Licensed to Papatoetoe Aquatic Centre - Site License

                                   HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 3/02/2017 12:39 PM

                2017 Swimming Counties Manukau Age Group Champs                

                      HELD AT PAPATOETOE CENTENNIAL POOL                       


             Results - Version 3 - All Sessions 


Event 1  Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay

===============================================================================

        RACE: R 2:21.75  27/01/2012 Howick Pakuranga, Howick Pakuranga         

                         G Chang, O Overfield, T Caldwell, R Hosking       

    Team                                                 Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Howick Pakuranga  'A'                             2:20.65    2:25.18  

     1) Danielle Asiata 10              2) Mae-Ying Reynolds 9            

     3) Charlotte Steele 10             4) Mulan Chan See 9               

  2 Pukekohe Swimming Club  'A'                       2:35.67    2:29.63  

     1) Drew McKenzie 10                2) Kate Wheeler 10                

     3) Aria Murray 10                  4) Sasha Nichol 10                

  3 Howick Pakuranga  'B'                             2:33.32    2:36.05  

     1) Ashlee Skipper 10               2) Georgia Haycock 10             

     3) Madison Harada 10               4) Freya Hingston 9               

  4 Manurewa Swimming Club  'A'                       2:58.30    2:42.81  

     1) Giselle Rollo 10                2) Kaitlyn Bingham 10             

     3) Amelia Croft 9                  4) Vivianna Ju 10                 

  5 Howick Pakuranga  'C'                             2:36.59    2:49.73  

     1) Astyn Bidois 10                 2) Grace Crowe 8                  

     3) Isabelle Orlandini 10           4) Paige McKechnie 9              

 

Event 2  Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay

===============================================================================

        RACE: R 2:18.72  31/01/2014 Howick Pakuranga, Howick Pakuranga         

                         S Kahukiwa, G Mei, J Slessor, R Oliver            

    Team                                                 Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Howick Pakuranga  'A'                             2:31.40    2:37.35  

     1) Daniel Loh 8                    2) Hamzah Al-ani 9                

     3) Taigo Yamagami 10               4) Yuke Chan 10                   

  2 Howick Pakuranga  'B'                             2:42.32    2:48.66  

     1) Samuel Asiata 8                 2) Ethan Curlett 8                

     3) Ethan Choo 9                    4) Armand Spencer 10              

 -- Pukekohe Swimming Club  'A'                       2:40.44         DQ  

     1) George Rutherford 10            2) George Roose 9                 

     3) David Wright 10                 4) Charlie Millington 9           

 -- Manurewa Swimming Club  'A'                       2:57.60         DQ  

     1) Tamaho Perry 10                 2) Caleb Palmer 10                

     3) Nicholas Logan 10               4) Nathan Hannah 10               

 

Event 3  Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay

===============================================================================

        RACE: R 2:04.31  27/01/2017 Howick Pakuranga, Howick Pakuranga         

                         L Wesseling, E Crowe, M Oosthuizen, A Choo        

    Team                                                 Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Howick Pakuranga  'A'                             2:02.07    2:04.31R 

     1) Laura Wesseling 12              2) Ella Crowe 11                  

     3) Miandi Oosthuizen 11            4) Alicia Choo 12                 

  2 Pukekohe Swimming Club  'A'                       2:10.97    2:09.80  

     1) Janaye Burns 11                 2) Amelia de Lautour 12           

     3) Grace Perham 12                 4) Charlotte Hyland-Mills 12      

  3 Howick Pakuranga  'B'                             2:08.74    2:18.92  

     1) Michaela Rohm 12                2) Danielle Curlett 11            

     3) Hailey Brokenshire 12           4) Chloe Biddick 12               

  4 Manurewa Swimming Club  'A'                       2:27.47    2:23.60  

     1) Isabella Dunn 12                2) Teigan Archer 12               

     3) Kate Logan 12                   4) Ava Crummer 12                 

 

Event 4  Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay

===============================================================================

        RACE: R 2:01.93  31/01/2014 Howick Pakuranga, Howick Pakuranga         

                         C Church, O Cowley-Andrea, R Mulinuu, T Henry     

    Team                                                 Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Howick Pakuranga  'A'                             2:02.11    2:02.16  

     1) Aaron Spencer 12                2) Chris Jiang 11                 

     3) Michael Han 12                  4) Daniel Cieplinski 11           

  2 Howick Pakuranga  'B'                             2:06.93    2:10.64  

     1) Timothy Henry 12                2) Matthew Loh 12                 

     3) William Huang 11                4) Samuel Yuan 12                 

  3 Fulton Amateur Swim Team  'A'                     2:15.96    2:18.54  

     1) Spencer Menzies 12              2) Leon Duke 11                   

     3) Arun Dunn 12                    4) Ethan Langit 12                

  4 Howick Pakuranga  'C'                             2:13.01    2:21.40  

     1) Allan Dong 11                   2) Kyle Chen 11                   

     3) Dylan Reynolds 12               4) Ali Al-Ani 11                  

  5 Manurewa Swimming Club  'A'                       2:34.92    2:28.59  

     1) Nathan Joe 12                   2) Jason Martin 11                

     3) Matthew Ellis 11                4) Cameron Croft 12               

 

Event 5  Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle Relay

===============================================================================

        RACE: R 1:57.29  28/01/2011 Howick Pakuranga, Howick Pakuranga         

                         L Eagleton, S Yates, L Spence, K Richter          

    Team                                                 Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Pukekohe Swimming Club  'A'                       2:04.56    2:04.18  

     1) MacKenzie Brears 13             2) Jasmine Niederberger 13        

     3) Kyarla Cooney 13                4) Maia Clare 13                  

  2 Fulton Amateur Swim Team  'A'                     2:05.28    2:07.07  

     1) Erin O'Mara 14                  2) Shontelle Dally 14             

     3) Mikaela Hawley 12               4) Elizabeth Murphy 12            

  3 Howick Pakuranga  'A'                             2:03.09    2:08.91  

     1) Keri Miller 14                  2) Aleisha Brokenshire 14         

     3) Danielle-Jennyse Smith 13       4) Jessica Folomu 13              

 

Event 6  Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle Relay

===============================================================================

        RACE: R 1:51.15  27/01/2012 Howick Pakuranga, Howick Pakuranga         

                         B Main, J Scally, L Zhu, H Church                 

    Team                                                 Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Fulton Amateur Swim Team  'A'                     1:57.37    1:58.58  

     1) Blake Elliott 13                2) Keegan Neate 14                

     3) Alexander Murphy 14             4) Nathan Hickmott 13             

  2 Manurewa Swimming Club  'A'                       2:05.18    2:01.42  

     1) Cody Shaw 14                    2) Matthew Croft 14               

     3) Matthew Palmer 13               4) Joel Hannah 14                 

  3 Pukekohe Swimming Club  'A'                       2:22.05    2:04.65  

     1) Thomas Murray 12                2) Jacob Kearns 13                

     3) Zahn Cooney 11                  4) Robson Wallace 13              

  4 Howick Pakuranga  'A'                             2:01.45    2:07.62  

     1) Caleb Chilcott 14               2) Ryan Sargent 14                

     3) Jeremy Huang 13                 4) Edward Chen 13                 

  5 Papatoetoe Swimming Club  'A'                     2:20.46    2:07.97  

     1) Quintin Wong 11                 2) Bronson Chungson 11            

     3) Rene Pointon 13                 4) Danny Weng 14                  

  6 Howick Pakuranga  'B'                             2:13.45    2:19.68  

     1) Harry Packer 13                 2) James Trathen 11               

     3) Michael Wang 13                 4) Matthew Skipper 13             

  7 Papakura Swimming Club  'A'                       2:26.24    2:21.77  

     1) Ethan Elmore 12                 2) Levi Fenton 12                 

     3) Takumi Thornley 12              4) Ethan Bull 13                  

 

Event 7  Mixed Open 400 LC Meter Freestyle Junior Grand Relay

===============================================================================

 1 Girl & 1 Boy from Each Age Group -

 Swum Youngest to Oldest

 Girl Then Boy-Counties Clubs Only

        RACE: R 4:00.32   1/02/2014 Howick Pakuranga, Howick Pakuranga         

                         J Freesir-Wetzell, R Oliver, M Wiki, T Henry      

    Team                                                 Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Howick Pakuranga  'A'                             4:00.32    5:03.75  

     1) Grace Crowe W8                  2) Daniel Loh M8                  

     3) Mulan Chan See W9               4) Hamzah Al-ani M9               

     5) Danielle Asiata W10             6) Yuke Chan M10                  

     7) Miandi Oosthuizen W11           8) Daniel Cieplinski M11          

  2 Pukekohe Swimming Club  'A'                       4:20.44    6:04.71  

     1) Maggie Roose W7                 2) Jussi McKenzie M8              

     3) Olivia Wheeler W8               4) George Roose M9                

     5) Kate Wheeler W10                6) George Rutherford M10          

     7) Sasha Nichol W10                8) David Wright M10               

 

Event 8  Women 15 & Over 200 LC Meter Freestyle Relay

===============================================================================

        RACE: R 1:54.65   8/03/2013 Howick Pakuranga, Howick Pakuranga         

                         S Yates, K Richter, L Eagleton, L Smith           

    Team                                                 Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Pukekohe Swimming Club  'A'                       2:10.07    1:58.98  

     1) Olivia Clare 16                 2) Rebecca Cheyne 16              

     3) Bella Perham 16                 4) Tanisha Robertson 16           

  2 Papakura Swimming Club  'A'                       2:05.31    2:07.00  

     1) Georgia Ackroyd 15              2) Paige Wihongi 13               

     3) Zoe Shuker 14                   4) Caitlin Lucie-Smith 15         

  3 Papatoetoe Swimming Club  'A'                     2:18.05    2:10.43  

     1) Elisia Lim 33                   2) Jasmine Chan 16                

     3) Hannah Iosefa 12                4) Laura Neville 32               

  4 Manurewa Swimming Club  'A'                       2:19.96    2:20.18  

     1) Annabelle Ryan 17               2) Susannah Peverley 15           

     3) Amy Metcalfe 14                 4) Reina Perry 14                 

 

Event 9  Men 15 & Over 200 LC Meter Freestyle Relay

===============================================================================

        RACE: R 1:39.36  29/01/2016 Howick Pakuranga, Howick Pakuranga         

                         M Koenigsperger, M Heim, M Shead, D Hunter        

    Team                                                 Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Howick Pakuranga  'A'                             1:32.17    1:45.47  

     1) Joshua Asplin 20                2) Shaquile Vaotu'ua 22           

     3) Tyron Henry 15                  4) Daniel Hunter 22               

  2 Pukekohe Swimming Club  'A'                       1:42.57    1:50.50  

     1) Zac Dell 16                     2) William Hughes 17              

     3) Josh Nichol 14                  4) Thomas Murray 12               

  3 Papakura Swimming Club  'A'                       1:53.03    1:54.46  

     1) Jason Southcombe 19             2) Morgan Riot 13                 

     3) Ben Masters 15                  4) Craig Cameron 18               

 

Event 10  Girls 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay

===============================================================================

        RACE: R 2:39.16  30/01/2015 Howick Pakuranga, Howick Pakuranga         

                         E Crowe, S Spencer, A Choo, L Wesseling           

    Team                                                 Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Howick Pakuranga  'A'                             2:42.67    2:48.77  

     1) Danielle Asiata 10              2) Mulan Chan See 9               

     3) Freya Hingston 9                4) Charlotte Steele 10            

  2 Pukekohe Swimming Club  'A'                       2:50.87    3:02.53  

     1) Drew McKenzie 10                2) Sasha Nichol 10                

     3) Aria Murray 10                  4) Kate Wheeler 10                

  3 Howick Pakuranga  'B'                             2:55.59    3:07.20  

     1) Madison Harada 10               2) Mae-Ying Reynolds 9            

     3) Georgia Haycock 10              4) Ashlee Skipper 10              

  4 Howick Pakuranga  'C'                             2:59.65    3:23.81  

     1) Paige McKechnie 9               2) Astyn Bidois 10                

     3) Grace Crowe 8                   4) Isabelle Orlandini 10          

 

Event 11  Boys 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay

===============================================================================

        RACE: R 2:38.30  31/01/2014 Howick Pakuranga, Howick Pakuranga         

                         R Oliver, J Slessor, G Campher, S Kahukiwa        

    Team                                                 Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Howick Pakuranga  'A'                             2:54.70    3:08.71  

     1) Yuke Chan 10                    2) Hamzah Al-ani 9                

     3) Taigo Yamagami 10               4) Daniel Loh 8                   

  2 Pukekohe Swimming Club  'A'                       3:01.23    3:16.82  

     1) David Wright 10                 2) George Roose 9                 

     3) George Rutherford 10            4) Charlie Millington 9           

  3 Howick Pakuranga  'B'                             3:02.59    3:28.21  

     1) Armand Spencer 10               2) Ethan Choo 9                   

     3) Samuel Asiata 8                 4) Ethan Curlett 8                

  4 Manurewa Swimming Club  'A'                       3:03.15    3:31.86  

     1) Tamaho Perry 10                 2) Nicholas Logan 10              

     3) Nathan Hannah 10                4) Caleb Palmer 10                

 

Event 12  Girls 11-12 200 LC Meter Medley Relay

===============================================================================

        RACE: R 2:19.93  29/01/2011 Howick Pakuranga, Howick Pakuranga         

                         Q Thomson, K Hohaia, P Schendelaar-Kemp, A Thorpe 

    Team                                                 Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Howick Pakuranga  'A'                             2:22.63    2:27.05  

