Licensed to Papatoetoe Aquatic Centre - Site License

                                   HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 3/02/2017 12:40 PM

                2017 Swimming Counties Manukau Age Group Champs                

                      HELD AT PAPATOETOE CENTENNIAL POOL                       

 
             Results - Version 3 - Session 2 


 

Event 20  Girls 9 Year Olds 100 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 1:28.94  28/01/2017 Mulan Chan See, Howick Pakuranga           

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Mulan Chan See             9 Howick Pakuranga     1:34.36    1:28.94R 

  2 Freya Hingston             9 Howick Pakuranga     1:42.27    1:39.50  

  3 Mae-Ying Reynolds          9 Howick Pakuranga          NT    1:50.09  

  4 Mia Laban                  9 Howick Pakuranga     1:51.26    1:50.49  

 

Event 20  Girls 10 Year Olds 100 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 1:17.26  19/01/2001 Emma  Hunter, PPTCO-                       

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Danielle Asiata           10 Howick Pakuranga     1:33.56    1:31.91  

  2 Charlotte Steele          10 Howick Pakuranga     1:37.20    1:45.29  

 -- Clara Cox                 10 Howick Pakuranga     1:38.91         NS  

 

Event 20  Girls 11 Year Olds 100 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 1:14.49  22/01/2010 Paige Schendelaar-Kemp, Howick Pakuranga   

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Janaye Burns              11 Pukekohe             1:15.84    1:19.99  

  2 Ella Crowe                11 Howick Pakuranga     1:23.31    1:27.33  

  3 Alexia Perese             11 Mangere              1:37.54    1:40.59  

  4 Jacey Li                  11 Howick Pakuranga     1:39.97    1:43.41  

  5 Danielle Curlett          11 Howick Pakuranga     1:53.08    1:49.53  

  6 Michaela Botha            11 Howick Pakuranga          NT    1:55.14  

  7 Sienna Baker              11 Fast                      NT    1:56.58  

 

Event 20  Girls 12 Year Olds 100 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 1:09.77  29/01/2011 Paige Schendelaar-Kemp, Howick Pakuranga   

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Elizabeth Murphy          12 Fast                 1:12.57    1:16.44  

  2 Alicia Choo               12 Howick Pakuranga     1:13.99    1:16.66  

  3 Mikaela Hawley            12 Fast                 1:22.51    1:25.43  

  4 Arwen Harrison            12 Papakura             1:20.83    1:26.76  

  5 Amelia de Lautour         12 Pukekohe             1:24.42    1:30.13  

  6 Grace Pickering           12 Howick Pakuranga     1:27.52    1:33.26  

  7 Hannah Iosefa             12 Papatoetoe           1:38.95    1:35.10  

  8 Chloe Biddick             12 Howick Pakuranga     1:25.15    1:35.83  

  9 Ernestine De Bruin        12 Pukekohe                  NT    1:39.10  

 

Event 20  Girls 13 Year Olds 100 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 1:07.83  28/01/2017 Alice Waldow, United                       

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Alice Waldow              13 United               1:05.87    1:07.83R 

  2 Aimee Crosbie             13 United               1:08.60    1:12.88  

  3 Abbey Swain               13 Pukekohe             1:11.24    1:16.75  

  4 Jasmine Niederberger      13 Pukekohe             1:19.44    1:21.31  

  5 Danielle-Jennyse Smith    13 Howick Pakuranga     1:15.87    1:21.91  

  6 Taryn Banks               13 Coast                1:17.63    1:24.15  

  7 Maia Clare                13 Pukekohe             1:20.72    1:28.09  

 -- Chloe Cox                 13 Howick Pakuranga     1:16.32         NS  

 -- Jessica Folomu            13 Howick Pakuranga     1:19.41        SCR  

 

Event 20  Girls 14 Year Olds 100 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 1:07.79  25/01/2009 Shannon Field, Howick Pakuranga            

       Race2: r 1:07.79  30/01/2016 Kiana Swain, Pukekohe                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Erin O'Mara               14 Fast                 1:16.31    1:15.02  

 -- Amy Metcalfe              14 Manurewa             1:14.76        SCR  

 

Event 20  Girls 15 & Over 100 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 1:04.55  31/01/2015 Simone Cowling, Pukekohe                   

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kiana Swain               15 Pukekohe             1:03.33    1:06.39  

  2 Gina Galloway             15 United               1:05.20    1:09.72  

  3 Olivia Clare              16 Pukekohe             1:05.18    1:11.46  

  4 Caitlin Lucie-Smith       15 Papakura             1:14.63    1:16.46  

  5 Allegra Zacest            15 United               1:16.41    1:17.11  

  6 Jasmine Chan              16 Papatoetoe           1:14.46    1:18.82  

  7 Alice Segedin             15 United               1:14.42    1:19.21  

  8 Hannah Wai                15 United               1:18.61    1:20.09  

  9 Annabelle Ryan            17 Manurewa             1:22.71    1:21.24  

 

Event 21  Boys 8 & Under 100 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 1:42.21  27/01/2002 Zachary Riosa, WHLAK-                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Samuel Asiata              8 Howick Pakuranga          NT    2:00.64  

  2 Daniel Loh                 8 Howick Pakuranga     2:08.50    2:07.27  

 

Event 21  Boys 10 Year Olds 100 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 1:14.54  21/01/2001 Chris Adamson, HPKCO-                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Daniel Park               10 Howick Pakuranga          NT    1:40.10  

  2 Jerome Chu                10 Howick Pakuranga          NT    1:40.26  

  3 Yuke Chan                 10 Howick Pakuranga     1:40.95    1:44.35  

  4 Taigo Yamagami            10 Howick Pakuranga     1:48.05    1:51.98  

 

Event 21  Boys 11 Year Olds 100 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 1:12.15  25/01/2002 Chris Adamson, HPKCO-                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hugo Batchelor            11 Kings                1:11.11    1:13.69  

  2 Chris Jiang               11 Howick Pakuranga     1:24.88    1:20.47  

  3 Quintin Wong              11 Papatoetoe           1:23.71    1:25.18  

  4 Bronson Chungson          11 Papatoetoe           1:28.56    1:34.80  

  5 Allan Dong                11 Howick Pakuranga     1:29.95    1:38.07  

  6 Leon Duke                 11 Fast                 1:44.06    1:39.16  

 

Event 21  Boys 12 Year Olds 100 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 1:10.14   1/03/1995 Stephen Appleton, HPKCO                    

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Johnson Li                12 United               1:13.87    1:18.40  

