pakuranga     2:05.10    2:09.53  

  4 Leanna Park                8 Howick Pakuranga          NT    2:09.64  

  5 Ayana Carter               8 Howick Pakuranga          NT    2:12.17  

 

Event 40  Girls 9 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 1:32.95  29/01/2017 Mulan Chan See, Howick Pakuranga           

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Mulan Chan See             9 Howick Pakuranga     1:38.22    1:32.95R 

  2 Ezanda Green               9 Howick Pakuranga     1:49.59    1:51.25  

  3 Freya Hingston             9 Howick Pakuranga     1:52.07    1:53.05  

  4 Amelia Croft               9 Manurewa             1:57.89    1:55.95  

  5 Yalen-Sjaan Wong See       9 Howick Pakuranga     2:17.77    2:03.99  

  6 Paige McKechnie            9 Howick Pakuranga     2:10.99    2:06.55  

  7 Poppy Willetts             9 Howick Pakuranga     2:21.42    2:13.53  

  8 Lucy Lonie                 9 Howick Pakuranga          NT    2:27.54  

 -- Isabella Lonie             9 Howick Pakuranga          NT         DQ  

 

Event 40  Girls 10 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 1:30.16  23/01/2010 Katie Hohaia, Howick Pakuranga             

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Danielle Asiata           10 Howick Pakuranga     1:40.60    1:39.13  

  2 Aria Murray               10 Pukekohe             1:43.87    1:46.37  

  3 Sasha Nichol              10 Pukekohe             1:48.55    1:52.27  

  4 Madison Harada            10 Howick Pakuranga     1:54.30    1:52.92  

  5 Vivianna Ju               10 Manurewa             1:56.77    1:54.97  

  6 Charlotte Steele          10 Howick Pakuranga     1:49.75    1:56.02  

  7 Jenna Fletcher            10 Fast                 1:58.25    1:57.52  

  8 Francesca Hickey          10 Howick Pakuranga     2:01.43    1:59.57  

  9 Isabelle Orlandini        10 Howick Pakuranga     2:09.80    2:03.44  

 10 Jane Chen                 10 Howick Pakuranga          NT    2:07.07  

 11 Sophie White              10 Howick Pakuranga          NT    2:07.94  

 12 Sienna Williams           10 Howick Pakuranga     2:27.71    2:12.54  

 -- Caprice Kahukiwa          10 Howick Pakuranga          NT         DQ  

 -- Abigail Strever           10 Howick Pakuranga     2:11.71         DQ  

 -- Judy Wong                 10 Howick Pakuranga     2:32.06         NS  

 -- Clara Cox                 10 Howick Pakuranga     2:10.54         NS  

 -- Charlotte Young           10 United               2:03.37        SCR  

 

Event 40  Girls 11 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 1:25.59  30/01/2011 Katie Hohaia, Howick Pakuranga             

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Miandi Oosthuizen         11 Howick Pakuranga     1:31.90    1:31.29  

  2 Ella Crowe                11 Howick Pakuranga     1:38.36    1:34.81  

  3 Janaye Burns              11 Pukekohe             1:30.30    1:36.13  

  4 Elizabeth Meyers          11 United               1:35.09    1:37.00  

  5 Bridget Dennis            11 United               1:37.44    1:38.64  

  6 Alexia Perese             11 Mangere              1:45.96    1:42.05  

  7 Meg Shuker                11 Papakura             1:51.80    1:46.81  

  8 Jacey Li                  11 Howick Pakuranga     1:52.25    1:50.23  

  9 Olivia Rooney             11 Howick Pakuranga     2:19.12    1:51.59  

 10 Alena Elmore              11 Papakura             1:56.95    1:53.94  

 11 Michaela Botha            11 Howick Pakuranga     1:59.36    1:55.33  

 12 Danielle Curlett          11 Howick Pakuranga     1:57.77    1:56.09  

 13 Rosa McQuoid              11 Manurewa             1:55.02    1:56.67  

 14 Jade Schumacher           11 Howick Pakuranga     1:53.47    2:00.48  

 