     1) Chloe Biddick 12                2) Miandi Oosthuizen 11           

     3) Alicia Choo 12                  4) Laura Wesseling 12             

  2 Pukekohe Swimming Club  'A'                       2:26.78    2:33.89  

     1) Amelia de Lautour 12            2) Charlotte Hyland-Mills 12      

     3) Janaye Burns 11                 4) Grace Perham 12                

  3 Manurewa Swimming Club  'A'                       2:48.74    2:46.21  

     1) Ava Crummer 12                  2) Isabella Dunn 12               

     3) Kate Logan 12                   4) Teigan Archer 12               

  4 Howick Pakuranga  'B'                             2:41.98    2:46.90  

     1) Ella Crowe 11                   2) Michaela Rohm 12               

     3) Danielle Curlett 11             4) Hailey Brokenshire 12          

 

Event 13  Boys 11-12 200 LC Meter Medley Relay

===============================================================================

        RACE: R 2:17.84  29/01/2016 Howick Pakuranga, Howick Pakuranga         

                         R Oliver, J Slessor, A Yiu, S Kahukiwa            

    Team                                                 Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Howick Pakuranga  'A'                             2:22.07    2:26.63  

     1) Aaron Spencer 12                2) Michael Han 12                 

     3) Timothy Henry 12                4) Daniel Cieplinski 11           

  2 Howick Pakuranga  'B'                             2:31.65    2:33.51  

     1) William Huang 11                2) Samuel Yuan 12                 

     3) Chris Jiang 11                  4) Matthew Loh 12                 

  3 Fulton Amateur Swim Team  'A'                     2:36.85    2:41.03  

     1) Leon Duke 11                    2) Arun Dunn 12                   

     3) Ethan Langit 12                 4) Spencer Menzies 12             

  4 Howick Pakuranga  'C'                             2:41.11    2:51.79  

     1) Dylan Reynolds 12               2) Kyle Chen 11                   

     3) Ali Al-Ani 11                   4) Allan Dong 11                  

  5 Manurewa Swimming Club  'A'                       3:08.68    3:08.75  

     1) Nathan Joe 12                   2) Jason Martin 11                

     3) Cameron Croft 12                4) Matthew Ellis 11               

 

Event 14  Girls 13-14 200 LC Meter Medley Relay

===============================================================================

        RACE: R 2:11.77  29/01/2011 Howick Pakuranga, Howick Pakuranga         

                         S Yates, L Spence, L Eagleton, K Richter          

    Team                                                 Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Fulton Amateur Swim Team  'A'                     2:17.92    2:21.72  

     1) Shontelle Dally 14              2) Erin O'Mara 14                 

     3) Mikaela Hawley 12               4) Elizabeth Murphy 12            

  2 Howick Pakuranga  'A'                             2:14.92    2:24.14  

     1) Jessica Folomu 13               2) Danielle-Jennyse Smith 13      

     3) Keri Miller 14                  4) Aleisha Brokenshire 14         

  3 Pukekohe Swimming Club  'A'                       2:16.70    2:25.06  

     1) Maia Clare 13                   2) Kyarla Cooney 13               

     3) Jasmine Niederberger 13         4) MacKenzie Brears 13            

 

Event 15  Boys 13-14 200 LC Meter Medley Relay

===============================================================================

        RACE: R 2:07.09  31/01/2014 Howick Pakuranga, Howick Pakuranga         

                         N Paterson, T Hughson, K Zhu, J Retter            

    Team                                                 Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Fulton Amateur Swim Team  'A'                     2:13.39    2:17.45  

     1) Matthew Waddell 13              2) Alexander Murphy 14            

     3) Blake Elliott 13                4) Nathan Hickmott 13             

  2 Manurewa Swimming Club  'A'                       2:32.34    2:20.70  

     1) Joel Hannah 14                  2) Cody Shaw 14                   

     3) Matthew Palmer 13               4) Jeremy Ishi 14                 

  3 Howick Pakuranga  'A'                             2:18.75    2:24.50  

     1) Ryan Sargent 14                 2) Edward Chen 13                 

     3) Jeremy Huang 13                 4) Caleb Chilcott 14              

  4 Papatoetoe Swimming Club  'A'                     2:20.85    2:30.06  

     1) Bronson Chungson 11             2) Danny Weng 14                  

     3) Quintin Wong 11                 4) Rene Pointon 13                

  5 Pukekohe Swimming Club  'A'                       2:25.67    2:30.32  

     1) Thomas Murray 12                2) Zahn Cooney 11                 

     3) Robson Wallace 13               4) Jacob Kearns 13                

  6 Howick Pakuranga  'B'                             2:22.07    2:49.37  

     1) James Trathen 11                2) Harry Packer 13                

     3) Matthew Skipper 13              4) Michael Wang 13                

  7 Papakura Swimming Club  'A'                       2:52.01    2:52.58  

     1) Ethan Elmore 12                 2) Takumi Thornley 12             

     3) Ethan Bull 13                   4) Levi Fenton 12                 

 

Event 16  Women 15 & Over 200 LC Meter Medley Relay

===============================================================================

        RACE: R 2:09.73   8/03/2013 Howick Pakuranga, Howick Pakuranga         

                         L Eagleton, L Smith, K Richter, S Yates           

    Team                                                 Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Pukekohe Swimming Club  'A'                       2:18.06    2:14.56  

     1) Rebecca Cheyne 16               2) Bella Perham 16                

     3) Olivia Clare 16                 4) Tanisha Robertson 16           

  2 Papakura Swimming Club  'A'                       2:17.72    2:23.99  

     1) Paige Wihongi 13                2) Caitlin Lucie-Smith 15         

     3) Georgia Ackroyd 15              4) Zoe Shuker 14                  

  3 Papatoetoe Swimming Club  'A'                     2:22.75    2:25.66  

     1) Hannah Iosefa 12                2) Laura Neville 32               

     3) Elisia Lim 33                   4) Jasmine Chan 16                

  4 Manurewa Swimming Club  'A'                       2:41.01    2:39.57  

     1) Amy Metcalfe 14                 2) Reina Perry 14                 

     3) Annabelle Ryan 17               4) Susannah Peverley 15           

 

Event 17  Men 15 & Over 200 LC Meter Medley Relay

===============================================================================

        RACE: R 1:51.61  29/01/2016 Howick Pakuranga, Howick Pakuranga         

                         S Vaatuaa, M Shead, M Koenigsperger, D Hunter     

    Team                                                 Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Howick Pakuranga  'A'                             1:44.94    1:57.95  

     1) Joshua Asplin 20                2) Shaquile Vaotu'ua 22           

     3) Daniel Hunter 22                4) Tyron Henry 15                 

  2 Pukekohe Swimming Club  'A'                       2:22.37    2:05.08  

     1) Zac Dell 16                     2) Josh Nichol 14                 

     3) William Hughes 17               4) Thomas Murray 12               

  3 Papakura Swimming Club  'A'                       2:08.05    2:10.46  

     1) Morgan Riot 13                  2) Ben Masters 15                 

     3) Jason Southcombe 19             4) Craig Cameron 18               

 

Event 18  Girls 8 & Under 400 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 6:27.25  28/01/2011 Grace Chang, Howick Pakuranga              

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Grace Crowe                8 Howick Pakuranga     7:46.52    7:45.76  

 

Event 18  Girls 9 Year Olds 400 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 5:54.41  27/01/2012 Grace Chang, Howick Pakuranga              

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Mae-Ying Reynolds          9 Howick Pakuranga     6:29.81    6:22.99  

 

Event 18  Girls 10 Year Olds 400 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 5:07.41  23/01/2009 Paige Schendelaar-Kemp, Howick Pakuranga   

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Danielle Asiata           10 Howick Pakuranga     5:49.76    5:37.46  

  2 Aria Murray               10 Pukekohe                  NT    6:32.48  

  3 Giselle Rollo             10 Manurewa             7:54.38    6:38.35  

  4 Sasha Nichol              10 Pukekohe             7:01.77    6:45.76  

  5 Drew McKenzie             10 Pukekohe                  NT    6:47.24  

 -- Clara Cox                 10 Howick Pakuranga          NT         NS  

 

Event 18  Girls 11 Year Olds 400 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 4:49.30  25/01/2008 Valerie Kau, Howick Pakuranga              

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Ella Crowe                11 Howick Pakuranga     5:03.49    5:08.26  

  2 Janaye Burns              11 Pukekohe             5:22.94    5:18.46  

  3 Danielle Curlett          11 Howick Pakuranga     6:12.60    6:20.75  

 

Event 18  Girls 12 Year Olds 400 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 4:46.75  23/01/2009 Sally Yates, Howick Pakuranga              

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Elizabeth Murphy          12 Fast                 5:20.32    5:21.07  

  2 Amelia de Lautour         12 Pukekohe             6:17.75    5:49.22  

  3 Sydnie Johnson            12 United               6:37.79    5:52.13  

  4 Mikaela Hawley            12 Fast                 5:55.67    5:52.53  

  5 Ava Crummer               12 Manurewa             5:54.15    5:53.65  

  6 Hannah Iosefa             12 Papatoetoe           6:27.76    5:54.79  

  7 Grace Perham              12 Pukekohe             6:45.72    5:55.48  

  8 Hailey Brokenshire        12 Howick Pakuranga     5:51.41    5:56.13  

  9 Kate Logan                12 Manurewa             6:35.31    5:56.33  

 10 Jorja McKenzie            12 Pukekohe                  NT    6:08.74  

 11 Isabella Dunn             12 Manurewa             6:33.51    6:29.49  

 12 Teigan Archer             12 Manurewa             8:15.26    6:35.11  

 -- Samantha James            12 Howick Pakuranga     6:20.06        SCR  

 

Event 18  Girls 13 Year Olds 400 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 4:37.06  25/01/2002 Aimee Elliot, CAPWN-                       

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 MacKenzie Brears          13 Pukekohe             5:07.07    5:06.83  

  2 Eimh Rollo                13 Manurewa             5:27.57    5:21.84  

  3 Maia Clare                13 Pukekohe             5:50.07    5:22.76  

  4 Millie Norman             13 Pukekohe             6:07.72    5:36.99  

  5 Olivia Nichol             13 Pukekohe             5:53.58    5:41.59  

 -- Chloe Cox                 13 Howick Pakuranga     5:08.31         NS  

 -- Maddie Hill               13 United               6:12.99        SCR  

 -- Jasmine Niederberger      13 Pukekohe             5:21.28        SCR  

 

Event 18  Girls 14 Year Olds 400 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 4:35.76  19/01/2001 Rebecca  Annan, HPKCO-                     

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Erin O'Mara               14 Fast                 5:08.49    5:05.58  

  2 Amy Metcalfe              14 Manurewa             5:10.29    5:16.53  

  3 Keri Miller               14 Howick Pakuranga     5:17.33    5:17.22  

  4 Aleisha Brokenshire       14 Howick Pakuranga     5:19.98    5:25.07  

  5 Shontelle Dally           14 Fast                 5:34.15    5:37.22  

 -- Chloe Tattersfield        14 United               4:49.36        SCR  

 

Event 18  Girls 15 & Over 400 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 4:31.92   8/03/2013 Jessica Marston, West AK Aquatics          

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Rebecca Cheyne            16 Pukekohe             4:30.31    4:35.78  

  2 Maddie Poingdestre        15 United               4:43.99    4:40.68  

  3 Tanisha Robertson         16 Pukekohe             4:48.24    4:51.46  

  4 Bella Perham              16 Pukekohe             5:06.15    4:57.53  

  5 Olivia Clare              16 Pukekohe             4:57.07    5:01.78  

  6 Jasmine Chan              16 Papatoetoe           5:11.75    5:19.16  

  7 Georgia Ackroyd           15 Papakura             5:03.30    5:36.89  

  8 Annabelle Ryan            17 Manurewa             6:10.97    5:37.52  

  9 Susannah Peverley         15 Manurewa             6:56.47    6:35.74  

 -- Courtney Carson           19 United               4:31.99        SCR  

 

Event 18  Girls Open 400 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Rebecca Cheyne            16 Pukekohe             4:30.31    4:35.78  