  2 Alexander Dennis          12 United               1:37.27    1:25.58  

  3 Timothy Henry             12 Howick Pakuranga     1:25.38    1:26.30  

  4 Aaron Spencer             12 Howick Pakuranga     1:48.84    1:27.34  

  5 Michael Han               12 Howick Pakuranga          NT    1:28.09  

  6 Ethan Langit              12 Fast                 1:31.54    1:34.31  

  7 Matthew Loh               12 Howick Pakuranga          NT    1:35.70  

  8 Spencer Menzies           12 Fast                 1:36.85    1:38.49  

 

Event 21  Boys 13 Year Olds 100 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 1:06.05  28/01/2012 Joshua McCormack, THAMES                   

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Abhinav Makam             13 United               1:06.00    1:08.24  

  2 Blake Elliott             13 Fast                 1:11.55    1:11.54  

  3 Robson Wallace            13 Pukekohe             1:11.94    1:13.31  

  4 Nathan Hickmott           13 Fast                 1:11.60    1:13.93  

  5 Matthew Palmer            13 Manurewa             1:20.61    1:19.08  

  6 Jeremy Huang              13 Howick Pakuranga     1:18.82    1:23.52  

  7 Matthew Waddell           13 Fast                 1:18.37    1:24.41  

  8 Edward Chen               13 Howick Pakuranga     1:24.61    1:27.71  

 

Event 21  Boys 14 Year Olds 100 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 1:05.24  29/01/2011 Matthew Duncan, Howick Pakuranga           

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Danny Weng                14 Papatoetoe           1:15.51    1:15.69  

  2 Keegan Neate              14 Fast                 1:25.35    1:16.97  

  3 Ryan Sargent              14 Howick Pakuranga     1:24.85    1:28.03  

 

Event 21  Boys 15 & Over 100 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 1:01.48  24/01/2010 Hiroshi Ochiai, Pukekohe                   

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Tyron Henry               15 Howick Pakuranga     1:00.10    1:02.40  

  2 William Hughes            17 Pukekohe               59.71    1:03.31  

  3 Owen Chen                 16 United               1:00.72    1:05.97  

  4 Gus Falconer              17 United               1:03.78    1:07.48  

  5 Jason Southcombe          19 Papakura             1:06.45    1:07.69  

  6 Craig Cameron             18 Papakura             1:03.39    1:08.93  

  7 Adam Curtis               15 United               1:09.48    1:12.67  

 -- Zahar Tate                15 United               1:04.81        SCR  

 

Event 22  Girls 8 & Under 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 1:21.19  27/01/2007 Paige Schendelaar-Kemp, Howick Pakuranga   

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kiri Yamagami              7 Howick Pakuranga     1:46.84    1:32.84  

  2 Olivia Waddell             8 Fast                 1:38.96    1:38.42  

  3 Ayana Carter               8 Howick Pakuranga     1:49.02    1:39.90  

  4 Olivia Wheeler             8 Pukekohe             1:46.36    1:42.74  

  5 Grace Crowe                8 Howick Pakuranga     1:47.79    1:43.36  

  6 Kymond Chan                7 Howick Pakuranga     1:51.94    1:49.89  

  7 Leanna Park                8 Howick Pakuranga     2:04.37    1:57.28  

 

Event 22  Girls 9 Year Olds 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 1:14.06  26/01/2008 Paige Schendelaar-Kemp, Howick Pakuranga   

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Mulan Chan See             9 Howick Pakuranga     1:18.90    1:14.77  

  2 Freya Hingston             9 Howick Pakuranga     1:21.70    1:22.56  

  3 Ezanda Green               9 Howick Pakuranga     1:28.58    1:26.66  

  4 Yalen-Sjaan Wong See       9 Howick Pakuranga     1:41.34    1:31.88  

  5 Jessica Cochran            9 Fast                 1:32.19    1:33.08  

  6 Paige McKechnie            9 Howick Pakuranga     1:40.89    1:38.53  

  7 Amelia Croft               9 Manurewa             1:42.62    1:39.92  

  8 Poppy Willetts             9 Howick Pakuranga     1:45.56    1:44.07  

 

Event 22  Girls 10 Year Olds 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 1:07.08   1/02/2014 Jelani Freesir-Wetzell, Howick Pakuranga   

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Danielle Asiata           10 Howick Pakuranga     1:13.63    1:14.83  

  2 Hannah Henson             10 United               1:16.71    1:20.32  

  3 Charlotte Steele          10 Howick Pakuranga     1:19.88    1:21.36  

  4 Kate Wheeler              10 Pukekohe             1:27.86    1:23.50  

  5 Aria Murray               10 Pukekohe             1:28.76    1:25.59  

  6 Giselle Rollo             10 Manurewa             1:25.86    1:25.93  

  7 Charlotte Young           10 United               1:39.51    1:28.53  

  8 Drew McKenzie             10 Pukekohe             1:39.80    1:29.41  

  9 Astyn Bidois              10 Howick Pakuranga     1:34.02    1:29.99  

 10 Calee Dally               10 Fast                 1:31.93    1:31.15  

 11 Ashlee Skipper            10 Howick Pakuranga     1:33.77    1:32.36  

 12 Jenna Fletcher            10 Fast                 1:33.11    1:33.28  

 13 Jane Chen                 10 Howick Pakuranga     1:35.29    1:37.23  

 14 Georgia Haycock           10 Howick Pakuranga     1:36.53    1:37.69  

 15 Isabelle Orlandini        10 Howick Pakuranga     1:43.62    1:38.54  

 16 Amber Ho                  10 Howick Pakuranga     1:47.16    1:40.00  

 17 Sakura Thornley           10 Papakura             1:41.43    1:45.36  

 18 Caprice Kahukiwa          10 Howick Pakuranga     1:52.31    1:49.81  

 -- Judy Wong                 10 Howick Pakuranga     1:50.74         NS  

 -- Kaitlyn Rohm              10 Howick Pakuranga     1:54.25         NS  

 -- Vivianna Ju               10 Manurewa             1:28.68        SCR  

 

Event 22  Girls 11 Year Olds 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 1:03.94  26/01/2002 Emma Hunter, PPTCO-                        

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Janaye Burns              11 Pukekohe             1:06.86    1:09.17  