Event 40  Girls 12 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 1:23.59  24/01/2004 Caylee Geldenhuys, Howick Pakuranga        

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Elizabeth Murphy          12 Fast                 1:23.82    1:26.63  

  2 Arwen Harrison            12 Papakura             1:27.01    1:27.36  

  3 Charlotte Hyland-Mills    12 Pukekohe             1:37.79    1:35.71  

  4 Erin Hamilton             12 Pukekohe             1:46.05    1:35.84  

  5 Cate Cleland              12 United               1:37.14    1:36.67  

  6 Grace Pickering           12 Howick Pakuranga     1:34.92    1:37.81  

  7 Mikaela Hawley            12 Fast                 1:42.05    1:39.92  

  8 Ava Crummer               12 Manurewa             1:38.56    1:42.64  

  9 Grace Perham              12 Pukekohe             1:39.88    1:42.91  

 10 Leah Weck                 12 Fast                 1:47.13    1:43.50  

 11 Hannah Iosefa             12 Papatoetoe           1:45.77    1:43.63  

 12 Chloe Biddick             12 Howick Pakuranga     1:52.68    1:44.35  

 13 Michaela Rohm             12 Howick Pakuranga     1:42.04    1:44.85  

 14 Teigan Archer             12 Manurewa             1:49.97    1:49.15  

 15 Yana Yemelyanova-Petrenk  12 United               1:49.28    1:50.73  

 16 Brooklyn Keown-Wohnsiedl  12 Fast                 1:49.51    1:51.15  

 17 Dayna Langley             12 United                    NT    2:07.46  

 18 Mahinarii Pierre          12 Papatoetoe                NT    2:09.63  

 -- Samantha James            12 Howick Pakuranga     1:49.87        SCR  

 

Event 40  Girls 13 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 1:20.81  27/01/2007 Brianna Green, Howick Pakuranga            

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Aimee Crosbie             13 United               1:21.38    1:26.42  

  2 Marina Segedin            13 United               1:18.47    1:26.45  

  3 Danielle-Jennyse Smith    13 Howick Pakuranga     1:25.32    1:29.31  

  4 Olivia Nichol             13 Pukekohe             1:30.90    1:31.33  

  5 Jessica Folomu            13 Howick Pakuranga     1:30.11    1:31.77  

  6 Maddie Hill               13 United               1:34.70    1:36.24  

  7 Anita Vongkhamdy          13 Papakura             1:36.31    1:38.53  

  8 Sarah Dodd                13 Pukekohe             1:38.78    1:41.50  

 -- Bonnie Huang              13 Howick Pakuranga     1:30.89        SCR  

 

Event 40  Girls 14 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 1:20.90  30/01/2011 Liana Smith, Pukekohe                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Alley Murray              14 United               1:24.35    1:27.01  

  2 Erin O'Mara               14 Fast                 1:23.60    1:28.73  

  3 Hannah Mercer             14 United               1:28.50    1:32.53  

  4 Charlotte McConnell       14 Fast                 1:43.87    1:45.49  

  5 Elise Woof                14 Mangere              1:54.94    1:55.84  

 -- Charlotte Joblin          14 United               1:22.95        SCR  

 

Event 40  Girls 15 & Over 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 1:17.46  10/03/2013 Jane Ip, West AK Aquatics                  

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Ellie Eastwood            16 United               1:12.16    1:19.48  

  2 Mary Tate                 18 United               1:12.46    1:20.46  

  3 Gina Galloway             15 United               1:24.32    1:23.54  

  4 Emma Moriarty             15 United               1:17.30    1:23.84  

  5 Jasmine Chan              16 Papatoetoe           1:21.08    1:24.53  

  6 Caitlin Lucie-Smith       15 Papakura             1:19.78    1:24.64  

  7 Nynke De Vries            39 Rnzaf                1:24.92    1:26.45  

  8 Madie Falconer            15 United               1:21.17    1:27.75  

  9 Laura Neville             32 Papatoetoe           1:21.70    1:29.04  

 10 Alice Segedin             15 United               1:19.59    1:29.50  

 11 Erin Woof                 15 Mangere              1:58.77    2:04.29  

 -- Conor Tarrant             16 United               1:13.22        SCR  

 