  2 Maddie Poingdestre        15 United               4:43.99    4:40.68  

  3 Tanisha Robertson         16 Pukekohe             4:48.24    4:51.46  

  4 Bella Perham              16 Pukekohe             5:06.15    4:57.53  

  5 Olivia Clare              16 Pukekohe             4:57.07    5:01.78  

  6 Erin O'Mara               14 Fast                 5:08.49    5:05.58  

  7 MacKenzie Brears          13 Pukekohe             5:07.07    5:06.83  

  8 Ella Crowe                11 Howick Pakuranga     5:03.49    5:08.26  

  9 Amy Metcalfe              14 Manurewa             5:10.29    5:16.53  

 10 Keri Miller               14 Howick Pakuranga     5:17.33    5:17.22  

 11 Janaye Burns              11 Pukekohe             5:22.94    5:18.46  

 12 Jasmine Chan              16 Papatoetoe           5:11.75    5:19.16  

 13 Elizabeth Murphy          12 Fast                 5:20.32    5:21.07  

 14 Eimh Rollo                13 Manurewa             5:27.57    5:21.84  

 15 Maia Clare                13 Pukekohe             5:50.07    5:22.76  

 16 Aleisha Brokenshire       14 Howick Pakuranga     5:19.98    5:25.07  

 17 Georgia Ackroyd           15 Papakura             5:03.30    5:36.89  

 18 Millie Norman             13 Pukekohe             6:07.72    5:36.99  

 19 Shontelle Dally           14 Fast                 5:34.15    5:37.22  

 20 Danielle Asiata           10 Howick Pakuranga     5:49.76    5:37.46  

 21 Annabelle Ryan            17 Manurewa             6:10.97    5:37.52  

 22 Olivia Nichol             13 Pukekohe             5:53.58    5:41.59  

 23 Amelia de Lautour         12 Pukekohe             6:17.75    5:49.22  

 24 Sydnie Johnson            12 United               6:37.79    5:52.13  

 25 Mikaela Hawley            12 Fast                 5:55.67    5:52.53  

 26 Ava Crummer               12 Manurewa             5:54.15    5:53.65  

 27 Hannah Iosefa             12 Papatoetoe           6:27.76    5:54.79  

 28 Grace Perham              12 Pukekohe             6:45.72    5:55.48  

 29 Hailey Brokenshire        12 Howick Pakuranga     5:51.41    5:56.13  

 30 Kate Logan                12 Manurewa             6:35.31    5:56.33  

 31 Jorja McKenzie            12 Pukekohe                  NT    6:08.74  

 32 Danielle Curlett          11 Howick Pakuranga     6:12.60    6:20.75  

 33 Mae-Ying Reynolds          9 Howick Pakuranga     6:29.81    6:22.99  

 34 Isabella Dunn             12 Manurewa             6:33.51    6:29.49  

 35 Aria Murray               10 Pukekohe                  NT    6:32.48  

 36 Teigan Archer             12 Manurewa             8:15.26    6:35.11  

 37 Susannah Peverley         15 Manurewa             6:56.47    6:35.74  

 38 Giselle Rollo             10 Manurewa             7:54.38    6:38.35  

 39 Sasha Nichol              10 Pukekohe             7:01.77    6:45.76  

 40 Drew McKenzie             10 Pukekohe                  NT    6:47.24  

 41 Grace Crowe                8 Howick Pakuranga     7:46.52    7:45.76  

 -- Chloe Cox                 13 Howick Pakuranga     5:08.31         NS  

 -- Maddie Hill               13 United               6:12.99        SCR  

 -- Jasmine Niederberger      13 Pukekohe             5:21.28        SCR  

 -- Chloe Tattersfield        14 United               4:49.36        SCR  

 -- Samantha James            12 Howick Pakuranga     6:20.06        SCR  

 -- Courtney Carson           19 United               4:31.99        SCR  

 -- Clara Cox                 10 Howick Pakuranga          NT         NS  

 

Event 19  Boys 8 & Under 400 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 6:08.46  27/01/2006 Hayden Church, Manurewa                    

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Ethan Curlett              8 Howick Pakuranga          NT    7:53.14  

 

Event 19  Boys 10 Year Olds 400 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 5:03.54  19/01/2001 Chris  Adamson, HPKCO-                     

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Nathan Hannah             10 Manurewa             6:30.01    6:06.62  

  2 Kyle Hughes               10 Howick Pakuranga     6:37.03    6:42.79  

  3 David Wright              10 Pukekohe                  NT    7:32.22  

 

Event 19  Boys 11 Year Olds 400 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 4:57.11  25/01/2002 Chris  Adamson, HPKCO-                     

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Quintin Wong              11 Papatoetoe           5:09.69    5:03.03  

  2 Chris Jiang               11 Howick Pakuranga     5:22.42    5:07.08  

  3 Leon Duke                 11 Fast                 5:45.22    5:36.08  

  4 Kyle Chen                 11 Howick Pakuranga     5:48.42    5:47.40  

  5 Bronson Chungson          11 Papatoetoe           7:54.61    5:50.78  

  6 Allan Dong                11 Howick Pakuranga     6:36.42    6:05.32  

 -- Vian Shah                 11 Howick Pakuranga     7:42.47        SCR  

 

Event 19  Boys 12 Year Olds 400 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 4:49.84  23/01/2009 Jackson Cropp, North Shore                 

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Ethan Watson              12 United               4:59.36    4:59.18  

  2 Zeal Jones                12 Pukekohe             5:30.32    5:21.45  

  3 Thomas Murray             12 Pukekohe                  NT    5:25.58  

  4 Benjamin Haskell          12 United               5:30.48    5:30.96  

  5 Spencer Menzies           12 Fast                 5:47.16    5:40.39  

  6 Dylan Reynolds            12 Howick Pakuranga     5:41.69    5:42.59  

  7 Arun Dunn                 12 Fast                 6:06.22    6:07.22  

  8 Cameron Croft             12 Manurewa             6:47.66    6:12.32  

 

Event 19  Boys 13 Year Olds 400 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 4:18.10  23/01/2009 Corey Main, Howick Pakuranga               

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Robson Wallace            13 Pukekohe             4:46.00    4:44.29  

  2 Nathan Hickmott           13 Fast                 4:42.54    4:53.07  

  3 Blake Elliott             13 Fast                 5:04.10    5:08.91  

  4 Ethan Pope                13 Papakura             5:14.26    5:15.61  

  5 Edward Chen               13 Howick Pakuranga     5:17.57    5:18.86  

  6 Jeremy Huang              13 Howick Pakuranga     5:18.13    5:20.61  

  7 Matthew Waddell           13 Fast                 5:34.33    5:20.82  

  8 Lucas Hannah              13 Manurewa             6:03.19    5:34.95  

  9 Matthew Palmer            13 Manurewa             8:04.15    5:40.28  

 10 Luke Ryan                 13 Manurewa             6:53.73    6:10.18  

 11 Michael Wang              13 Howick Pakuranga     7:00.81    6:35.53  

 -- Morgan Riot               13 Papakura             4:58.18         NS  

 

Event 19  Boys 14 Year Olds 400 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 4:28.64  31/01/2014 Nicholas Paterson, Howick Pakuranga        

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Josh Nichol               14 Pukekohe             4:34.77    4:33.46  

  2 Henry Williams            14 United               4:45.79    4:45.37  

  3 Joel Hannah               14 Manurewa             4:40.46    4:47.31  

  4 Keegan Neate              14 Fast                 5:16.90    5:12.17  

  5 Danny Weng                14 Papatoetoe           5:30.11    5:26.18  

  6 Alexander Murphy          14 Fast                 5:09.31    5:26.82  

  7 Ryan Sargent              14 Howick Pakuranga     5:27.18    5:29.47  

  8 Matthew Croft             14 Manurewa             6:22.96    5:35.09  

  9 Jeremy Ishi               14 Manurewa             5:40.66    5:49.25  

 

Event 19  Boys 15 & Over 400 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 4:26.28  31/01/2014 Michael Woods, Ace-WK                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 William Hughes            17 Pukekohe             4:19.62    4:31.23  

  2 Zac Dell                  16 Pukekohe             4:36.23    4:33.26  

  3 Adam Curtis               15 United               5:10.13    4:55.69  

 

Event 19  Boys Open 400 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 William Hughes            17 Pukekohe             4:19.62    4:31.23  

  2 Zac Dell                  16 Pukekohe             4:36.23    4:33.26  

  3 Josh Nichol               14 Pukekohe             4:34.77    4:33.46  

  4 Robson Wallace            13 Pukekohe             4:46.00    4:44.29  

  5 Henry Williams            14 United               4:45.79    4:45.37  

  6 Joel Hannah               14 Manurewa             4:40.46    4:47.31  

  7 Nathan Hickmott           13 Fast                 4:42.54    4:53.07  

  8 Adam Curtis               15 United               5:10.13    4:55.69  

  9 Ethan Watson              12 United               4:59.36    4:59.18  

 10 Quintin Wong              11 Papatoetoe           5:09.69    5:03.03  

 11 Chris Jiang               11 Howick Pakuranga     5:22.42    5:07.08  

 12 Blake Elliott             13 Fast                 5:04.10    5:08.91  

 13 Keegan Neate              14 Fast                 5:16.90    5:12.17  

 14 Ethan Pope                13 Papakura             5:14.26    5:15.61  

 15 Edward Chen               13 Howick Pakuranga     5:17.57    5:18.86  

 16 Jeremy Huang              13 Howick Pakuranga     5:18.13    5:20.61  

 17 Matthew Waddell           13 Fast                 5:34.33    5:20.82  

 18 Zeal Jones                12 Pukekohe             5:30.32    5:21.45  

 19 Thomas Murray             12 Pukekohe                  NT    5:25.58  

 20 Danny Weng                14 Papatoetoe           5:30.11    5:26.18  

 21 Alexander Murphy          14 Fast                 5:09.31    5:26.82  

 22 Ryan Sargent              14 Howick Pakuranga     5:27.18    5:29.47  

 23 Benjamin Haskell          12 United               5:30.48    5:30.96  

 24 Lucas Hannah              13 Manurewa             6:03.19    5:34.95  

 25 Matthew Croft             14 Manurewa             6:22.96    5:35.09  

 26 Leon Duke                 11 Fast                 5:45.22    5:36.08  

 27 Matthew Palmer            13 Manurewa             8:04.15    5:40.28  

 28 Spencer Menzies           12 Fast                 5:47.16    5:40.39  

 29 Dylan Reynolds            12 Howick Pakuranga     5:41.69    5:42.59  

 30 Kyle Chen                 11 Howick Pakuranga     5:48.42    5:47.40  

 31 Jeremy Ishi               14 Manurewa             5:40.66    5:49.25  

 32 Bronson Chungson          11 Papatoetoe           7:54.61    5:50.78  

 33 Allan Dong                11 Howick Pakuranga     6:36.42    6:05.32  

 34 Nathan Hannah             10 Manurewa             6:30.01    6:06.62  

 35 Arun Dunn                 12 Fast                 6:06.22    6:07.22  

 36 Luke Ryan                 13 Manurewa             6:53.73    6:10.18  

 37 Cameron Croft             12 Manurewa             6:47.66    6:12.32  

 38 Michael Wang              13 Howick Pakuranga     7:00.81    6:35.53  

 39 Kyle Hughes               10 Howick Pakuranga     6:37.03    6:42.79  

 40 David Wright              10 Pukekohe                  NT    7:32.22  

 41 Ethan Curlett              8 Howick Pakuranga          NT    7:53.14  

 -- Morgan Riot               13 Papakura             4:58.18         NS  

 -- Vian Shah                 11 Howick Pakuranga     7:42.47        SCR  

 

Event 20  Girls 9 Year Olds 100 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 1:28.94  28/01/2017 Mulan Chan See, Howick Pakuranga           

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Mulan Chan See             9 Howick Pakuranga     1:34.36    1:28.94R 

  2 Freya Hingston             9 Howick Pakuranga     1:42.27    1:39.50  

  3 Mae-Ying Reynolds          9 Howick Pakuranga          NT    1:50.09  

  4 Mia Laban                  9 Howick Pakuranga     1:51.26    1:50.49  

 

Event 20  Girls 10 Year Olds 100 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 1:17.26  19/01/2001 Emma  Hunter, PPTCO-                       

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Danielle Asiata           10 Howick Pakuranga     1:33.56    1:31.91  

  2 Charlotte Steele          10 Howick Pakuranga     1:37.20    1:45.29  

 -- Clara Cox                 10 Howick Pakuranga     1:38.91         NS  

 

Event 20  Girls 11 Year Olds 100 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 1:14.49  22/01/2010 Paige Schendelaar-Kemp, Howick Pakuranga   

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Janaye Burns              11 Pukekohe             1:15.84    1:19.99  

  2 Ella Crowe                11 Howick Pakuranga     1:23.31    1:27.33  

  3 Alexia Perese             11 Mangere              1:37.54    1:40.59  

  4 Jacey Li                  11 Howick Pakuranga     1:39.97    1:43.41  

  5 Danielle Curlett          11 Howick Pakuranga     1:53.08    1:49.53  

  6 Michaela Botha            11 Howick Pakuranga          NT    1:55.14  

  7 Sienna Baker              11 Fast                      NT    1:56.58  

 

Event 20  Girls 12 Year Olds 100 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 1:09.77  29/01/2011 Paige Schendelaar-Kemp, Howick Pakuranga   

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Elizabeth Murphy          12 Fast                 1:12.57    1:16.44  

  2 Alicia Choo               12 Howick Pakuranga     1:13.99    1:16.66  

  3 Mikaela Hawley            12 Fast                 1:22.51    1:25.43  

  4 Arwen Harrison            12 Papakura             1:20.83    1:26.76  

  5 Amelia de Lautour         12 Pukekohe             1:24.42    1:30.13  

  6 Grace Pickering           12 Howick Pakuranga     1:27.52    1:33.26  

  7 Hannah Iosefa             12 Papatoetoe           1:38.95    1:35.10  

  8 Chloe Biddick             12 Howick Pakuranga     1:25.15    1:35.83  

  9 Ernestine De Bruin        12 Pukekohe                  NT    1:39.10  

 

Event 20  Girls 13 Year Olds 100 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 1:07.83  28/01/2017 Alice Waldow, United                       

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Alice Waldow              13 United               1:05.87    1:07.83R 

  2 Aimee Crosbie             13 United               1:08.60    1:12.88  

  3 Abbey Swain               13 Pukekohe             1:11.24    1:16.75  

  4 Jasmine Niederberger      13 Pukekohe             1:19.44    1:21.31  

  5 Danielle-Jennyse Smith    13 Howick Pakuranga     1:15.87    1:21.91  

  6 Taryn Banks               13 Coast                1:17.63    1:24.15  

  7 Maia Clare                13 Pukekohe             1:20.72    1:28.09  

 -- Chloe Cox                 13 Howick Pakuranga     1:16.32         NS  

 -- Jessica Folomu            13 Howick Pakuranga     1:19.41        SCR  

 