  2 Miandi Oosthuizen         11 Howick Pakuranga     1:09.91    1:11.10  

  3 Ella Crowe                11 Howick Pakuranga     1:10.07    1:13.39  

  4 Bridget Dennis            11 United               1:15.59    1:17.42  

  5 Alexia Perese             11 Mangere              1:19.41    1:19.23  

  6 Meg Shuker                11 Papakura             1:27.72    1:22.46  

  7 Jacey Li                  11 Howick Pakuranga     1:24.78    1:23.83  

  8 Jade Schumacher           11 Howick Pakuranga     1:24.44    1:25.27  

  9 Lily Madill               11 Fast                 1:32.36    1:25.57  

 10 Michaela Botha            11 Howick Pakuranga     1:32.28    1:32.12  

 11 Sienna Baker              11 Fast                 1:39.04    1:37.38  

 12 Rosa McQuoid              11 Manurewa             1:39.16    1:38.48  

 -- Madison Thorn             11 Fast                 1:42.56        SCR  

 -- Shoneve Turner-Moke       11 Papakura             1:22.34        SCR  

 

Event 22  Girls 12 Year Olds 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 1:03.26  26/01/2003 Emma Hunter, PPTCO-                        

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Laura Wesseling           12 Howick Pakuranga     1:04.27    1:06.21  

  2 Elizabeth Murphy          12 Fast                 1:05.50    1:07.45  

  3 Jesse Welsh               12 United               1:09.46    1:09.17  

  4 Alice Williams            12 United               1:10.66    1:10.47  

  5 Ava Crummer               12 Manurewa             1:13.86    1:12.04  

  6 Mikaela Hawley            12 Fast                 1:12.67    1:12.09  

  7 Charlotte Hyland-Mills    12 Pukekohe             1:16.47    1:12.71  

  8 Amelia de Lautour         12 Pukekohe             1:11.60    1:13.50  

  9 Hannah Iosefa             12 Papatoetoe           1:13.79    1:15.02  

 10 Ernestine De Bruin        12 Pukekohe             1:15.10    1:15.73  

 11 Sydnie Johnson            12 United               1:19.83    1:16.33  

 12 Grace Perham              12 Pukekohe             1:20.21    1:16.49  

 13 Chloe Biddick             12 Howick Pakuranga     1:14.89    1:18.24  

 14 Kate Logan                12 Manurewa             1:16.62    1:18.65  

 15 Cate Cleland              12 United               1:21.45    1:18.76  

 16 Leah Weck                 12 Fast                 1:23.18    1:19.02  

 17 Michaela Rohm             12 Howick Pakuranga     1:20.77    1:21.72  

 18 Jorja McKenzie            12 Pukekohe             1:24.13    1:21.79  

 19 Isabella Dunn             12 Manurewa             1:25.80    1:23.35  

 20 Dayna Langley             12 United                    NT    1:25.10  

 21 Yana Yemelyanova-Petrenk  12 United               1:27.99    1:25.88  

 22 Erin Hamilton             12 Pukekohe             1:33.16    1:27.49  

 -- Samantha James            12 Howick Pakuranga     1:28.30        SCR  

 

Event 22  Girls 13 Year Olds 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 1:01.92  27/01/2002 Verity Hicks, HPKCO-                       

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Marina Segedin            13 United               1:04.16    1:05.93  

  2 Aimee Crosbie             13 United               1:04.55    1:07.33  

  3 Jessica Folomu            13 Howick Pakuranga     1:04.30    1:07.41  

  4 Anne Sait                 13 United               1:06.75    1:08.00  

  5 MacKenzie Brears          13 Pukekohe             1:05.49    1:08.73  

  6 Maia Clare                13 Pukekohe             1:10.18    1:10.15  

  7 Eimh Rollo                13 Manurewa             1:11.66    1:10.50  

  8 Jasmine Niederberger      13 Pukekohe             1:07.51    1:10.63  

  9 Danielle-Jennyse Smith    13 Howick Pakuranga     1:08.76    1:11.91  

 10 Paige Wihongi             13 Papakura             1:11.92    1:14.52  

 11 Maddie Hill               13 United               1:14.33    1:15.07  

 12 Sarah Dodd                13 Pukekohe             1:16.06    1:15.75  

 13 Anita Vongkhamdy          13 Papakura             1:14.29    1:16.30  

 14 Olivia Nichol             13 Pukekohe             1:16.58    1:17.06  

 -- Chloe Cox                 13 Howick Pakuranga     1:10.29         NS  

 -- Bonnie Huang              13 Howick Pakuranga     1:10.37        SCR  

 

Event 22  Girls 14 Year Olds 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 1:02.09  29/01/2011 Liana Smith, Pukekohe                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Alley Murray              14 United               1:04.94    1:06.96  

  2 Chloe Tattersfield        14 United               1:04.88    1:07.03  

  3 Charlotte Joblin          14 United               1:06.61    1:07.83  

  4 Hannah Mercer             14 United               1:07.94    1:09.13  

  5 Zoe Shuker                14 Papakura             1:12.04    1:12.18  

  6 Charlotte McConnell       14 Fast                 1:15.75    1:13.68  

  7 Elise Woof                14 Mangere              1:28.78    1:21.71  

 -- Shontelle Dally           14 Fast                 1:12.05         DQ  

 

Event 22  Girls 15 & Over 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 59.64  31/01/2015 Simone Cowling, Pukekohe                     

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Rebecca Cheyne            16 Pukekohe             1:01.03    1:01.68  

  2 Summer Miln               16 United                 59.37    1:02.82  

  3 Simone Lusby              17 United               1:01.42    1:03.59  

  4 Maddie Poingdestre        15 United               1:02.42    1:03.88  

  5 Olivia Clare              16 Pukekohe             1:00.62    1:04.22  

  6 Madie Falconer            15 United                 57.68    1:04.54  

  7 Tanisha Robertson         16 Pukekohe             1:04.26    1:04.67  

  8 Mary Tate                 18 United               1:02.07    1:05.23  

  9 Bella Perham              16 Pukekohe             1:03.68    1:05.30  

 10 Gina Galloway             15 United               1:00.14    1:05.93  

 11 Kyla Alexander            16 United               1:00.76    1:06.73  

 12 Rebecca Smolcic           17 United               1:01.15    1:07.27  

 13 Alice Segedin             15 United               1:02.99    1:09.30  

 14 Jasmine Chan              16 Papatoetoe           1:08.70    1:09.77  

 15 Georgia Ackroyd           15 Papakura             1:06.46    1:10.41  

 16 Nynke De Vries            39 Rnzaf                1:10.22    1:12.08  

 17 Kiana Lawton              15 Papakura             1:09.76    1:13.93  

 18 Elisia Lim                33 Papatoetoe           1:08.41    1:14.44  

 19 Erin Woof                 15 Mangere              1:38.83    1:33.41  

 -- Courtney Carson           19 United               1:01.90        SCR  

 