Event 41  Boys 8 & Under 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 1:49.09  25/01/2009 Michael Woo, Howick Pakuranga              

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Samuel Asiata              8 Howick Pakuranga     2:00.01    1:55.40  

  2 Daniel Loh                 8 Howick Pakuranga     2:09.65    2:07.68  

  3 Ethan Zhang                8 Howick Pakuranga     2:23.35    2:13.26  

 -- Jussi McKenzie             8 Pukekohe                  NT         DQ  

 

Event 41  Boys 9 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 1:35.07  25/01/2003 Jae Lee, NSSAK-                            

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Charlie Millington         9 Pukekohe             1:54.94    1:55.37  

  2 Benhao Xie                 9 Howick Pakuranga     2:13.51    2:01.41  

  3 Darren Liu                 9 Howick Pakuranga     2:07.33    2:06.26  

  4 Julian Ling                9 Howick Pakuranga     2:29.70    2:10.75  

  5 Bo Lei                     9 Howick Pakuranga     2:25.45    2:19.66  

 

Event 41  Boys 10 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 1:33.32   2/02/2014 James Slessor, Howick Pakuranga            

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Max Brears                10 Pukekohe             1:43.80    1:44.75  

  2 Daniel Park               10 Howick Pakuranga     1:46.15    1:44.82  

  3 William Koo               10 Howick Pakuranga          NT    1:45.96  

  4 Taigo Yamagami            10 Howick Pakuranga     1:48.47    1:46.08  

  5 David Wright              10 Pukekohe             1:57.67    1:55.57  

  6 Jerome Chu                10 Howick Pakuranga     2:05.22    1:58.07  

  7 Armand Spencer            10 Howick Pakuranga     2:03.80    1:59.44  

  8 Raymond Wang              10 Howick Pakuranga     1:47.82    2:00.95  

  9 Nicholas Logan            10 Manurewa             2:16.71    2:18.52  

 -- Finn Lock                 10 United               1:35.72         DQ  

 -- Travis Chilcott           10 Howick Pakuranga     2:29.30         DQ  

 -- Aryan Sharma              10 Howick Pakuranga     2:05.14        SCR  

 

Event 41  Boys 11 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 1:26.24  29/01/2012 Thomas Hughson, Howick Pakuranga           

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Chris Jiang               11 Howick Pakuranga     1:25.19    1:26.69  

  2 Connor Lock               11 United               1:25.83    1:27.06  

  3 TJ Notman                 11 Pukekohe             1:34.83    1:34.01  

  4 Daniel Cieplinski         11 Howick Pakuranga     1:42.42    1:38.89  

  5 Leon Duke                 11 Fast                 1:40.06    1:39.35  

  6 Allan Dong                11 Howick Pakuranga     1:43.91    1:44.72  

  7 James Waddell             11 Fast                 1:50.06    1:51.41  

  8 James Trathen             11 Howick Pakuranga     1:51.86    1:53.15  

  9 Azlan Barrett             11 Papakura             1:58.12    1:56.05  

 -- Quintin Wong              11 Papatoetoe           1:29.95         NS  

 -- Liam Mulholland           11 Fast                 1:56.75        SCR  

 

Event 41  Boys 12 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 1:23.44  24/01/2010 Leo Zhu, Howick Pakuranga                  

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Winston Yan               12 United               1:26.00    1:25.13  