Event 20  Girls 14 Year Olds 100 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 1:07.79  25/01/2009 Shannon Field, Howick Pakuranga            

       Race2: r 1:07.79  30/01/2016 Kiana Swain, Pukekohe                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Erin O'Mara               14 Fast                 1:16.31    1:15.02  

 -- Amy Metcalfe              14 Manurewa             1:14.76        SCR  

 

Event 20  Girls 15 & Over 100 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 1:04.55  31/01/2015 Simone Cowling, Pukekohe                   

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kiana Swain               15 Pukekohe             1:03.33    1:06.39  

  2 Gina Galloway             15 United               1:05.20    1:09.72  

  3 Olivia Clare              16 Pukekohe             1:05.18    1:11.46  

  4 Caitlin Lucie-Smith       15 Papakura             1:14.63    1:16.46  

  5 Allegra Zacest            15 United               1:16.41    1:17.11  

  6 Jasmine Chan              16 Papatoetoe           1:14.46    1:18.82  

  7 Alice Segedin             15 United               1:14.42    1:19.21  

  8 Hannah Wai                15 United               1:18.61    1:20.09  

  9 Annabelle Ryan            17 Manurewa             1:22.71    1:21.24  

 

Event 21  Boys 8 & Under 100 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 1:42.21  27/01/2002 Zachary Riosa, WHLAK-                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Samuel Asiata              8 Howick Pakuranga          NT    2:00.64  

  2 Daniel Loh                 8 Howick Pakuranga     2:08.50    2:07.27  

 

Event 21  Boys 10 Year Olds 100 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 1:14.54  21/01/2001 Chris Adamson, HPKCO-                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Daniel Park               10 Howick Pakuranga          NT    1:40.10  

  2 Jerome Chu                10 Howick Pakuranga          NT    1:40.26  

  3 Yuke Chan                 10 Howick Pakuranga     1:40.95    1:44.35  

  4 Taigo Yamagami            10 Howick Pakuranga     1:48.05    1:51.98  

 

Event 21  Boys 11 Year Olds 100 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 1:12.15  25/01/2002 Chris Adamson, HPKCO-                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hugo Batchelor            11 Kings                1:11.11    1:13.69  

  2 Chris Jiang               11 Howick Pakuranga     1:24.88    1:20.47  

  3 Quintin Wong              11 Papatoetoe           1:23.71    1:25.18  

  4 Bronson Chungson          11 Papatoetoe           1:28.56    1:34.80  

  5 Allan Dong                11 Howick Pakuranga     1:29.95    1:38.07  

  6 Leon Duke                 11 Fast                 1:44.06    1:39.16  

 

Event 21  Boys 12 Year Olds 100 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 1:10.14   1/03/1995 Stephen Appleton, HPKCO                    

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Johnson Li                12 United               1:13.87    1:18.40  

  2 Alexander Dennis          12 United               1:37.27    1:25.58  

  3 Timothy Henry             12 Howick Pakuranga     1:25.38    1:26.30  

  4 Aaron Spencer             12 Howick Pakuranga     1:48.84    1:27.34  

  5 Michael Han               12 Howick Pakuranga          NT    1:28.09  

  6 Ethan Langit              12 Fast                 1:31.54    1:34.31  

  7 Matthew Loh               12 Howick Pakuranga          NT    1:35.70  

  8 Spencer Menzies           12 Fast                 1:36.85    1:38.49  

 

Event 21  Boys 13 Year Olds 100 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 1:06.05  28/01/2012 Joshua McCormack, THAMES                   

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Abhinav Makam             13 United               1:06.00    1:08.24  

  2 Blake Elliott             13 Fast                 1:11.55    1:11.54  

  3 Robson Wallace            13 Pukekohe             1:11.94    1:13.31  

  4 Nathan Hickmott           13 Fast                 1:11.60    1:13.93  

  5 Matthew Palmer            13 Manurewa             1:20.61    1:19.08  

  6 Jeremy Huang              13 Howick Pakuranga     1:18.82    1:23.52  

  7 Matthew Waddell           13 Fast                 1:18.37    1:24.41  

  8 Edward Chen               13 Howick Pakuranga     1:24.61    1:27.71  

 

Event 21  Boys 14 Year Olds 100 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 1:05.24  29/01/2011 Matthew Duncan, Howick Pakuranga           

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Danny Weng                14 Papatoetoe           1:15.51    1:15.69  

  2 Keegan Neate              14 Fast                 1:25.35    1:16.97  

  3 Ryan Sargent              14 Howick Pakuranga     1:24.85    1:28.03  

 

Event 21  Boys 15 & Over 100 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 1:01.48  24/01/2010 Hiroshi Ochiai, Pukekohe                   

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Tyron Henry               15 Howick Pakuranga     1:00.10    1:02.40  

  2 William Hughes            17 Pukekohe               59.71    1:03.31  

  3 Owen Chen                 16 United               1:00.72    1:05.97  

  4 Gus Falconer              17 United               1:03.78    1:07.48  

  5 Jason Southcombe          19 Papakura             1:06.45    1:07.69  

  6 Craig Cameron             18 Papakura             1:03.39    1:08.93  

  7 Adam Curtis               15 United               1:09.48    1:12.67  

 -- Zahar Tate                15 United               1:04.81        SCR  

 

Event 22  Girls 8 & Under 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 1:21.19  27/01/2007 Paige Schendelaar-Kemp, Howick Pakuranga   

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kiri Yamagami              7 Howick Pakuranga     1:46.84    1:32.84  

  2 Olivia Waddell             8 Fast                 1:38.96    1:38.42  

  3 Ayana Carter               8 Howick Pakuranga     1:49.02    1:39.90  

  4 Olivia Wheeler             8 Pukekohe             1:46.36    1:42.74  

  5 Grace Crowe                8 Howick Pakuranga     1:47.79    1:43.36  

  6 Kymond Chan                7 Howick Pakuranga     1:51.94    1:49.89  

  7 Leanna Park                8 Howick Pakuranga     2:04.37    1:57.28  

 

Event 22  Girls 9 Year Olds 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 1:14.06  26/01/2008 Paige Schendelaar-Kemp, Howick Pakuranga   

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Mulan Chan See             9 Howick Pakuranga     1:18.90    1:14.77  

  2 Freya Hingston             9 Howick Pakuranga     1:21.70    1:22.56  

  3 Ezanda Green               9 Howick Pakuranga     1:28.58    1:26.66  

  4 Yalen-Sjaan Wong See       9 Howick Pakuranga     1:41.34    1:31.88  

  5 Jessica Cochran            9 Fast                 1:32.19    1:33.08  

  6 Paige McKechnie            9 Howick Pakuranga     1:40.89    1:38.53  

  7 Amelia Croft               9 Manurewa             1:42.62    1:39.92  

  8 Poppy Willetts             9 Howick Pakuranga     1:45.56    1:44.07  

 

Event 22  Girls 10 Year Olds 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 1:07.08   1/02/2014 Jelani Freesir-Wetzell, Howick Pakuranga   

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Danielle Asiata           10 Howick Pakuranga     1:13.63    1:14.83  

  2 Hannah Henson             10 United               1:16.71    1:20.32  

  3 Charlotte Steele          10 Howick Pakuranga     1:19.88    1:21.36  

  4 Kate Wheeler              10 Pukekohe             1:27.86    1:23.50  

  5 Aria Murray               10 Pukekohe             1:28.76    1:25.59  

  6 Giselle Rollo             10 Manurewa             1:25.86    1:25.93  

  7 Charlotte Young           10 United               1:39.51    1:28.53  

  8 Drew McKenzie             10 Pukekohe             1:39.80    1:29.41  

  9 Astyn Bidois              10 Howick Pakuranga     1:34.02    1:29.99  

 10 Calee Dally               10 Fast                 1:31.93    1:31.15  

 11 Ashlee Skipper            10 Howick Pakuranga     1:33.77    1:32.36  

 12 Jenna Fletcher            10 Fast                 1:33.11    1:33.28  

 13 Jane Chen                 10 Howick Pakuranga     1:35.29    1:37.23  

 14 Georgia Haycock           10 Howick Pakuranga     1:36.53    1:37.69  

 15 Isabelle Orlandini        10 Howick Pakuranga     1:43.62    1:38.54  

 16 Amber Ho                  10 Howick Pakuranga     1:47.16    1:40.00  

 17 Sakura Thornley           10 Papakura             1:41.43    1:45.36  

 18 Caprice Kahukiwa          10 Howick Pakuranga     1:52.31    1:49.81  

 -- Judy Wong                 10 Howick Pakuranga     1:50.74         NS  

 -- Kaitlyn Rohm              10 Howick Pakuranga     1:54.25         NS  

 -- Vivianna Ju               10 Manurewa             1:28.68        SCR  

 

Event 22  Girls 11 Year Olds 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 1:03.94  26/01/2002 Emma Hunter, PPTCO-                        

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Janaye Burns              11 Pukekohe             1:06.86    1:09.17  

  2 Miandi Oosthuizen         11 Howick Pakuranga     1:09.91    1:11.10  

  3 Ella Crowe                11 Howick Pakuranga     1:10.07    1:13.39  

  4 Bridget Dennis            11 United               1:15.59    1:17.42  

  5 Alexia Perese             11 Mangere              1:19.41    1:19.23  

  6 Meg Shuker                11 Papakura             1:27.72    1:22.46  

  7 Jacey Li                  11 Howick Pakuranga     1:24.78    1:23.83  

  8 Jade Schumacher           11 Howick Pakuranga     1:24.44    1:25.27  

  9 Lily Madill               11 Fast                 1:32.36    1:25.57  

 10 Michaela Botha            11 Howick Pakuranga     1:32.28    1:32.12  

 11 Sienna Baker              11 Fast                 1:39.04    1:37.38  

 12 Rosa McQuoid              11 Manurewa             1:39.16    1:38.48  

 -- Madison Thorn             11 Fast                 1:42.56        SCR  

 -- Shoneve Turner-Moke       11 Papakura             1:22.34        SCR  

 

Event 22  Girls 12 Year Olds 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 1:03.26  26/01/2003 Emma Hunter, PPTCO-                        

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Laura Wesseling           12 Howick Pakuranga     1:04.27    1:06.21  

  2 Elizabeth Murphy          12 Fast                 1:05.50    1:07.45  

  3 Jesse Welsh               12 United               1:09.46    1:09.17  

  4 Alice Williams            12 United               1:10.66    1:10.47  

  5 Ava Crummer               12 Manurewa             1:13.86    1:12.04  

  6 Mikaela Hawley            12 Fast                 1:12.67    1:12.09  

  7 Charlotte Hyland-Mills    12 Pukekohe             1:16.47    1:12.71  

  8 Amelia de Lautour         12 Pukekohe             1:11.60    1:13.50  

  9 Hannah Iosefa             12 Papatoetoe           1:13.79    1:15.02  

 10 Ernestine De Bruin        12 Pukekohe             1:15.10    1:15.73  

 11 Sydnie Johnson            12 United               1:19.83    1:16.33  

 12 Grace Perham              12 Pukekohe             1:20.21    1:16.49  

 13 Chloe Biddick             12 Howick Pakuranga     1:14.89    1:18.24  

 14 Kate Logan                12 Manurewa             1:16.62    1:18.65  

 15 Cate Cleland              12 United               1:21.45    1:18.76  

 16 Leah Weck                 12 Fast                 1:23.18    1:19.02  

 17 Michaela Rohm             12 Howick Pakuranga     1:20.77    1:21.72  

 18 Jorja McKenzie            12 Pukekohe             1:24.13    1:21.79  

 19 Isabella Dunn             12 Manurewa             1:25.80    1:23.35  

 20 Dayna Langley             12 United                    NT    1:25.10  

 21 Yana Yemelyanova-Petrenk  12 United               1:27.99    1:25.88  

 22 Erin Hamilton             12 Pukekohe             1:33.16    1:27.49  

 -- Samantha James            12 Howick Pakuranga     1:28.30        SCR  

 

Event 22  Girls 13 Year Olds 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 1:01.92  27/01/2002 Verity Hicks, HPKCO-                       

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Marina Segedin            13 United               1:04.16    1:05.93  

  2 Aimee Crosbie             13 United               1:04.55    1:07.33  

  3 Jessica Folomu            13 Howick Pakuranga     1:04.30    1:07.41  

  4 Anne Sait                 13 United               1:06.75    1:08.00  

  5 MacKenzie Brears          13 Pukekohe             1:05.49    1:08.73  

  6 Maia Clare                13 Pukekohe             1:10.18    1:10.15  

  7 Eimh Rollo                13 Manurewa             1:11.66    1:10.50  

  8 Jasmine Niederberger      13 Pukekohe             1:07.51    1:10.63  

  9 Danielle-Jennyse Smith    13 Howick Pakuranga     1:08.76    1:11.91  

 10 Paige Wihongi             13 Papakura             1:11.92    1:14.52  

 11 Maddie Hill               13 United               1:14.33    1:15.07  

 12 Sarah Dodd                13 Pukekohe             1:16.06    1:15.75  

 13 Anita Vongkhamdy          13 Papakura             1:14.29    1:16.30  

 14 Olivia Nichol             13 Pukekohe             1:16.58    1:17.06  

 -- Chloe Cox                 13 Howick Pakuranga     1:10.29         NS  

 -- Bonnie Huang              13 Howick Pakuranga     1:10.37        SCR  

 

Event 22  Girls 14 Year Olds 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 1:02.09  29/01/2011 Liana Smith, Pukekohe                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Alley Murray              14 United               1:04.94    1:06.96  