Event 23  Boys 8 & Under 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 1:17.72  28/01/2006 Hayden Church, Manurewa                    

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Daniel Loh                 8 Howick Pakuranga     1:35.03    1:36.35  

  2 Ethan Curlett              8 Howick Pakuranga     1:49.91    1:49.08  

  3 Jussi McKenzie             8 Pukekohe                  NT    1:49.41  

 

Event 23  Boys 9 Year Olds 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 1:14.91  27/01/2007 Bayley Main, Howick Pakuranga              

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hamzah Al-ani              9 Howick Pakuranga     1:29.82    1:27.08  

  2 Ethan Choo                 9 Howick Pakuranga     1:38.36    1:31.21  

  3 Jason Zhang                9 Howick Pakuranga     1:39.94    1:31.31  

  4 Charlie Millington         9 Pukekohe             1:35.87    1:31.54  

  5 Bo Lei                     9 Howick Pakuranga     1:47.68    1:36.25  

  6 Eli Perese                 9 Mangere              1:44.82    1:46.17  

  7 Julian Ling                9 Howick Pakuranga     1:47.12    1:49.33  

  8 Benhao Xie                 9 Howick Pakuranga     1:59.06    1:50.45  

  9 Darren Liu                 9 Howick Pakuranga     1:53.80    1:54.85  

 -- Dominic Orlandini          9 Howick Pakuranga     1:58.39        SCR  

 -- Judd Brown                 9 Howick Pakuranga     1:45.05        SCR  

 

Event 23  Boys 10 Year Olds 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 1:08.14  21/01/2001 Chris Adamson, HPKCO-                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Finn Lock                 10 United               1:17.46    1:15.63  

  2 Nathan Hannah             10 Manurewa             1:21.39    1:20.18  

  3 Mark Galloway             10 United               1:32.84    1:23.72  

  4 Yuke Chan                 10 Howick Pakuranga     1:25.15    1:24.27  

  5 William Koo               10 Howick Pakuranga     1:35.02    1:26.79  

  6 Oliver Barlow             10 Howick Pakuranga          NT    1:28.06  

  7 Leo Arrowsmith            10 Howick Pakuranga     1:28.39    1:28.27  

  8 David Wright              10 Pukekohe             1:32.47    1:29.03  

  9 Jerome Chu                10 Howick Pakuranga     1:33.18    1:29.12  

 10 Daniel Park               10 Howick Pakuranga     1:24.73    1:29.52  

 11 Kyle Hughes               10 Howick Pakuranga     1:28.39    1:29.84  

 12 Taigo Yamagami            10 Howick Pakuranga     1:33.22    1:30.09  

 13 Justin Chao               10 United                    NT    1:31.86  

 14 Raymond Wang              10 Howick Pakuranga     1:38.13    1:37.30  

 15 Travis Chilcott           10 Howick Pakuranga     1:48.31    1:39.42  

 16 Aryan Sharma              10 Howick Pakuranga     1:42.74    1:42.72  

 17 Nicholas Logan            10 Manurewa             1:47.18    1:51.13  

 

Event 23  Boys 11 Year Olds 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 1:06.52  27/01/2002 Chris Adamson, HPKCO-                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Daniel Cieplinski         11 Howick Pakuranga     1:08.01    1:07.81  

  2 Quintin Wong              11 Papatoetoe           1:08.22    1:08.62  

  3 Chris Jiang               11 Howick Pakuranga     1:10.23    1:08.69  

  4 Connor Lock               11 United               1:07.35    1:10.07  

  5 Hugo Batchelor            11 Kings                1:05.56    1:10.13  

  6 Ali Al-Ani                11 Howick Pakuranga     1:14.99    1:13.02  

  7 TJ Notman                 11 Pukekohe             1:15.28    1:13.98  

  8 Bronson Chungson          11 Papatoetoe           1:13.42    1:14.56  

  9 Luke Hair                 11 United               1:19.39    1:14.87  

 10 Allan Dong                11 Howick Pakuranga     1:28.61    1:19.37  

 11 James Trathen             11 Howick Pakuranga     1:20.83    1:21.08  

 12 Jason Martin              11 Manurewa             1:23.29    1:21.13  

 13 James Waddell             11 Fast                 1:29.44    1:28.67  

 14 Elliott Williams          11 United               1:31.31    1:29.34  

 15 Azlan Barrett             11 Papakura             1:31.01    1:33.37  

 -- Victor Balgaradean        11 United               1:23.11         DQ  

 

Event 23  Boys 12 Year Olds 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 1:02.29  23/01/2010 Hayden Church, Howick Pakuranga            

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Ethan Watson              12 United               1:04.16    1:04.22  

  2 Johnson Li                12 United               1:04.35    1:06.16  

  3 Thomas Murray             12 Pukekohe             1:06.40    1:06.86  

  4 Alexander Dennis          12 United               1:07.35    1:08.81  

  5 Michael Han               12 Howick Pakuranga     1:14.00    1:08.95  

  6 Aaron Spencer             12 Howick Pakuranga     1:08.22    1:09.24  

  7 Winston Yan               12 United               1:08.31    1:09.45  

  8 Timothy Henry             12 Howick Pakuranga     1:12.97    1:10.22  

  9 Troy O'Reilly             12 United               1:10.83    1:10.77  

 10 Matthew Loh               12 Howick Pakuranga     1:11.56    1:10.91  

 11 Spencer Menzies           12 Fast                 1:15.57    1:13.85  

 12 Ethan Elmore              12 Papakura             1:17.77    1:14.48  

 13 Ryan Lee                  12 United               1:16.59    1:14.76  

 14 Dylan Reynolds            12 Howick Pakuranga     1:16.17    1:14.98  

 15 Samuel Yuan               12 Howick Pakuranga     1:18.71    1:15.10  

 16 Ryan McConnell            12 Fast                 1:16.78    1:16.36  

 17 Takumi Thornley           12 Papakura             1:21.03    1:19.96  

 18 Quinn Lawton              12 Papakura             1:27.30    1:20.92  

 19 Nathan Joe                12 Manurewa             1:25.61    1:22.55  

 20 Alfie Williams            12 Howick Pakuranga     1:27.43    1:24.01  

 21 Levi Fenton               12 Papakura             1:30.36    1:24.96  

 22 Raymond Dong              12 Papakura             1:31.99    1:30.23  

 -- YiXiao He                 12 Howick Pakuranga     1:18.82        SCR  

 