  2 Johnson Li                12 United               1:32.55    1:28.64  

  3 Michael Han               12 Howick Pakuranga     1:30.10    1:29.66  

  4 Thomas Murray             12 Pukekohe             1:39.13    1:32.95  

  5 Samuel Yuan               12 Howick Pakuranga     1:37.07    1:33.74  

  6 Matthew Loh               12 Howick Pakuranga     1:37.43    1:34.42  

  7 Ryan Lee                  12 United               1:42.35    1:37.77  

  8 Alfie Williams            12 Howick Pakuranga     1:41.69    1:44.03  

  9 Spencer Menzies           12 Fast                 1:46.01    1:44.06  

 10 Ethan Langit              12 Fast                 1:54.03    1:44.62  

 11 Arun Dunn                 12 Fast                 1:45.30    1:45.22  

 12 Raymond Dong              12 Papakura             1:56.77    1:55.78  

 13 Quinn Lawton              12 Papakura             2:15.53    2:13.75  

 

Event 41  Boys 13 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 1:16.28   1/02/1989 Andrew Lowe, PARAK                         

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Abhinav Makam             13 United               1:16.33    1:19.59  

  2 Blake Elliott             13 Fast                 1:21.32    1:20.08  

  3 Lachlan Chan              13 United               1:23.90    1:23.57  

  4 Edward Chen               13 Howick Pakuranga     1:32.10    1:30.06  

  5 Matthew Waddell           13 Fast                 1:33.19    1:33.80  

  6 Ethan Pope                13 Papakura             1:35.11    1:36.94  

  7 Harry Packer              13 Howick Pakuranga     1:37.29    1:42.89  

  8 Tamati Peters             13 Manurewa             1:43.07    1:44.26  

  9 Michael Wang              13 Howick Pakuranga          NT    1:45.87  

 -- Joshua Kao                13 Howick Pakuranga     1:21.88        SCR  

 

Event 41  Boys 14 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 1:16.50  27/01/2002 Daniel Fulton, HPKCO-                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Cody Shaw                 14 Manurewa             1:26.49    1:23.79  

  2 Alexander Murphy          14 Fast                 1:25.13    1:24.68  

  3 Matthew Croft             14 Manurewa             1:32.97    1:26.02  

  4 Danny Weng                14 Papatoetoe           1:27.15    1:33.19  

 -- Keegan Neate              14 Fast                 1:45.21         DQ  

 -- Josh Nichol               14 Pukekohe             1:15.29         DQ  

 

Event 41  Boys 15 & Over 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 1:10.14  29/01/2017 Max Kennedy-Till, United                   

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Max Kennedy-Till          17 United               1:06.13    1:10.14R 

  2 William Robinson          15 United               1:07.95    1:11.58  

  3 Kevin Qiao                17 Pukekohe             1:09.08    1:12.03  

  4 Ben Masters               15 Papakura             1:14.54    1:16.06  

 

Event 42  Girls 8 & Under 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 2:57.25  27/01/2007 Paige Schendelaar-Kemp, Howick Pakuranga   

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kiri Yamagami              7 Howick Pakuranga          NT    3:26.40  

  2 Olivia Waddell             8 Fast                 3:32.44    3:26.64  

  3 Grace Crowe                8 Howick Pakuranga     3:45.08    3:51.17  

 

Event 42  Girls 9 Year Olds 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 2:42.33  29/01/2017 Mulan Chan See, Howick Pakuranga           

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Mulan Chan See             9 Howick Pakuranga     2:44.30    2:42.33R 

  2 Freya Hingston             9 Howick Pakuranga     2:54.45    2:55.39  

  3 Mae-Ying Reynolds          9 Howick Pakuranga     3:04.60    3:01.02  

  4 Ezanda Green               9 Howick Pakuranga     3:10.24    3:17.83  

  5 Mia Laban                  9 Howick Pakuranga     3:32.53    3:21.92  

  6 Yalen-Sjaan Wong See       9 Howick Pakuranga          NT    3:26.61  

  7 Paige McKechnie            9 Howick Pakuranga     3:47.30    3:33.20  

  8 Poppy Willetts             9 Howick Pakuranga     4:00.89    3:40.87  

 

Event 42  Girls 10 Year Olds 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 2:31.56  20/01/2001 Emma Hunter, PPTCO-                        

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Danielle Asiata           10 Howick Pakuranga     2:40.12    2:39.49  