  2 Chloe Tattersfield        14 United               1:04.88    1:07.03  

  3 Charlotte Joblin          14 United               1:06.61    1:07.83  

  4 Hannah Mercer             14 United               1:07.94    1:09.13  

  5 Zoe Shuker                14 Papakura             1:12.04    1:12.18  

  6 Charlotte McConnell       14 Fast                 1:15.75    1:13.68  

  7 Elise Woof                14 Mangere              1:28.78    1:21.71  

 -- Shontelle Dally           14 Fast                 1:12.05         DQ  

 

Event 22  Girls 15 & Over 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 59.64  31/01/2015 Simone Cowling, Pukekohe                     

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Rebecca Cheyne            16 Pukekohe             1:01.03    1:01.68  

  2 Summer Miln               16 United                 59.37    1:02.82  

  3 Simone Lusby              17 United               1:01.42    1:03.59  

  4 Maddie Poingdestre        15 United               1:02.42    1:03.88  

  5 Olivia Clare              16 Pukekohe             1:00.62    1:04.22  

  6 Madie Falconer            15 United                 57.68    1:04.54  

  7 Tanisha Robertson         16 Pukekohe             1:04.26    1:04.67  

  8 Mary Tate                 18 United               1:02.07    1:05.23  

  9 Bella Perham              16 Pukekohe             1:03.68    1:05.30  

 10 Gina Galloway             15 United               1:00.14    1:05.93  

 11 Kyla Alexander            16 United               1:00.76    1:06.73  

 12 Rebecca Smolcic           17 United               1:01.15    1:07.27  

 13 Alice Segedin             15 United               1:02.99    1:09.30  

 14 Jasmine Chan              16 Papatoetoe           1:08.70    1:09.77  

 15 Georgia Ackroyd           15 Papakura             1:06.46    1:10.41  

 16 Nynke De Vries            39 Rnzaf                1:10.22    1:12.08  

 17 Kiana Lawton              15 Papakura             1:09.76    1:13.93  

 18 Elisia Lim                33 Papatoetoe           1:08.41    1:14.44  

 19 Erin Woof                 15 Mangere              1:38.83    1:33.41  

 -- Courtney Carson           19 United               1:01.90        SCR  

 

Event 23  Boys 8 & Under 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 1:17.72  28/01/2006 Hayden Church, Manurewa                    

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Daniel Loh                 8 Howick Pakuranga     1:35.03    1:36.35  

  2 Ethan Curlett              8 Howick Pakuranga     1:49.91    1:49.08  

  3 Jussi McKenzie             8 Pukekohe                  NT    1:49.41  

 

Event 23  Boys 9 Year Olds 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 1:14.91  27/01/2007 Bayley Main, Howick Pakuranga              

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hamzah Al-ani              9 Howick Pakuranga     1:29.82    1:27.08  

  2 Ethan Choo                 9 Howick Pakuranga     1:38.36    1:31.21  

  3 Jason Zhang                9 Howick Pakuranga     1:39.94    1:31.31  

  4 Charlie Millington         9 Pukekohe             1:35.87    1:31.54  

  5 Bo Lei                     9 Howick Pakuranga     1:47.68    1:36.25  

  6 Eli Perese                 9 Mangere              1:44.82    1:46.17  

  7 Julian Ling                9 Howick Pakuranga     1:47.12    1:49.33  

  8 Benhao Xie                 9 Howick Pakuranga     1:59.06    1:50.45  

  9 Darren Liu                 9 Howick Pakuranga     1:53.80    1:54.85  

 -- Dominic Orlandini          9 Howick Pakuranga     1:58.39        SCR  

 -- Judd Brown                 9 Howick Pakuranga     1:45.05        SCR  

 

Event 23  Boys 10 Year Olds 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 1:08.14  21/01/2001 Chris Adamson, HPKCO-                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Finn Lock                 10 United               1:17.46    1:15.63  

  2 Nathan Hannah             10 Manurewa             1:21.39    1:20.18  

  3 Mark Galloway             10 United               1:32.84    1:23.72  

  4 Yuke Chan                 10 Howick Pakuranga     1:25.15    1:24.27  

  5 William Koo               10 Howick Pakuranga     1:35.02    1:26.79  

  6 Oliver Barlow             10 Howick Pakuranga          NT    1:28.06  

  7 Leo Arrowsmith            10 Howick Pakuranga     1:28.39    1:28.27  

  8 David Wright              10 Pukekohe             1:32.47    1:29.03  

  9 Jerome Chu                10 Howick Pakuranga     1:33.18    1:29.12  

 10 Daniel Park               10 Howick Pakuranga     1:24.73    1:29.52  

 11 Kyle Hughes               10 Howick Pakuranga     1:28.39    1:29.84  

 12 Taigo Yamagami            10 Howick Pakuranga     1:33.22    1:30.09  

 13 Justin Chao               10 United                    NT    1:31.86  

 14 Raymond Wang              10 Howick Pakuranga     1:38.13    1:37.30  

 15 Travis Chilcott           10 Howick Pakuranga     1:48.31    1:39.42  

 16 Aryan Sharma              10 Howick Pakuranga     1:42.74    1:42.72  

 17 Nicholas Logan            10 Manurewa             1:47.18    1:51.13  

 

Event 23  Boys 11 Year Olds 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 1:06.52  27/01/2002 Chris Adamson, HPKCO-                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Daniel Cieplinski         11 Howick Pakuranga     1:08.01    1:07.81  

  2 Quintin Wong              11 Papatoetoe           1:08.22    1:08.62  

  3 Chris Jiang               11 Howick Pakuranga     1:10.23    1:08.69  

  4 Connor Lock               11 United               1:07.35    1:10.07  

  5 Hugo Batchelor            11 Kings                1:05.56    1:10.13  

  6 Ali Al-Ani                11 Howick Pakuranga     1:14.99    1:13.02  

  7 TJ Notman                 11 Pukekohe             1:15.28    1:13.98  

  8 Bronson Chungson          11 Papatoetoe           1:13.42    1:14.56  

  9 Luke Hair                 11 United               1:19.39    1:14.87  

 10 Allan Dong                11 Howick Pakuranga     1:28.61    1:19.37  

 11 James Trathen             11 Howick Pakuranga     1:20.83    1:21.08  

 12 Jason Martin              11 Manurewa             1:23.29    1:21.13  

 13 James Waddell             11 Fast                 1:29.44    1:28.67  

 14 Elliott Williams          11 United               1:31.31    1:29.34  

 15 Azlan Barrett             11 Papakura             1:31.01    1:33.37  

 -- Victor Balgaradean        11 United               1:23.11         DQ  

 

Event 23  Boys 12 Year Olds 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 1:02.29  23/01/2010 Hayden Church, Howick Pakuranga            

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Ethan Watson              12 United               1:04.16    1:04.22  

  2 Johnson Li                12 United               1:04.35    1:06.16  

  3 Thomas Murray             12 Pukekohe             1:06.40    1:06.86  

  4 Alexander Dennis          12 United               1:07.35    1:08.81  

  5 Michael Han               12 Howick Pakuranga     1:14.00    1:08.95  

  6 Aaron Spencer             12 Howick Pakuranga     1:08.22    1:09.24  

  7 Winston Yan               12 United               1:08.31    1:09.45  

  8 Timothy Henry             12 Howick Pakuranga     1:12.97    1:10.22  

  9 Troy O'Reilly             12 United               1:10.83    1:10.77  

 10 Matthew Loh               12 Howick Pakuranga     1:11.56    1:10.91  

 11 Spencer Menzies           12 Fast                 1:15.57    1:13.85  

 12 Ethan Elmore              12 Papakura             1:17.77    1:14.48  

 13 Ryan Lee                  12 United               1:16.59    1:14.76  

 14 Dylan Reynolds            12 Howick Pakuranga     1:16.17    1:14.98  

 15 Samuel Yuan               12 Howick Pakuranga     1:18.71    1:15.10  

 16 Ryan McConnell            12 Fast                 1:16.78    1:16.36  

 17 Takumi Thornley           12 Papakura             1:21.03    1:19.96  

 18 Quinn Lawton              12 Papakura             1:27.30    1:20.92  

 19 Nathan Joe                12 Manurewa             1:25.61    1:22.55  

 20 Alfie Williams            12 Howick Pakuranga     1:27.43    1:24.01  

 21 Levi Fenton               12 Papakura             1:30.36    1:24.96  

 22 Raymond Dong              12 Papakura             1:31.99    1:30.23  

 -- YiXiao He                 12 Howick Pakuranga     1:18.82        SCR  

 

Event 23  Boys 13 Year Olds 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 58.88  30/01/2005 Cameron Burrows, Howick Pakuranga            

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Nathan Hickmott           13 Fast                 1:00.43    1:01.09  

  2 Jourdan Klink             13 United               1:01.73    1:04.07  

  3 Blake Elliott             13 Fast                 1:02.60    1:04.43  

  4 Morgan Riot               13 Papakura             1:04.00    1:05.67  

  5 Eric Zhou                 13 United               1:07.06    1:07.66  

  6 Matthew Palmer            13 Manurewa             1:11.34    1:07.84  

  7 Lucas Hannah              13 Manurewa             1:11.78    1:09.95  

  8 Ethan Pope                13 Papakura             1:10.89    1:10.89  

  9 Matthew Waddell           13 Fast                 1:10.89    1:11.12  

 10 Ethan Bull                13 Papakura             1:17.22    1:12.67  

 11 Matthew Skipper           13 Howick Pakuranga     1:14.39    1:13.93  

 12 Harry Packer              13 Howick Pakuranga     1:19.30    1:16.76  

 13 Tamati Peters             13 Manurewa             1:24.19    1:17.46  

 14 Michael Wang              13 Howick Pakuranga     1:25.86    1:22.51  

 -- Jacob Kearns              13 Pukekohe             1:15.38         DQ  

 

Event 23  Boys 14 Year Olds 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 57.74  29/01/2006 Cameron Burrows, Howick Pakuranga            

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Josh Nichol               14 Pukekohe             1:01.47    1:01.51  

  2 Henry Williams            14 United               1:00.24    1:01.59  

  3 Eamon Foley               14 United               1:00.58    1:01.73  

  4 Danny Weng                14 Papatoetoe           1:03.63    1:04.49  

  5 Jarrod Matthews           14 Coast                1:02.95    1:05.03  

  6 Keegan Neate              14 Fast                 1:06.07    1:06.17  

  7 Caleb Chilcott            14 Howick Pakuranga     1:13.02    1:11.87  

  8 Matthew Croft             14 Manurewa             1:16.44    1:13.06  

 -- Alexander Murphy          14 Fast                 1:07.35         DQ  

 -- Jeremy Ishi               14 Manurewa             1:19.52         NS  

 

Event 23  Boys 15 & Over 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 53.03  23/01/2010 Orinoco Faamausili Banse, LASER Mt Eden      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Tyron Henry               15 Howick Pakuranga       53.77      54.81  

  2 Jack Anderson             18 United                 53.99      55.96  

  3 William Hughes            17 Pukekohe               54.95      57.67  

  4 Brandon Matthews          17 Coast                  56.17      58.42  

  5 Craig Cameron             18 Papakura               56.31      59.13  

  6 William Robinson          15 United               1:01.32      59.62  

  7 Adam Curtis               15 United                 59.05    1:01.06  

  8 James Kroll               16 United               1:00.09    1:01.60  

  9 Ben Masters               15 Papakura             1:02.31    1:01.88  

 10 Jason Southcombe          19 Papakura             1:03.27    1:02.64  

 11 Max Kennedy-Till          17 United                 57.08    1:10.25  

 -- Zahar Tate                15 United               1:02.07        SCR  

 

Event 24  Girls 8 & Under 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 3:38.10  30/01/2005 Sally Yates, Howick Pakuranga              

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Grace Crowe                8 Howick Pakuranga     3:51.72    3:56.33  

 

Event 24  Girls 9 Year Olds 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 3:00.30  28/01/2017 Mulan Chan See, Howick Pakuranga           

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Mulan Chan See             9 Howick Pakuranga     3:04.88    3:00.30R 

  2 Freya Hingston             9 Howick Pakuranga     3:18.37    3:24.04  

  3 Mae-Ying Reynolds          9 Howick Pakuranga     3:29.23    3:32.15  

  4 Mia Laban                  9 Howick Pakuranga          NT    3:36.15  

  5 Yalen-Sjaan Wong See       9 Howick Pakuranga          NT    3:37.43  

  6 Poppy Willetts             9 Howick Pakuranga          NT    3:54.98  

 

Event 24  Girls 10 Year Olds 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 2:46.48  28/01/2007 Valerie Kau, Howick Pakuranga              

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Danielle Asiata           10 Howick Pakuranga     2:59.13    2:59.92  

  2 Charlotte Steele          10 Howick Pakuranga     3:12.61    3:11.32  

  3 Georgia Haycock           10 Howick Pakuranga     3:26.97    3:26.41  

  4 Drew McKenzie             10 Pukekohe             3:31.03    3:30.26  

  5 Jenna Fletcher            10 Fast                 3:36.66    3:41.65  

  6 Kaitlyn Rohm              10 Howick Pakuranga     4:42.61    4:33.11  

 -- Charlotte Young           10 United                    NT         DQ  

 

Event 24  Girls 11 Year Olds 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 2:39.55  27/01/2002 Emma Hunter, PPTCO-                        

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Janaye Burns              11 Pukekohe             2:44.56    2:48.56  