Event 23  Boys 13 Year Olds 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 58.88  30/01/2005 Cameron Burrows, Howick Pakuranga            

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Nathan Hickmott           13 Fast                 1:00.43    1:01.09  

  2 Jourdan Klink             13 United               1:01.73    1:04.07  

  3 Blake Elliott             13 Fast                 1:02.60    1:04.43  

  4 Morgan Riot               13 Papakura             1:04.00    1:05.67  

  5 Eric Zhou                 13 United               1:07.06    1:07.66  

  6 Matthew Palmer            13 Manurewa             1:11.34    1:07.84  

  7 Lucas Hannah              13 Manurewa             1:11.78    1:09.95  

  8 Ethan Pope                13 Papakura             1:10.89    1:10.89  

  9 Matthew Waddell           13 Fast                 1:10.89    1:11.12  

 10 Ethan Bull                13 Papakura             1:17.22    1:12.67  

 11 Matthew Skipper           13 Howick Pakuranga     1:14.39    1:13.93  

 12 Harry Packer              13 Howick Pakuranga     1:19.30    1:16.76  

 13 Tamati Peters             13 Manurewa             1:24.19    1:17.46  

 14 Michael Wang              13 Howick Pakuranga     1:25.86    1:22.51  

 -- Jacob Kearns              13 Pukekohe             1:15.38         DQ  

 

Event 23  Boys 14 Year Olds 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 57.74  29/01/2006 Cameron Burrows, Howick Pakuranga            

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Josh Nichol               14 Pukekohe             1:01.47    1:01.51  

  2 Henry Williams            14 United               1:00.24    1:01.59  

  3 Eamon Foley               14 United               1:00.58    1:01.73  

  4 Danny Weng                14 Papatoetoe           1:03.63    1:04.49  

  5 Jarrod Matthews           14 Coast                1:02.95    1:05.03  

  6 Keegan Neate              14 Fast                 1:06.07    1:06.17  

  7 Caleb Chilcott            14 Howick Pakuranga     1:13.02    1:11.87  

  8 Matthew Croft             14 Manurewa             1:16.44    1:13.06  

 -- Alexander Murphy          14 Fast                 1:07.35         DQ  

 -- Jeremy Ishi               14 Manurewa             1:19.52         NS  

 

Event 23  Boys 15 & Over 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 53.03  23/01/2010 Orinoco Faamausili Banse, LASER Mt Eden      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Tyron Henry               15 Howick Pakuranga       53.77      54.81  

  2 Jack Anderson             18 United                 53.99      55.96  

  3 William Hughes            17 Pukekohe               54.95      57.67  

  4 Brandon Matthews          17 Coast                  56.17      58.42  

  5 Craig Cameron             18 Papakura               56.31      59.13  

  6 William Robinson          15 United               1:01.32      59.62  

  7 Adam Curtis               15 United                 59.05    1:01.06  

  8 James Kroll               16 United               1:00.09    1:01.60  

  9 Ben Masters               15 Papakura             1:02.31    1:01.88  

 10 Jason Southcombe          19 Papakura             1:03.27    1:02.64  

 11 Max Kennedy-Till          17 United                 57.08    1:10.25  

 -- Zahar Tate                15 United               1:02.07        SCR  

 

Event 24  Girls 8 & Under 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 3:38.10  30/01/2005 Sally Yates, Howick Pakuranga              

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Grace Crowe                8 Howick Pakuranga     3:51.72    3:56.33  

 

Event 24  Girls 9 Year Olds 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 3:00.30  28/01/2017 Mulan Chan See, Howick Pakuranga           

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Mulan Chan See             9 Howick Pakuranga     3:04.88    3:00.30R 

  2 Freya Hingston             9 Howick Pakuranga     3:18.37    3:24.04  

  3 Mae-Ying Reynolds          9 Howick Pakuranga     3:29.23    3:32.15  

  4 Mia Laban                  9 Howick Pakuranga          NT    3:36.15  

  5 Yalen-Sjaan Wong See       9 Howick Pakuranga          NT    3:37.43  

  6 Poppy Willetts             9 Howick Pakuranga          NT    3:54.98  

 

Event 24  Girls 10 Year Olds 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 2:46.48  28/01/2007 Valerie Kau, Howick Pakuranga              

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Danielle Asiata           10 Howick Pakuranga     2:59.13    2:59.92  

  2 Charlotte Steele          10 Howick Pakuranga     3:12.61    3:11.32  

  3 Georgia Haycock           10 Howick Pakuranga     3:26.97    3:26.41  

  4 Drew McKenzie             10 Pukekohe             3:31.03    3:30.26  

  5 Jenna Fletcher            10 Fast                 3:36.66    3:41.65  

  6 Kaitlyn Rohm              10 Howick Pakuranga     4:42.61    4:33.11  

 -- Charlotte Young           10 United                    NT         DQ  

 

Event 24  Girls 11 Year Olds 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 2:39.55  27/01/2002 Emma Hunter, PPTCO-                        

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Janaye Burns              11 Pukekohe             2:44.56    2:48.56  

  2 Ella Crowe                11 Howick Pakuranga     2:50.02    2:52.18  

  3 Bridget Dennis            11 United               3:04.10    3:06.01  

  4 Jade Schumacher           11 Howick Pakuranga     3:22.35    3:30.52  

  5 Lily Madill               11 Fast                      NT    3:33.63  

 -- Alena Elmore              11 Papakura                  NT         NS  

 

Event 24  Girls 12 Year Olds 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 2:33.23  30/01/2016 Jessica Folomu, Howick Pakuranga           

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Jesse Welsh               12 United               2:39.60    2:45.13  

  2 Hannah Iosefa             12 Papatoetoe           2:50.75    2:48.58  

  3 Laura Wesseling           12 Howick Pakuranga     2:41.12    2:48.59  

  4 Elizabeth Murphy          12 Fast                 2:42.47    2:50.07  

  5 Ernestine De Bruin        12 Pukekohe             2:48.92    2:50.89  

  6 Alice Williams            12 United               2:57.67    2:54.75  

  7 Chloe Biddick             12 Howick Pakuranga     2:49.91    3:00.37  

  8 Grace Pickering           12 Howick Pakuranga     2:55.98    3:05.58  

  9 Jorja McKenzie            12 Pukekohe             3:01.37    3:07.19  

 10 Ava Crummer               12 Manurewa             3:08.16    3:07.76  

 11 Sydnie Johnson            12 United               3:11.94    3:10.48  

 12 Leah Weck                 12 Fast                      NT    3:10.69  

 13 Amelia de Lautour         12 Pukekohe             2:52.00    3:11.63  

 14 Kate Logan                12 Manurewa             3:32.85    3:11.72  

 -- Samantha James            12 Howick Pakuranga     3:31.86        SCR  

 