  2 Hannah Henson             10 United               2:51.75    2:53.82  

  3 Kate Wheeler              10 Pukekohe                  NT    3:01.72  

  4 Drew McKenzie             10 Pukekohe             3:33.84    3:11.35  

  5 Astyn Bidois              10 Howick Pakuranga     3:24.66    3:20.20  

  6 Jenna Fletcher            10 Fast                 3:19.73    3:23.27  

  7 Francesca Hickey          10 Howick Pakuranga     3:34.33    3:26.93  

  8 Sophie White              10 Howick Pakuranga     3:38.22    3:27.94  

  9 Abigail Strever           10 Howick Pakuranga          NT    3:29.53  

 10 Sienna Williams           10 Howick Pakuranga     3:57.12    3:54.98  

 -- Judy Wong                 10 Howick Pakuranga     4:01.48         NS  

 

Event 42  Girls 11 Year Olds 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 2:21.34  26/01/2002 Emma Hunter, PPTCO-                        

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Ella Crowe                11 Howick Pakuranga     2:25.82    2:25.66  

  2 Janaye Burns              11 Pukekohe             2:27.83    2:26.27  

  3 Miandi Oosthuizen         11 Howick Pakuranga     2:31.60    2:29.50  

  4 Alexia Perese             11 Mangere              2:54.21    2:55.31  

  5 Jade Schumacher           11 Howick Pakuranga     3:00.01    3:05.94  

  6 Lily Madill               11 Fast                 3:21.73    3:07.68  

  7 Alena Elmore              11 Papakura             3:44.52    3:12.64  

  8 Sienna Baker              11 Fast                      NT    3:28.94  

 -- Bridget Dennis            11 United               2:46.32        SCR  

 -- Madison Thorn             11 Fast                 3:40.58        SCR  

 -- Shoneve Turner-Moke       11 Papakura             3:06.89        SCR  

 

Event 42  Girls 12 Year Olds 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 2:18.41  25/01/2003 Emma Hunter, PPTCO-                        

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Laura Wesseling           12 Howick Pakuranga     2:19.78    2:23.68  

  2 Elizabeth Murphy          12 Fast                 2:25.58    2:24.58  

  3 Jesse Welsh               12 United               2:29.02    2:33.16  

  4 Alice Williams            12 United               2:34.06    2:36.16  

  5 Amelia de Lautour         12 Pukekohe             2:43.65    2:38.79  

  6 Hannah Iosefa             12 Papatoetoe           2:51.30    2:43.19  

  7 Sydnie Johnson            12 United               2:56.83    2:43.46  

  8 Mikaela Hawley            12 Fast                 2:44.53    2:43.77  

  9 Ava Crummer               12 Manurewa             2:47.94    2:46.10  

 10 Charlotte Hyland-Mills    12 Pukekohe                  NT    2:46.49  

 11 Kate Logan                12 Manurewa             2:46.76    2:49.62  

 12 Chloe Biddick             12 Howick Pakuranga     2:45.91    2:53.47  

 13 Grace Perham              12 Pukekohe             2:53.93    2:54.69  

 14 Michaela Rohm             12 Howick Pakuranga     2:57.35    2:55.19  

 15 Jorja McKenzie            12 Pukekohe             3:00.58    2:59.84  

 16 Leah Weck                 12 Fast                      NT    3:01.10  

 17 Yana Yemelyanova-Petrenk  12 United                    NT    3:06.81  

 18 Mahinarii Pierre          12 Papatoetoe                NT    3:30.19  

 -- Samantha James            12 Howick Pakuranga     2:57.07        SCR  

 

Event 42  Girls 13 Year Olds 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 2:13.61  26/01/2002 Verity Hicks, HPKCO-                       

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Anne Sait                 13 United               2:24.68    2:25.64  