  2 Ella Crowe                11 Howick Pakuranga     2:50.02    2:52.18  

  3 Bridget Dennis            11 United               3:04.10    3:06.01  

  4 Jade Schumacher           11 Howick Pakuranga     3:22.35    3:30.52  

  5 Lily Madill               11 Fast                      NT    3:33.63  

 -- Alena Elmore              11 Papakura                  NT         NS  

 

Event 24  Girls 12 Year Olds 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 2:33.23  30/01/2016 Jessica Folomu, Howick Pakuranga           

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Jesse Welsh               12 United               2:39.60    2:45.13  

  2 Hannah Iosefa             12 Papatoetoe           2:50.75    2:48.58  

  3 Laura Wesseling           12 Howick Pakuranga     2:41.12    2:48.59  

  4 Elizabeth Murphy          12 Fast                 2:42.47    2:50.07  

  5 Ernestine De Bruin        12 Pukekohe             2:48.92    2:50.89  

  6 Alice Williams            12 United               2:57.67    2:54.75  

  7 Chloe Biddick             12 Howick Pakuranga     2:49.91    3:00.37  

  8 Grace Pickering           12 Howick Pakuranga     2:55.98    3:05.58  

  9 Jorja McKenzie            12 Pukekohe             3:01.37    3:07.19  

 10 Ava Crummer               12 Manurewa             3:08.16    3:07.76  

 11 Sydnie Johnson            12 United               3:11.94    3:10.48  

 12 Leah Weck                 12 Fast                      NT    3:10.69  

 13 Amelia de Lautour         12 Pukekohe             2:52.00    3:11.63  

 14 Kate Logan                12 Manurewa             3:32.85    3:11.72  

 -- Samantha James            12 Howick Pakuranga     3:31.86        SCR  

 

Event 24  Girls 13 Year Olds 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 2:30.51  28/01/2017 Alice Waldow, United                       

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Alice Waldow              13 United               2:27.64    2:30.51R 

  2 Abbey Swain               13 Pukekohe             2:35.21    2:41.55  

  3 Anne Sait                 13 United               2:42.94    2:42.65  

  4 Taryn Banks               13 Coast                2:36.85    2:45.91  

  5 Paige Wihongi             13 Papakura             2:42.11    2:50.13  

  6 Jasmine Niederberger      13 Pukekohe             2:52.66    2:51.68  

  7 Hannah Milne              13 United               2:49.55    2:55.29  

 -- Jessica Folomu            13 Howick Pakuranga     2:29.15         DQ  

 -- Bonnie Huang              13 Howick Pakuranga     2:52.28        SCR  

 

Event 24  Girls 14 Year Olds 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 2:31.58   1/03/1995 Monique Mahy, Parnell - AK                 

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Alley Murray              14 United               2:34.21    2:39.83  

  2 Erin O'Mara               14 Fast                 2:37.85    2:40.07  

  3 Amy Metcalfe              14 Manurewa             2:46.95    2:43.64  

  4 Shontelle Dally           14 Fast                 2:49.45    2:52.91  

  5 Zoe Shuker                14 Papakura             2:56.31    3:02.80  

  6 Charlotte McConnell       14 Fast                 3:09.28    3:14.14  

 -- Chloe Tattersfield        14 United               2:55.04         NS  

 

Event 24  Girls 15 & Over 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 2:22.65  28/01/2017 Simone Lusby, United                       

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Simone Lusby              17 United               2:14.94    2:22.65R 

  2 Rebecca Cheyne            16 Pukekohe             2:16.47    2:25.88  

  3 Kiana Swain               15 Pukekohe             2:21.99    2:30.88  

  4 Rebecca Smolcic           17 United               2:22.19    2:40.73  

  5 Maddie Poingdestre        15 United               2:38.22    2:47.33  

  6 Jasmine Chan              16 Papatoetoe           2:56.12    3:02.62  

  7 Kiana Lawton              15 Papakura             2:50.24    3:05.29  

 -- Caitlin Lucie-Smith       15 Papakura             2:37.24         DQ  

 -- Courtney Carson           19 United               2:25.90        SCR  

 

Event 25  Boys 8 & Under 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 3:21.67  29/01/2006 Hayden Church, Manurewa                    

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Samuel Asiata              8 Howick Pakuranga     3:39.04    3:48.38  

 

Event 25  Boys 9 Year Olds 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 3:01.10  23/01/2000 Jay Kumar, PARAK                           

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hamzah Al-ani              9 Howick Pakuranga     3:23.97    3:19.01  

  2 Jason Zhang                9 Howick Pakuranga     3:29.48    3:28.35  

 

Event 25  Boys 10 Year Olds 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 2:47.00  21/01/2001 Chris Adamson, HPKCO-                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kyle Hughes               10 Howick Pakuranga     3:26.41    3:28.89  

  2 Armand Spencer            10 Howick Pakuranga     3:41.85    3:43.59  

  3 Raymond Wang              10 Howick Pakuranga     3:52.94    3:47.96  

 

Event 25  Boys 11 Year Olds 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 2:36.52  28/01/2007 Corey Main, Howick Pakuranga               

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Quintin Wong              11 Papatoetoe           2:42.74    2:44.76  

  2 Leon Duke                 11 Fast                 2:49.44    2:49.47  

  3 Ali Al-Ani                11 Howick Pakuranga     3:10.50    3:09.54  

  4 Allan Dong                11 Howick Pakuranga     3:29.22    3:13.37  

  5 James Trathen             11 Howick Pakuranga     3:08.91    3:17.05  

 -- Luke Hair                 11 United                    NT         DQ  

 -- Vian Shah                 11 Howick Pakuranga     3:37.80        SCR  

 

Event 25  Boys 12 Year Olds 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 2:22.84  27/01/2008 Corey Main, Howick Pakuranga               

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Alexander Dennis          12 United               2:37.34    2:41.11  

  2 Thomas Murray             12 Pukekohe             2:39.47    2:42.39  

  3 Benjamin Haskell          12 United               2:53.74    2:54.65  

  4 Ethan Langit              12 Fast                 2:57.50    3:00.95  

  5 Michael Han               12 Howick Pakuranga     3:12.83    3:04.28  

  6 Dylan Reynolds            12 Howick Pakuranga     3:02.24    3:05.00  

  7 Arun Dunn                 12 Fast                 3:11.05    3:09.71  

  8 Cameron Croft             12 Manurewa             3:10.63    3:11.25  

  9 Takumi Thornley           12 Papakura                  NT    3:15.19  

 -- Levi Fenton               12 Papakura                  NT         DQ  

 -- YiXiao He                 12 Howick Pakuranga     3:09.60        SCR  

 

Event 25  Boys 13 Year Olds 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 2:14.04  25/01/2009 Corey Main, Howick Pakuranga               

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Robson Wallace            13 Pukekohe             2:27.10    2:27.59  

  2 Nathan Hickmott           13 Fast                 2:26.13    2:30.11  

  3 Abhinav Makam             13 United               2:43.12    2:37.59  

  4 Eric Zhou                 13 United               2:43.73    2:47.88  

  5 Morgan Riot               13 Papakura                  NT    2:50.84  

  6 Jeremy Huang              13 Howick Pakuranga          NT    3:02.27  

  7 Ethan Bull                13 Papakura             3:35.27    3:02.29  

  8 Michael Wang              13 Howick Pakuranga     3:34.63    3:32.09  

 -- Jacob Kearns              13 Pukekohe             3:12.16         DQ  

 -- Joshua Kao                13 Howick Pakuranga     2:33.88        SCR  

 

Event 25  Boys 14 Year Olds 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 2:19.34  31/01/2015 Zac Dell, Pukekohe                         

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Josh Nichol               14 Pukekohe             2:22.35    2:24.98  

  2 MacAllister Clark         14 United               2:26.55    2:29.38  

  3 Ryan Sargent              14 Howick Pakuranga     2:41.32    2:43.31  

  4 Alexander Murphy          14 Fast                 2:42.49    2:44.82  

  5 Danny Weng                14 Papatoetoe                NT    2:51.28  

  6 Keegan Neate              14 Fast                      NT    2:57.43  

 -- Jeremy Ishi               14 Manurewa             3:34.21         NS  

 

Event 25  Boys 15 & Over 200 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 2:17.79  30/01/2016 Zac Dell, Pukekohe                         

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Tyron Henry               15 Howick Pakuranga     2:14.99    2:19.38  

 

Event 26  Girls 8 & Under 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 3:46.35  29/01/2011 Grace Chang, Howick Pakuranga              

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Olivia Wheeler             8 Pukekohe             4:26.97    4:02.52  

  2 Kiri Yamagami              7 Howick Pakuranga     4:48.92    4:22.66  

  3 Grace Crowe                8 Howick Pakuranga     4:19.99    4:23.89  

  4 Kymond Chan                7 Howick Pakuranga     4:54.92    4:45.35  

  5 Olivia Waddell             8 Fast                      NT    4:50.61  

 

Event 26  Girls 9 Year Olds 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 3:20.36  28/01/2017 Mulan Chan See, Howick Pakuranga           

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Mulan Chan See             9 Howick Pakuranga     3:28.83    3:20.36R 

  2 Mae-Ying Reynolds          9 Howick Pakuranga     3:55.04    3:57.47  

  3 Amelia Croft               9 Manurewa             4:00.09    3:58.45  

  4 Ezanda Green               9 Howick Pakuranga     4:00.91    4:01.06  

  5 Mia Laban                  9 Howick Pakuranga     4:13.06    4:16.27  

  6 Jessica Cochran            9 Fast                 4:22.20    4:16.32  

  7 Yalen-Sjaan Wong See       9 Howick Pakuranga          NT    4:20.32  

  8 Paige McKechnie            9 Howick Pakuranga     4:31.22    4:27.67  

  9 Poppy Willetts             9 Howick Pakuranga     4:34.90    4:38.72  

 

Event 26  Girls 10 Year Olds 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 3:13.51  24/01/2010 Katie Hohaia, Howick Pakuranga             

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Danielle Asiata           10 Howick Pakuranga     3:29.60    3:26.60  

  2 Aria Murray               10 Pukekohe             3:40.93    3:43.29  

  3 Hannah Henson             10 United               3:42.55    3:44.41  

  4 Sasha Nichol              10 Pukekohe             3:44.67    3:44.83  

  5 Giselle Rollo             10 Manurewa             3:51.22    3:45.96  

  6 Ashlee Skipper            10 Howick Pakuranga     4:02.96    4:01.88  

  7 Isabelle Orlandini        10 Howick Pakuranga     4:33.40    4:12.65  

  8 Jane Chen                 10 Howick Pakuranga          NT    4:20.67  

  9 Amber Ho                  10 Howick Pakuranga     4:28.29    4:24.75  

 10 Sophie White              10 Howick Pakuranga     4:23.52    4:29.08  

 11 Calee Dally               10 Fast                      NT    4:32.77  

 12 Kaitlyn Rohm              10 Howick Pakuranga     4:50.26    4:36.51  

 -- Judy Wong                 10 Howick Pakuranga     4:48.50         NS  

 

Event 26  Girls 11 Year Olds 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 3:05.77  29/01/2011 Katie Hohaia, Howick Pakuranga             

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Miandi Oosthuizen         11 Howick Pakuranga     3:13.48    3:11.60  

  2 Ella Crowe                11 Howick Pakuranga     3:23.62    3:21.09  

  3 Elizabeth Meyers          11 United               3:24.73    3:22.30  

  4 Janaye Burns              11 Pukekohe             3:18.18    3:26.58  

  5 Bridget Dennis            11 United               3:27.82    3:30.98  

  6 Meg Shuker                11 Papakura             3:46.75    3:44.70  

  7 Jacey Li                  11 Howick Pakuranga     3:54.42    3:51.94  

  8 Sienna Baker              11 Fast                 3:51.56    4:12.04  

  9 Jade Schumacher           11 Howick Pakuranga     3:58.83    4:12.85  

 -- Alena Elmore              11 Papakura             4:01.30         NS  

 -- Shoneve Turner-Moke       11 Papakura                  NT        SCR  

 

Event 26  Girls 12 Year Olds 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 2:55.88  31/01/2015 Gina McCarthy, Ace                         

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Arwen Harrison            12 Papakura             3:08.32    3:09.07  

  2 Elizabeth Murphy          12 Fast                 3:00.69    3:09.76  

  3 Cate Cleland              12 United               3:17.07    3:21.85  

  4 Erin Hamilton             12 Pukekohe             3:45.92    3:29.79  

  5 Charlotte Hyland-Mills    12 Pukekohe                  NT    3:29.94  

  6 Grace Pickering           12 Howick Pakuranga     3:24.70    3:32.83  

  7 Mikaela Hawley            12 Fast                 3:40.70    3:36.30  

  8 Grace Perham              12 Pukekohe             3:48.71    3:36.53  

  9 Hannah Iosefa             12 Papatoetoe           4:16.41    3:43.38  

 10 Leah Weck                 12 Fast                 3:45.89    3:43.98  

 11 Isabella Dunn             12 Manurewa             3:39.95    3:45.22  

 12 Michaela Rohm             12 Howick Pakuranga     3:46.89    3:48.44  

 -- Samantha James            12 Howick Pakuranga     3:57.39        SCR  

 

Event 26  Girls 13 Year Olds 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 2:53.92  30/01/2005 Caylee Geldenhuys, Howick Pakuranga        

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 MacKenzie Brears          13 Pukekohe             3:02.60    3:01.99  