Event 24  Girls 13 Year Olds 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 2:30.51  28/01/2017 Alice Waldow, United                       

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Alice Waldow              13 United               2:27.64    2:30.51R 

  2 Abbey Swain               13 Pukekohe             2:35.21    2:41.55  

  3 Anne Sait                 13 United               2:42.94    2:42.65  

  4 Taryn Banks               13 Coast                2:36.85    2:45.91  

  5 Paige Wihongi             13 Papakura             2:42.11    2:50.13  

  6 Jasmine Niederberger      13 Pukekohe             2:52.66    2:51.68  

  7 Hannah Milne              13 United               2:49.55    2:55.29  

 -- Jessica Folomu            13 Howick Pakuranga     2:29.15         DQ  

 -- Bonnie Huang              13 Howick Pakuranga     2:52.28        SCR  

 

Event 24  Girls 14 Year Olds 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 2:31.58   1/03/1995 Monique Mahy, Parnell - AK                 

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Alley Murray              14 United               2:34.21    2:39.83  

  2 Erin O'Mara               14 Fast                 2:37.85    2:40.07  

  3 Amy Metcalfe              14 Manurewa             2:46.95    2:43.64  

  4 Shontelle Dally           14 Fast                 2:49.45    2:52.91  

  5 Zoe Shuker                14 Papakura             2:56.31    3:02.80  

  6 Charlotte McConnell       14 Fast                 3:09.28    3:14.14  

 -- Chloe Tattersfield        14 United               2:55.04         NS  

 

Event 24  Girls 15 & Over 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 2:22.65  28/01/2017 Simone Lusby, United                       

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Simone Lusby              17 United               2:14.94    2:22.65R 

  2 Rebecca Cheyne            16 Pukekohe             2:16.47    2:25.88  

  3 Kiana Swain               15 Pukekohe             2:21.99    2:30.88  

  4 Rebecca Smolcic           17 United               2:22.19    2:40.73  

  5 Maddie Poingdestre        15 United               2:38.22    2:47.33  

  6 Jasmine Chan              16 Papatoetoe           2:56.12    3:02.62  

  7 Kiana Lawton              15 Papakura             2:50.24    3:05.29  

 -- Caitlin Lucie-Smith       15 Papakura             2:37.24         DQ  

 -- Courtney Carson           19 United               2:25.90        SCR  

 

Event 25  Boys 8 & Under 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 3:21.67  29/01/2006 Hayden Church, Manurewa                    

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Samuel Asiata              8 Howick Pakuranga     3:39.04    3:48.38  

 

Event 25  Boys 9 Year Olds 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 3:01.10  23/01/2000 Jay Kumar, PARAK                           

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hamzah Al-ani              9 Howick Pakuranga     3:23.97    3:19.01  

  2 Jason Zhang                9 Howick Pakuranga     3:29.48    3:28.35  

 

Event 25  Boys 10 Year Olds 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 2:47.00  21/01/2001 Chris Adamson, HPKCO-                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kyle Hughes               10 Howick Pakuranga     3:26.41    3:28.89  

  2 Armand Spencer            10 Howick Pakuranga     3:41.85    3:43.59  

  3 Raymond Wang              10 Howick Pakuranga     3:52.94    3:47.96  

 

Event 25  Boys 11 Year Olds 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 2:36.52  28/01/2007 Corey Main, Howick Pakuranga               

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Quintin Wong              11 Papatoetoe           2:42.74    2:44.76  

  2 Leon Duke                 11 Fast                 2:49.44    2:49.47  

  3 Ali Al-Ani                11 Howick Pakuranga     3:10.50    3:09.54  

  4 Allan Dong                11 Howick Pakuranga     3:29.22    3:13.37  

  5 James Trathen             11 Howick Pakuranga     3:08.91    3:17.05  

 -- Luke Hair                 11 United                    NT         DQ  

 -- Vian Shah                 11 Howick Pakuranga     3:37.80        SCR  

 

Event 25  Boys 12 Year Olds 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 2:22.84  27/01/2008 Corey Main, Howick Pakuranga               

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Alexander Dennis          12 United               2:37.34    2:41.11  

  2 Thomas Murray             12 Pukekohe             2:39.47    2:42.39  

  3 Benjamin Haskell          12 United               2:53.74    2:54.65  

  4 Ethan Langit              12 Fast                 2:57.50    3:00.95  

  5 Michael Han               12 Howick Pakuranga     3:12.83    3:04.28  

  6 Dylan Reynolds            12 Howick Pakuranga     3:02.24    3:05.00  

  7 Arun Dunn                 12 Fast                 3:11.05    3:09.71  

  8 Cameron Croft             12 Manurewa             3:10.63    3:11.25  

  9 Takumi Thornley           12 Papakura                  NT    3:15.19  

 -- Levi Fenton               12 Papakura                  NT         DQ  

 -- YiXiao He                 12 Howick Pakuranga     3:09.60        SCR  

 

Event 25  Boys 13 Year Olds 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 2:14.04  25/01/2009 Corey Main, Howick Pakuranga               

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Robson Wallace            13 Pukekohe             2:27.10    2:27.59  

  2 Nathan Hickmott           13 Fast                 2:26.13    2:30.11  

  3 Abhinav Makam             13 United               2:43.12    2:37.59  

  4 Eric Zhou                 13 United               2:43.73    2:47.88  

  5 Morgan Riot               13 Papakura                  NT    2:50.84  

  6 Jeremy Huang              13 Howick Pakuranga          NT    3:02.27  

  7 Ethan Bull                13 Papakura             3:35.27    3:02.29  

  8 Michael Wang              13 Howick Pakuranga     3:34.63    3:32.09  

 -- Jacob Kearns              13 Pukekohe             3:12.16         DQ  

 -- Joshua Kao                13 Howick Pakuranga     2:33.88        SCR  

 

Event 25  Boys 14 Year Olds 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 2:19.34  31/01/2015 Zac Dell, Pukekohe                         

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Josh Nichol               14 Pukekohe             2:22.35    2:24.98  

  2 MacAllister Clark         14 United               2:26.55    2:29.38  

  3 Ryan Sargent              14 Howick Pakuranga     2:41.32    2:43.31  

  4 Alexander Murphy          14 Fast                 2:42.49    2:44.82  

  5 Danny Weng                14 Papatoetoe                NT    2:51.28  

  6 Keegan Neate              14 Fast                      NT    2:57.43  

 -- Jeremy Ishi               14 Manurewa             3:34.21         NS  

 