  2 MacKenzie Brears          13 Pukekohe             2:22.08    2:27.27  

  3 Aimee Crosbie             13 United               2:25.07    2:28.64  

  4 Jasmine Niederberger      13 Pukekohe             2:30.01    2:30.23  

  5 Hannah Milne              13 United               2:38.53    2:38.26  

  6 Millie Norman             13 Pukekohe             2:47.34    2:39.57  

  7 Paige Wihongi             13 Papakura             2:36.24    2:41.31  

 -- Chloe Cox                 13 Howick Pakuranga     2:27.90         NS  

 -- Bonnie Huang              13 Howick Pakuranga     2:32.71        SCR  

 -- Jessica Folomu            13 Howick Pakuranga     2:18.30        SCR  

 

Event 42  Girls 14 Year Olds 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 2:13.41  29/01/2005 Emma Hunter, Papatoetoe-CO                 

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Zoe Shuker                14 Papakura             2:31.33    2:30.83  

  2 Hannah Mercer             14 United               2:30.03    2:30.97  

  3 Shontelle Dally           14 Fast                 2:40.67    2:36.63  

  4 Charlotte McConnell       14 Fast                 2:46.91    2:48.92  

 -- Chloe Tattersfield        14 United               2:18.78        SCR  

 

Event 42  Girls 15 & Over 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 2:11.05  10/03/2013 Jessica Marston, West AK Aquatics          

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Maddie Poingdestre        15 United               2:12.81    2:14.95  

  2 Bella Perham              16 Pukekohe             2:18.24    2:21.12  

  3 Hannah Wai                15 United               2:24.04    2:24.43  

  4 Jasmine Chan              16 Papatoetoe           2:27.80    2:29.03  

  5 Georgia Ackroyd           15 Papakura             2:25.20    2:34.03  

  6 Kiana Lawton              15 Papakura             2:37.60    2:44.08  

 -- Alice Segedin             15 United               2:33.40        SCR  

 -- Courtney Carson           19 United               2:11.16        SCR  

 

Event 43  Boys 8 & Under 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 2:52.90  28/01/2006 Hayden Church, Manurewa                    

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Daniel Loh                 8 Howick Pakuranga     3:19.39    3:29.77  

  2 Samuel Asiata              8 Howick Pakuranga     3:44.17    3:40.69  

  3 Ethan Zhang                8 Howick Pakuranga     4:00.74    3:44.86  

  4 Ethan Curlett              8 Howick Pakuranga     3:52.01    3:48.74  

 

Event 43  Boys 9 Year Olds 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 2:40.48  27/01/2007 Bayley Main, Howick Pakuranga              

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hamzah Al-ani              9 Howick Pakuranga     3:08.09    3:00.60  

  2 Jason Zhang                9 Howick Pakuranga     3:35.66    3:27.72  

 -- Dominic Orlandini          9 Howick Pakuranga          NT        SCR  

 

Event 43  Boys 10 Year Olds 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 2:25.33  20/01/2001 Chris Adamson, HPKCO-                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Nathan Hannah             10 Manurewa             2:55.49    2:50.94  

  2 Max Brears                10 Pukekohe             2:51.01    3:01.64  

  3 Kyle Hughes               10 Howick Pakuranga     3:17.64    3:08.46  

  4 Taigo Yamagami            10 Howick Pakuranga     3:11.35    3:08.93  

  5 Jerome Chu                10 Howick Pakuranga     3:13.63    3:13.18  

  6 Leo Arrowsmith            10 Howick Pakuranga     3:19.15    3:13.93  

  7 Armand Spencer            10 Howick Pakuranga     3:20.91    3:17.22  

  8 Daniel Park               10 Howick Pakuranga     3:07.09    3:20.90  

  9 Raymond Wang              10 Howick Pakuranga     3:28.40    3:27.04  

 -- Aryan Sharma              10 Howick Pakuranga     3:40.66        SCR  

 

Event 43  Boys 11 Year Olds 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 2:18.47  27/01/2007 Corey Main, Howick Pakuranga               

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Chris Jiang               11 Howick Pakuranga     2:27.39    2:26.75  