  2 Marina Segedin            13 United               2:45.63    3:05.67  

  3 Abbey Swain               13 Pukekohe             3:12.90    3:07.53  

  4 Danielle-Jennyse Smith    13 Howick Pakuranga     3:08.98    3:10.11  

  5 Olivia Nichol             13 Pukekohe             3:10.89    3:13.84  

  6 Jessica Folomu            13 Howick Pakuranga     3:03.70    3:15.02  

  7 Anita Vongkhamdy          13 Papakura             3:25.27    3:23.35  

  8 Maddie Hill               13 United               3:24.69    3:29.86  

 

Event 26  Girls 14 Year Olds 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 2:52.64   4/03/1995 Sara Flavell, Parnell - AK                 

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Charlotte Joblin          14 United               3:00.02    3:00.88  

  2 Erin O'Mara               14 Fast                 2:55.84    3:02.30  

  3 Meg Grey                  14 Pukekohe             2:59.54    3:07.40  

  4 Hannah Mercer             14 United               3:11.92    3:17.10  

 

Event 26  Girls 15 & Over 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 2:47.54  25/01/2009 Caylee Geldenhuys, Howick Pakuranga        

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Ellie Eastwood            16 United               2:35.07    2:49.60  

  2 Jasmine Chan              16 Papatoetoe           2:55.33    2:58.83  

  3 Emma Moriarty             15 United               2:47.90    3:01.72  

  4 Nynke De Vries            39 Rnzaf                3:00.30    3:07.00  

  5 Laura Neville             32 Papatoetoe           2:53.64    3:09.71  

  6 Bella Perham              16 Pukekohe             3:11.61    3:21.48  

 -- Conor Tarrant             16 United               2:36.60         DQ  

 -- Alice Segedin             15 United               2:54.74        SCR  

 -- Mary Tate                 18 United               2:38.31        SCR  

 

Event 27  Boys 8 & Under 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 3:51.05  24/01/2010 Bailey Wang, North Shore                   

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Samuel Asiata              8 Howick Pakuranga     4:13.65    4:09.10  

  2 Daniel Loh                 8 Howick Pakuranga     4:29.09    4:28.60  

  3 Ethan Curlett              8 Howick Pakuranga          NT    4:36.99  

 

Event 27  Boys 9 Year Olds 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 3:19.74  21/01/2000 Jay Kumar, Parnell - AK                    

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Charlie Millington         9 Pukekohe             3:55.79    3:59.11  

  2 Benhao Xie                 9 Howick Pakuranga     4:27.67    4:20.44  

  3 Ethan Choo                 9 Howick Pakuranga     4:32.71    4:28.44  

  4 Darren Liu                 9 Howick Pakuranga     4:25.98    4:32.46  

  5 Julian Ling                9 Howick Pakuranga     4:30.48    4:34.49  

  6 Bo Lei                     9 Howick Pakuranga          NT    4:45.74  

 -- Judd Brown                 9 Howick Pakuranga     4:22.96        SCR  

 -- Dominic Orlandini          9 Howick Pakuranga          NT        SCR  

 

Event 27  Boys 10 Year Olds 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 3:14.93   1/02/2014 James Slessor, Howick Pakuranga            

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Finn Lock                 10 United               3:20.52    3:30.14  

  2 Daniel Park               10 Howick Pakuranga     3:44.48    3:46.86  

  3 Yuke Chan                 10 Howick Pakuranga     3:44.80    3:49.63  

  4 Taigo Yamagami            10 Howick Pakuranga     3:39.20    3:50.64  

  5 Leo Arrowsmith            10 Howick Pakuranga     4:02.28    3:57.25  

  6 Kyle Hughes               10 Howick Pakuranga     3:59.43    3:58.25  

  7 Nathan Hannah             10 Manurewa             4:16.85    4:00.84  

  8 Jerome Chu                10 Howick Pakuranga     4:03.92    4:12.57  

  9 Aryan Sharma              10 Howick Pakuranga     4:24.09    4:24.17  

 

Event 27  Boys 11 Year Olds 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 3:04.71  28/01/2017 Connor Lock, United                        

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Connor Lock               11 United               3:03.87    3:04.71R 

  2 Chris Jiang               11 Howick Pakuranga     3:00.81    3:05.30  

  3 Quintin Wong              11 Papatoetoe           3:12.00    3:10.60  

  4 TJ Notman                 11 Pukekohe             3:24.18    3:16.30  

  5 Kyle Chen                 11 Howick Pakuranga     3:25.62    3:29.73  

  6 James Waddell             11 Fast                 3:55.33    3:47.09  

  7 Jason Martin              11 Manurewa             3:44.86    3:49.86  

  8 Azlan Barrett             11 Papakura                  NT    4:12.72  

 -- Vian Shah                 11 Howick Pakuranga     4:25.98        SCR  

 

Event 27  Boys 12 Year Olds 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 2:56.82  30/01/2016 James Slessor, Howick Pakuranga            

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Winston Yan               12 United               3:02.57    3:04.57  

  2 Michael Han               12 Howick Pakuranga     3:16.60    3:15.44  

  3 Samuel Yuan               12 Howick Pakuranga     3:24.02    3:21.23  

  4 Matthew Loh               12 Howick Pakuranga     3:36.51    3:22.34  

  5 Dylan Reynolds            12 Howick Pakuranga     3:26.92    3:32.01  

  6 Alfie Williams            12 Howick Pakuranga     3:40.54    3:39.05  

  7 Spencer Menzies           12 Fast                 3:40.55    3:39.89  

  8 Ryan McConnell            12 Fast                 4:31.52    3:48.76  

  9 Arun Dunn                 12 Fast                 3:56.55    3:48.81  

 10 Raymond Dong              12 Papakura             4:11.25    3:54.08  

 11 Ethan Elmore              12 Papakura                  NT    3:55.75  

 

Event 27  Boys 13 Year Olds 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 2:46.77  29/01/2011 Leo Zhu, Howick Pakuranga                  

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Blake Elliott             13 Fast                 2:55.57    2:56.47  

  2 Edward Chen               13 Howick Pakuranga     3:15.70    3:13.35  

  3 Matthew Waddell           13 Fast                 3:26.90    3:21.48  

  4 Ethan Pope                13 Papakura             3:17.20    3:23.23  

  5 Tamati Peters             13 Manurewa             3:53.56    3:36.93  

  6 Lucas Hannah              13 Manurewa             3:53.04    3:37.45  

 -- Matthew Skipper           13 Howick Pakuranga     3:27.57         DQ  

 -- Joshua Kao                13 Howick Pakuranga     2:54.69        SCR  

 

Event 27  Boys 14 Year Olds 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 2:43.48  28/01/2012 Leo Zhu, Howick Pakuranga                  

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Josh Nichol               14 Pukekohe             2:40.92    2:48.30  

  2 Alexander Murphy          14 Fast                 3:06.63    3:02.17  

  3 Matthew Croft             14 Manurewa             3:28.94    3:07.33  

  4 Danny Weng                14 Papatoetoe           3:19.03    3:21.34  

 

Event 27  Boys 15 & Over 200 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 2:29.50  28/01/2017 Max Kennedy-Till, United                   

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Max Kennedy-Till          17 United               2:23.80    2:29.50R 

  2 William Robinson          15 United               2:33.12    2:35.58  

  3 Ben Masters               15 Papakura             2:38.49    2:41.63  

  4 Kevin Qiao                17 Pukekohe             2:31.13    2:44.07  

  5 Angus Cleland             17 United               2:45.90    2:59.51  

 

Event 28  Girls 10 Year Olds 400 LC Meter IM

===============================================================================

        RACE: R 5:56.12  24/01/2009 Paige Schendelaar-Kemp, Howick Pakuranga   

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Danielle Asiata           10 Howick Pakuranga     6:37.91    6:21.37  

  2 Charlotte Steele          10 Howick Pakuranga     7:08.78    7:14.77  

  3 Sasha Nichol              10 Pukekohe                  NT    7:37.11  

 

Event 28  Girls 11 Year Olds 400 LC Meter IM

===============================================================================

        RACE: R 5:53.38  26/01/2002 Carmen Ooi, WHLAK-                         

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Janaye Burns              11 Pukekohe             6:01.34    5:58.62  

  2 Miandi Oosthuizen         11 Howick Pakuranga     6:01.14    5:59.99  

  3 Ella Crowe                11 Howick Pakuranga     6:04.37    6:06.63  

  4 Danielle Curlett          11 Howick Pakuranga     7:16.66    7:31.46  

 

Event 28  Girls 12 Year Olds 400 LC Meter IM

===============================================================================

        RACE: R 5:31.32  31/01/2015 Gina McCarthy, Ace                         

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Laura Wesseling           12 Howick Pakuranga     6:00.35    5:49.85  

  2 Mikaela Hawley            12 Fast                 6:28.31    6:38.70  

 -- Elizabeth Murphy          12 Fast                 5:42.72         NS  

 

Event 28  Girls 13 Year Olds 400 LC Meter IM

===============================================================================

        RACE: R 5:31.57  25/01/2003 Antoinette Murray, HPKCO-                  

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Jessica Folomu            13 Howick Pakuranga     5:35.58    5:50.32  

  2 Hannah Milne              13 United               6:12.26    6:11.48  

  3 Taryn Banks               13 Coast                6:05.89    6:20.18  

  4 Olivia Nichol             13 Pukekohe             6:26.94    6:45.63  

 

Event 28  Girls 14 Year Olds 400 LC Meter IM

===============================================================================

        RACE: R 5:21.42   1/02/1996 Anna Cleaver, MPSCO                        

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Erin O'Mara               14 Fast                 5:30.60    5:45.71  

  2 Amy Metcalfe              14 Manurewa             5:40.62    6:02.14  

  3 Zoe Shuker                14 Papakura             6:22.23    6:08.54  

 

Event 28  Girls 15 & Over 400 LC Meter IM

===============================================================================

        RACE: R 5:15.61  28/01/2012 Helena Gasson, THAMES                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Ellie Eastwood            16 United               4:55.37    5:19.49  

  2 Conor Tarrant             16 United               5:20.61    5:25.97  

  3 Tanisha Robertson         16 Pukekohe             5:35.07    5:33.86  

  4 Caitlin Lucie-Smith       15 Papakura             5:35.13    5:50.78  

  5 Jasmine Chan              16 Papatoetoe           5:42.97    5:52.97  

  6 Annabelle Ryan            17 Manurewa             7:26.38    6:09.28  

 -- Rebecca Cheyne            16 Pukekohe             5:06.02        SCR  

 

Event 28  Girls Open 400 LC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Ellie Eastwood            16 United               4:55.37    5:19.49  

  2 Conor Tarrant             16 United               5:20.61    5:25.97  

  3 Tanisha Robertson         16 Pukekohe             5:35.07    5:33.86  

  4 Erin O'Mara               14 Fast                 5:30.60    5:45.71  

  5 Laura Wesseling           12 Howick Pakuranga     6:00.35    5:49.85  

  6 Jessica Folomu            13 Howick Pakuranga     5:35.58    5:50.32  

  7 Caitlin Lucie-Smith       15 Papakura             5:35.13    5:50.78  

  8 Jasmine Chan              16 Papatoetoe           5:42.97    5:52.97  

  9 Janaye Burns              11 Pukekohe             6:01.34    5:58.62  

 10 Miandi Oosthuizen         11 Howick Pakuranga     6:01.14    5:59.99  

 11 Amy Metcalfe              14 Manurewa             5:40.62    6:02.14  

 12 Ella Crowe                11 Howick Pakuranga     6:04.37    6:06.63  

 13 Zoe Shuker                14 Papakura             6:22.23    6:08.54  

 14 Annabelle Ryan            17 Manurewa             7:26.38    6:09.28  

 15 Hannah Milne              13 United               6:12.26    6:11.48  

 16 Taryn Banks               13 Coast                6:05.89    6:20.18  

 17 Danielle Asiata           10 Howick Pakuranga     6:37.91    6:21.37  

 18 Mikaela Hawley            12 Fast                 6:28.31    6:38.70  

 19 Olivia Nichol             13 Pukekohe             6:26.94    6:45.63  

 20 Charlotte Steele          10 Howick Pakuranga     7:08.78    7:14.77  

 21 Danielle Curlett          11 Howick Pakuranga     7:16.66    7:31.46  

 22 Sasha Nichol              10 Pukekohe                  NT    7:37.11  

 -- Rebecca Cheyne            16 Pukekohe             5:06.02        SCR  

 -- Elizabeth Murphy          12 Fast                 5:42.72         NS  

 

Event 29  Boys 9 Year Olds 400 LC Meter IM

===============================================================================

        RACE: R 6:32.74  22/01/2000 Jay Kumar, PARAK                           

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hamzah Al-ani              9 Howick Pakuranga     7:49.14    7:22.72  

 

Event 29  Boys 10 Year Olds 400 LC Meter IM

===============================================================================

        RACE: R 6:11.49  30/01/2016 Quintin Wong, Papatoetoe                   

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Yuke Chan                 10 Howick Pakuranga     7:10.87    7:15.90  

 

Event 29  Boys 11 Year Olds 400 LC Meter IM

===============================================================================

        RACE: R 5:41.05  24/01/2009 Bayley Main, Howick Pakuranga              

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Leon Duke                 11 Fast                 6:19.54    6:16.77  

  2 Ali Al-Ani                11 Howick Pakuranga     6:45.28    6:42.81  

  3 Allan Dong                11 Howick Pakuranga     7:03.56    6:50.99  

  4 Kyle Chen                 11 Howick Pakuranga     6:52.34    6:54.36  

 -- Quintin Wong              11 Papatoetoe           5:58.43        SCR  

 