Event 25  Boys 15 & Over 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 2:17.79  30/01/2016 Zac Dell, Pukekohe                         

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Tyron Henry               15 Howick Pakuranga     2:14.99    2:19.38  

 

Event 26  Girls 8 & Under 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 3:46.35  29/01/2011 Grace Chang, Howick Pakuranga              

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Olivia Wheeler             8 Pukekohe             4:26.97    4:02.52  

  2 Kiri Yamagami              7 Howick Pakuranga     4:48.92    4:22.66  

  3 Grace Crowe                8 Howick Pakuranga     4:19.99    4:23.89  

  4 Kymond Chan                7 Howick Pakuranga     4:54.92    4:45.35  

  5 Olivia Waddell             8 Fast                      NT    4:50.61  

 

Event 26  Girls 9 Year Olds 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 3:20.36  28/01/2017 Mulan Chan See, Howick Pakuranga           

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Mulan Chan See             9 Howick Pakuranga     3:28.83    3:20.36R 

  2 Mae-Ying Reynolds          9 Howick Pakuranga     3:55.04    3:57.47  

  3 Amelia Croft               9 Manurewa             4:00.09    3:58.45  

  4 Ezanda Green               9 Howick Pakuranga     4:00.91    4:01.06  

  5 Mia Laban                  9 Howick Pakuranga     4:13.06    4:16.27  

  6 Jessica Cochran            9 Fast                 4:22.20    4:16.32  

  7 Yalen-Sjaan Wong See       9 Howick Pakuranga          NT    4:20.32  

  8 Paige McKechnie            9 Howick Pakuranga     4:31.22    4:27.67  

  9 Poppy Willetts             9 Howick Pakuranga     4:34.90    4:38.72  

 

Event 26  Girls 10 Year Olds 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 3:13.51  24/01/2010 Katie Hohaia, Howick Pakuranga             

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Danielle Asiata           10 Howick Pakuranga     3:29.60    3:26.60  

  2 Aria Murray               10 Pukekohe             3:40.93    3:43.29  

  3 Hannah Henson             10 United               3:42.55    3:44.41  

  4 Sasha Nichol              10 Pukekohe             3:44.67    3:44.83  

  5 Giselle Rollo             10 Manurewa             3:51.22    3:45.96  

  6 Ashlee Skipper            10 Howick Pakuranga     4:02.96    4:01.88  

  7 Isabelle Orlandini        10 Howick Pakuranga     4:33.40    4:12.65  

  8 Jane Chen                 10 Howick Pakuranga          NT    4:20.67  

  9 Amber Ho                  10 Howick Pakuranga     4:28.29    4:24.75  

 10 Sophie White              10 Howick Pakuranga     4:23.52    4:29.08  

 11 Calee Dally               10 Fast                      NT    4:32.77  

 12 Kaitlyn Rohm              10 Howick Pakuranga     4:50.26    4:36.51  

 -- Judy Wong                 10 Howick Pakuranga     4:48.50         NS  

 

Event 26  Girls 11 Year Olds 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 3:05.77  29/01/2011 Katie Hohaia, Howick Pakuranga             

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Miandi Oosthuizen         11 Howick Pakuranga     3:13.48    3:11.60  

  2 Ella Crowe                11 Howick Pakuranga     3:23.62    3:21.09  

  3 Elizabeth Meyers          11 United               3:24.73    3:22.30  

  4 Janaye Burns              11 Pukekohe             3:18.18    3:26.58  

  5 Bridget Dennis            11 United               3:27.82    3:30.98  

  6 Meg Shuker                11 Papakura             3:46.75    3:44.70  

  7 Jacey Li                  11 Howick Pakuranga     3:54.42    3:51.94  

  8 Sienna Baker              11 Fast                 3:51.56    4:12.04  

  9 Jade Schumacher           11 Howick Pakuranga     3:58.83    4:12.85  

 -- Alena Elmore              11 Papakura             4:01.30         NS  

 -- Shoneve Turner-Moke       11 Papakura                  NT        SCR  

 

Event 26  Girls 12 Year Olds 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 2:55.88  31/01/2015 Gina McCarthy, Ace                         

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Arwen Harrison            12 Papakura             3:08.32    3:09.07  

  2 Elizabeth Murphy          12 Fast                 3:00.69    3:09.76  

  3 Cate Cleland              12 United               3:17.07    3:21.85  

  4 Erin Hamilton             12 Pukekohe             3:45.92    3:29.79  

  5 Charlotte Hyland-Mills    12 Pukekohe                  NT    3:29.94  

  6 Grace Pickering           12 Howick Pakuranga     3:24.70    3:32.83  

  7 Mikaela Hawley            12 Fast                 3:40.70    3:36.30  

  8 Grace Perham              12 Pukekohe             3:48.71    3:36.53  

  9 Hannah Iosefa             12 Papatoetoe           4:16.41    3:43.38  

 10 Leah Weck                 12 Fast                 3:45.89    3:43.98  

 11 Isabella Dunn             12 Manurewa             3:39.95    3:45.22  

 12 Michaela Rohm             12 Howick Pakuranga     3:46.89    3:48.44  

 -- Samantha James            12 Howick Pakuranga     3:57.39        SCR  

 

Event 26  Girls 13 Year Olds 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 2:53.92  30/01/2005 Caylee Geldenhuys, Howick Pakuranga        

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 MacKenzie Brears          13 Pukekohe             3:02.60    3:01.99  

  2 Marina Segedin            13 United               2:45.63    3:05.67  

  3 Abbey Swain               13 Pukekohe             3:12.90    3:07.53  

  4 Danielle-Jennyse Smith    13 Howick Pakuranga     3:08.98    3:10.11  

  5 Olivia Nichol             13 Pukekohe             3:10.89    3:13.84  

  6 Jessica Folomu            13 Howick Pakuranga     3:03.70    3:15.02  

  7 Anita Vongkhamdy          13 Papakura             3:25.27    3:23.35  

  8 Maddie Hill               13 United               3:24.69    3:29.86  

 

Event 26  Girls 14 Year Olds 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 2:52.64   4/03/1995 Sara Flavell, Parnell - AK                 

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Charlotte Joblin          14 United               3:00.02    3:00.88  

  2 Erin O'Mara               14 Fast                 2:55.84    3:02.30  

  3 Meg Grey                  14 Pukekohe             2:59.54    3:07.40  

  4 Hannah Mercer             14 United               3:11.92    3:17.10  

 