  2 Ali Al-Ani                11 Howick Pakuranga     2:41.39    2:40.30  

  3 Leon Duke                 11 Fast                 2:46.04    2:43.07  

  4 Luke Hair                 11 United                    NT    2:43.89  

  5 Kyle Chen                 11 Howick Pakuranga     2:42.51    2:46.60  

  6 James Trathen             11 Howick Pakuranga     2:55.74    2:56.87  

  7 James Waddell             11 Fast                 3:16.39    3:14.60  

 -- Quintin Wong              11 Papatoetoe           2:27.58         NS  

 -- Liam Mulholland           11 Fast                 3:01.83        SCR  

 

Event 43  Boys 12 Year Olds 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 2:17.11  25/01/2003 Chris Adamson, HPKCO-                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Ethan Watson              12 United               2:20.86    2:22.36  

  2 Johnson Li                12 United               2:25.59    2:25.03  

  3 Alexander Dennis          12 United               2:25.50    2:26.50  

  4 Winston Yan               12 United               2:30.01    2:33.09  

  5 Matthew Loh               12 Howick Pakuranga     2:33.43    2:36.70  

  6 Benjamin Haskell          12 United               2:39.54    2:38.14  

  7 Spencer Menzies           12 Fast                 2:45.40    2:38.37  

  8 Michael Han               12 Howick Pakuranga     2:38.94    2:39.07  

  9 Timothy Henry             12 Howick Pakuranga     2:37.38    2:40.93  

 10 Dylan Reynolds            12 Howick Pakuranga     2:44.79    2:41.90  

 11 Ethan Langit              12 Fast                 2:41.08    2:43.68  

 12 Ethan Elmore              12 Papakura             2:51.95    2:45.60  

 13 Ryan McConnell            12 Fast                 2:49.61    2:49.11  

 14 Takumi Thornley           12 Papakura             2:58.15    2:51.40  

 15 Levi Fenton               12 Papakura             3:20.22    3:06.61  

 -- YiXiao He                 12 Howick Pakuranga     2:54.50        SCR  

 

Event 43  Boys 13 Year Olds 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 2:09.53   1/02/2015 Tyron Henry, Howick Pakuranga              

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Nathan Hickmott           13 Fast                 2:12.86    2:16.05  

  2 Robson Wallace            13 Pukekohe             2:21.43    2:17.07  

  3 Blake Elliott             13 Fast                 2:20.23    2:22.72  

  4 Jeremy Huang              13 Howick Pakuranga     2:29.21    2:27.27  

  5 Morgan Riot               13 Papakura             2:22.64    2:27.67  

  6 Ethan Pope                13 Papakura             2:32.19    2:30.43  

  7 Eric Zhou                 13 United               2:32.17    2:30.90  

  8 Matthew Palmer            13 Manurewa             2:46.78    2:35.69  

  9 Ethan Bull                13 Papakura             2:42.91    2:42.99  

 10 Luke Ryan                 13 Manurewa             3:16.84    2:52.17  

 11 Michael Wang              13 Howick Pakuranga     3:07.33    3:02.55  

 -- Lucas Hannah              13 Manurewa             2:33.52        SCR  

 -- Jacob Kearns              13 Pukekohe             3:03.79        SCR  

 

Event 43  Boys 14 Year Olds 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 2:06.63  28/01/2006 Cameron Burrows, Howick Pakuranga          

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Henry Williams            14 United               2:13.63    2:14.65  

  2 Keegan Neate              14 Fast                 2:27.89    2:25.08  

  3 Danny Weng                14 Papatoetoe           2:39.80    2:32.88  

 -- Joel Hannah               14 Manurewa             2:12.38        SCR  

 

Event 43  Boys 15 & Over 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 2:02.67  29/01/2017 Tyron Henry, Howick Pakuranga              

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Tyron Henry               15 Howick Pakuranga     1:59.95    2:02.67R 

  2 Gus Falconer              17 United               2:04.73    2:10.22  

  3 Craig Cameron             18 Papakura             2:10.36    2:13.10  

  4 James Kroll               16 United               2:16.76    2:17.41  

  5 Adam Curtis               15 United               2:13.39    2:18.23  

 -- Max Kennedy-Till          17 United               2:03.12         NS  

 -- Jack Anderson             18 United               2:07.60        SCR