Event 26  Girls 15 & Over 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 2:47.54  25/01/2009 Caylee Geldenhuys, Howick Pakuranga        

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Ellie Eastwood            16 United               2:35.07    2:49.60  

  2 Jasmine Chan              16 Papatoetoe           2:55.33    2:58.83  

  3 Emma Moriarty             15 United               2:47.90    3:01.72  

  4 Nynke De Vries            39 Rnzaf                3:00.30    3:07.00  

  5 Laura Neville             32 Papatoetoe           2:53.64    3:09.71  

  6 Bella Perham              16 Pukekohe             3:11.61    3:21.48  

 -- Conor Tarrant             16 United               2:36.60         DQ  

 -- Alice Segedin             15 United               2:54.74        SCR  

 -- Mary Tate                 18 United               2:38.31        SCR  

 

Event 27  Boys 8 & Under 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 3:51.05  24/01/2010 Bailey Wang, North Shore                   

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Samuel Asiata              8 Howick Pakuranga     4:13.65    4:09.10  

  2 Daniel Loh                 8 Howick Pakuranga     4:29.09    4:28.60  

  3 Ethan Curlett              8 Howick Pakuranga          NT    4:36.99  

 

Event 27  Boys 9 Year Olds 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 3:19.74  21/01/2000 Jay Kumar, Parnell - AK                    

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Charlie Millington         9 Pukekohe             3:55.79    3:59.11  

  2 Benhao Xie                 9 Howick Pakuranga     4:27.67    4:20.44  

  3 Ethan Choo                 9 Howick Pakuranga     4:32.71    4:28.44  

  4 Darren Liu                 9 Howick Pakuranga     4:25.98    4:32.46  

  5 Julian Ling                9 Howick Pakuranga     4:30.48    4:34.49  

  6 Bo Lei                     9 Howick Pakuranga          NT    4:45.74  

 -- Judd Brown                 9 Howick Pakuranga     4:22.96        SCR  

 -- Dominic Orlandini          9 Howick Pakuranga          NT        SCR  

 

Event 27  Boys 10 Year Olds 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 3:14.93   1/02/2014 James Slessor, Howick Pakuranga            

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Finn Lock                 10 United               3:20.52    3:30.14  

  2 Daniel Park               10 Howick Pakuranga     3:44.48    3:46.86  

  3 Yuke Chan                 10 Howick Pakuranga     3:44.80    3:49.63  

  4 Taigo Yamagami            10 Howick Pakuranga     3:39.20    3:50.64  

  5 Leo Arrowsmith            10 Howick Pakuranga     4:02.28    3:57.25  

  6 Kyle Hughes               10 Howick Pakuranga     3:59.43    3:58.25  

  7 Nathan Hannah             10 Manurewa             4:16.85    4:00.84  

  8 Jerome Chu                10 Howick Pakuranga     4:03.92    4:12.57  

  9 Aryan Sharma              10 Howick Pakuranga     4:24.09    4:24.17  

 

Event 27  Boys 11 Year Olds 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 3:04.71  28/01/2017 Connor Lock, United                        

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Connor Lock               11 United               3:03.87    3:04.71R 

  2 Chris Jiang               11 Howick Pakuranga     3:00.81    3:05.30  

  3 Quintin Wong              11 Papatoetoe           3:12.00    3:10.60  

  4 TJ Notman                 11 Pukekohe             3:24.18    3:16.30  

  5 Kyle Chen                 11 Howick Pakuranga     3:25.62    3:29.73  

  6 James Waddell             11 Fast                 3:55.33    3:47.09  

  7 Jason Martin              11 Manurewa             3:44.86    3:49.86  

  8 Azlan Barrett             11 Papakura                  NT    4:12.72  

 -- Vian Shah                 11 Howick Pakuranga     4:25.98        SCR  

 

Event 27  Boys 12 Year Olds 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 2:56.82  30/01/2016 James Slessor, Howick Pakuranga            

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Winston Yan               12 United               3:02.57    3:04.57  

  2 Michael Han               12 Howick Pakuranga     3:16.60    3:15.44  

  3 Samuel Yuan               12 Howick Pakuranga     3:24.02    3:21.23  

  4 Matthew Loh               12 Howick Pakuranga     3:36.51    3:22.34  

  5 Dylan Reynolds            12 Howick Pakuranga     3:26.92    3:32.01  

  6 Alfie Williams            12 Howick Pakuranga     3:40.54    3:39.05  

  7 Spencer Menzies           12 Fast                 3:40.55    3:39.89  

  8 Ryan McConnell            12 Fast                 4:31.52    3:48.76  

  9 Arun Dunn                 12 Fast                 3:56.55    3:48.81  

 10 Raymond Dong              12 Papakura             4:11.25    3:54.08  

 11 Ethan Elmore              12 Papakura                  NT    3:55.75  

 

Event 27  Boys 13 Year Olds 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 2:46.77  29/01/2011 Leo Zhu, Howick Pakuranga                  

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Blake Elliott             13 Fast                 2:55.57    2:56.47  

  2 Edward Chen               13 Howick Pakuranga     3:15.70    3:13.35  

  3 Matthew Waddell           13 Fast                 3:26.90    3:21.48  

  4 Ethan Pope                13 Papakura             3:17.20    3:23.23  

  5 Tamati Peters             13 Manurewa             3:53.56    3:36.93  

  6 Lucas Hannah              13 Manurewa             3:53.04    3:37.45  

 -- Matthew Skipper           13 Howick Pakuranga     3:27.57         DQ  

 -- Joshua Kao                13 Howick Pakuranga     2:54.69        SCR  

 

Event 27  Boys 14 Year Olds 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 2:43.48  28/01/2012 Leo Zhu, Howick Pakuranga                  

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Josh Nichol               14 Pukekohe             2:40.92    2:48.30  

  2 Alexander Murphy          14 Fast                 3:06.63    3:02.17  

  3 Matthew Croft             14 Manurewa             3:28.94    3:07.33  

  4 Danny Weng                14 Papatoetoe           3:19.03    3:21.34  

 

Event 27  Boys 15 & Over 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 2:29.50  28/01/2017 Max Kennedy-Till, United                   

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Max Kennedy-Till          17 United               2:23.80    2:29.50R 

  2 William Robinson          15 United               2:33.12    2:35.58  

  3 Ben Masters               15 Papakura             2:38.49    2:41.63  

  4 Kevin Qiao                17 Pukekohe             2:31.13    2:44.07  

  5 Angus Cleland             17 United               2:45.90    2:59.51