Event 29  Boys 12 Year Olds 400 LC Meter IM

===============================================================================

        RACE: R 5:31.23  25/01/2003 Chris Adamson, HPKCO-                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Spencer Menzies           12 Fast                 6:51.13    6:41.38  

 

Event 29  Boys 13 Year Olds 400 LC Meter IM

===============================================================================

        RACE: R 5:20.65  28/01/2012 Joshua McCormack, THAMES                   

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Robson Wallace            13 Pukekohe             5:21.20    5:21.60  

  2 Jeremy Huang              13 Howick Pakuranga     5:59.72    6:01.12  

 -- Ethan Pope                13 Papakura             6:11.00         DQ  

 

Event 29  Boys 14 Year Olds 400 LC Meter IM

===============================================================================

        RACE: R 5:12.27   1/03/1997 Aidan Crouch, HPKCO                        

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Danny Weng                14 Papatoetoe                NT    6:04.29  

 

Event 29  Boys 15 & Over 400 LC Meter IM

===============================================================================

        RACE: R 4:54.14  28/01/2017 Max Kennedy-Till, United                   

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Max Kennedy-Till          17 United               4:45.33    4:54.14R 

  2 Brandon Matthews          17 Coast                5:10.36    5:13.14  

  3 Ben Masters               15 Papakura             5:06.00    5:16.58  

 

Event 29  Boys Open 400 LC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Max Kennedy-Till          17 United               4:45.33    4:54.14  

  2 Brandon Matthews          17 Coast                5:10.36    5:13.14  

  3 Ben Masters               15 Papakura             5:06.00    5:16.58  

  4 Robson Wallace            13 Pukekohe             5:21.20    5:21.60  

  5 Jeremy Huang              13 Howick Pakuranga     5:59.72    6:01.12  

  6 Danny Weng                14 Papatoetoe                NT    6:04.29  

  7 Leon Duke                 11 Fast                 6:19.54    6:16.77  

  8 Spencer Menzies           12 Fast                 6:51.13    6:41.38  

  9 Ali Al-Ani                11 Howick Pakuranga     6:45.28    6:42.81  

 10 Allan Dong                11 Howick Pakuranga     7:03.56    6:50.99  

 11 Kyle Chen                 11 Howick Pakuranga     6:52.34    6:54.36  

 12 Yuke Chan                 10 Howick Pakuranga     7:10.87    7:15.90  

 13 Hamzah Al-ani              9 Howick Pakuranga     7:49.14    7:22.72  

 -- Ethan Pope                13 Papakura             6:11.00         DQ  

 -- Quintin Wong              11 Papatoetoe           5:58.43        SCR  

 

Event 30  Girls 8 & Under 50 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 42.22  11/02/2007 Paige Schendelaar-Kemp, Howick Pakuranga     

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kiri Yamagami              7 Howick Pakuranga          NT      56.71  

  2 Olivia Waddell             8 Fast                   53.32      56.95  

  3 Olivia Wheeler             8 Pukekohe                  NT      57.60  

  4 Grace Crowe                8 Howick Pakuranga       59.62    1:00.07  

  5 Kymond Chan                7 Howick Pakuranga          NT    1:02.37  

  6 Eliza Williams             7 United                    NT    1:03.27  

 

Event 30  Girls 9 Year Olds 50 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 34.42   5/03/2000 Emma Hunter, PPTCO                           

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Mulan Chan See             9 Howick Pakuranga       42.25      38.68  

  2 Freya Hingston             9 Howick Pakuranga       42.34      43.87  

  3 Mia Laban                  9 Howick Pakuranga          NT      45.69  

  4 Mae-Ying Reynolds          9 Howick Pakuranga       48.87      46.91  

  5 Poppy Willetts             9 Howick Pakuranga       55.85      50.76  

  6 Jessica Cochran            9 Fast                   50.78      52.51  

  7 Paige McKechnie            9 Howick Pakuranga       53.81      54.81  

 

Event 30  Girls 10 Year Olds 50 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 31.92   4/02/2001 Emma Hunter, PPTCO                           

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Danielle Asiata           10 Howick Pakuranga       39.90      38.73  

  2 Aria Murray               10 Pukekohe               40.94      41.59  

  3 Kate Wheeler              10 Pukekohe               49.73      43.09  

  4 Georgia Haycock           10 Howick Pakuranga       44.01      45.77  

  5 Astyn Bidois              10 Howick Pakuranga       56.06      46.89  

  6 Isabelle Orlandini        10 Howick Pakuranga       58.28      48.39  

  7 Vivianna Ju               10 Manurewa               47.33      48.80  

  8 Sophie White              10 Howick Pakuranga          NT      49.47  

  9 Jenna Fletcher            10 Fast                   54.54      53.35  

 10 Calee Dally               10 Fast                   51.21      54.06  

 11 Ashlee Skipper            10 Howick Pakuranga       55.72      54.13  

 12 Drew McKenzie             10 Pukekohe                  NT      55.76  

 13 Sakura Thornley           10 Papakura                  NT    1:01.88  

 14 Kaitlyn Rohm              10 Howick Pakuranga          NT    1:04.95  

 -- Judy Wong                 10 Howick Pakuranga     1:02.02         NS  

 -- Charlotte Young           10 United                 50.38        SCR  

 

Event 30  Girls 11 Year Olds 50 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 33.39  27/01/2002 Emma Hunter, PPTCO                           

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Janaye Burns              11 Pukekohe               32.88      34.18  

  2 Miandi Oosthuizen         11 Howick Pakuranga       36.87      36.90  

  3 Ella Crowe                11 Howick Pakuranga       38.00      38.89  

  4 Alexia Perese             11 Mangere                39.48      40.14  

  5 Jacey Li                  11 Howick Pakuranga       43.05      43.87  

  6 Lily Madill               11 Fast                   52.47      46.92  

  7 Danielle Curlett          11 Howick Pakuranga       43.60      47.22  

  8 Michaela Botha            11 Howick Pakuranga       50.96      47.50  

 -- Madison Thorn             11 Fast                   54.59        SCR  

 -- Shoneve Turner-Moke       11 Papakura                  NT        SCR  

 

Event 30  Girls 12 Year Olds 50 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 31.49  31/01/2011 Paige Schendelaar-Kemp, Howick Pakuranga     

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Elizabeth Murphy          12 Fast                   32.77      33.31  

  2 Mikaela Hawley            12 Fast                   34.66      34.57  

  3 Jesse Welsh               12 United                 36.49      35.52  

  4 Arwen Harrison            12 Papakura               35.74      35.59  

  5 Amelia de Lautour         12 Pukekohe               35.41      35.74  

  6 Alice Williams            12 United                 35.64      35.99  

  7 Chloe Biddick             12 Howick Pakuranga       37.49      37.32  

  8 Laura Wesseling           12 Howick Pakuranga       35.36      37.76  

  9 Grace Perham              12 Pukekohe               38.92      38.90  

 10 Sydnie Johnson            12 United                 45.24      39.24  

 11 Ava Crummer               12 Manurewa               38.19      39.52  

 12 Hannah Iosefa             12 Papatoetoe             39.22      39.70  

 13 Ernestine De Bruin        12 Pukekohe               40.57      41.58  

 14 Isabella Dunn             12 Manurewa               46.66      43.38  

 15 Jorja McKenzie            12 Pukekohe               45.84      43.49  

 16 Dayna Langley             12 United                    NT      44.29  

 17 Erin Hamilton             12 Pukekohe                  NT      52.23  

 

Event 30  Girls 13 Year Olds 50 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 30.78  28/01/2017 Aimee Crosbie, United                        

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Aimee Crosbie             13 United                 30.02      30.78R 

  2 Alice Waldow              13 United                 29.49      30.79  

  3 Jessica Folomu            13 Howick Pakuranga       33.35      33.57  

  4 Jasmine Niederberger      13 Pukekohe               33.67      34.12  

  5 Danielle-Jennyse Smith    13 Howick Pakuranga       34.22      34.57  

  6 Marina Segedin            13 United                 31.64      34.72  

  7 Maia Clare                13 Pukekohe               34.96      35.34  

  8 Anita Vongkhamdy          13 Papakura               41.16      40.37  

  9 Zoe Lund                  13 Fast                   44.84      44.44  

 10 Maddie Hill               13 United                 49.74      46.96  

 

Event 30  Girls 14 Year Olds 50 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 30.83  13/03/2005 Emma Hunter, Papatoetoe-CO                   

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Erin O'Mara               14 Fast                   33.08      33.37  

  2 Shontelle Dally           14 Fast                   33.79      34.79  

  3 Charlotte Joblin          14 United                 33.88      36.34  

  4 Amy Metcalfe              14 Manurewa               33.85      38.33  

  5 Charlotte McConnell       14 Fast                   44.75      44.44  

 

Event 30  Girls 15 & Over 50 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 29.13   9/03/2013 Simone Cowling, Pukekohe                     

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Gabrielle Fa'amausili     17 United                 27.93      29.82  

  2 Gina Galloway             15 United                 28.31      30.49  

  3 Olivia Clare              16 Pukekohe               29.00      30.57  

  4 Summer Miln               16 United                 28.98      30.96  

  5 Simone Lusby              17 United                 30.37      31.68  

  6 Alice Segedin             15 United                 30.86      31.87  

  7 Rebecca Smolcic           17 United                 30.26      32.76  

  8 Mary Tate                 18 United                 32.32      32.91  

  9 Bella Perham              16 Pukekohe               31.76      32.93  

 10 Maddie Poingdestre        15 United                 31.74      33.44  

 11 Hannah Wai                15 United                 32.02      33.45  

 12 Allegra Zacest            15 United                 31.20      33.87  

 13 Annabelle Ryan            17 Manurewa               36.34      34.13  

 14 Caitlin Lucie-Smith       15 Papakura               32.27      34.33  

 15 Jasmine Chan              16 Papatoetoe             34.35      34.43  

 16 Elisia Lim                33 Papatoetoe             34.34      36.39  

 -- Kyla Alexander            16 United                 30.31         DQ  

 

Event 31  Boys 8 & Under 50 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 43.89   5/03/2006 Hayden Church, Manurewa                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Daniel Loh                 8 Howick Pakuranga       47.39      53.00  

  2 Samuel Asiata              8 Howick Pakuranga       55.13      54.65  

 

Event 31  Boys 9 Year Olds 50 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 35.01   5/03/2000 Chris Adamson, HPKCO                         

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Bo Lei                     9 Howick Pakuranga       53.79      50.59  

  2 Hamzah Al-ani              9 Howick Pakuranga       54.02      51.26  

  3 Julian Ling                9 Howick Pakuranga          NT      59.99  

 -- Jason Zhang                9 Howick Pakuranga       55.33         DQ  

 -- Judd Brown                 9 Howick Pakuranga          NT        SCR  

 -- Dominic Orlandini          9 Howick Pakuranga          NT        SCR  

 

Event 31  Boys 10 Year Olds 50 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 34.18  21/01/2001 Chris Adamson, HPKCO-                        

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Finn Lock                 10 United                 36.80      37.72  

  2 William Koo               10 Howick Pakuranga          NT      39.18  

  3 Daniel Park               10 Howick Pakuranga       42.73      44.32  

  4 Jerome Chu                10 Howick Pakuranga       49.62      46.12  

  5 Taigo Yamagami            10 Howick Pakuranga       45.39      46.33  

  6 Nathan Hannah             10 Manurewa               53.84      46.54  

  7 Armand Spencer            10 Howick Pakuranga     1:01.67      50.97  

  8 Leo Arrowsmith            10 Howick Pakuranga       51.19      51.48  

  9 Kyle Hughes               10 Howick Pakuranga       50.80      53.15  

 

Event 31  Boys 11 Year Olds 50 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 32.11   5/03/2000 Luke Pervan, NSSAK                           

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Connor Lock               11 United                 33.66      34.75  

  2 Chris Jiang               11 Howick Pakuranga       36.10      36.56  

  3 Bronson Chungson          11 Papatoetoe             37.49      38.77  

  4 Ali Al-Ani                11 Howick Pakuranga       43.15      45.60  

  5 James Waddell             11 Fast                   52.12      51.06  

 -- Elliott Williams          11 United                 55.76         DQ  

 -- Vian Shah                 11 Howick Pakuranga     1:04.99        SCR  

 -- Quintin Wong              11 Papatoetoe             35.25        SCR  

 

Event 31  Boys 12 Year Olds 50 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 31.76  28/01/2007 David Screen, Papatoetoe                     

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Johnson Li                12 United                 31.62      32.06  

  2 Ethan Watson              12 United                 33.84      32.20  

  3 Thomas Murray             12 Pukekohe               33.56      34.06  

  4 Michael Han               12 Howick Pakuranga       35.92      35.23  

  5 Timothy Henry             12 Howick Pakuranga       35.81      36.33  

  6 Ethan Langit              12 Fast                   36.81      37.38  

  7 Troy O'Reilly             12 United                 38.53      38.66  

  8 Benjamin Haskell          12 United                 38.66      39.23  

  9 Samuel Yuan               12 Howick Pakuranga       39.45      39.57  

 10 Matthew Loh               12 Howick Pakuranga       38.91      39.59  

 11 Quinn Lawton              12 Papakura               44.61      39.89  

 12 Ethan Elmore              12 Papakura               42.05      40.97  

 13 Dylan Reynolds            12 Howick Pakuranga       43.59      42.05  

 14 Spencer Menzies           12 Fast                   40.00      42.16  

 15 Nathan Joe                12 Manurewa               53.08      42.57  

 16 Alfie Williams            12 Howick Pakuranga       52.15      44.72  

 17 Arun Dunn                 12 Fast                   44.55      45.32  

 18 Raymond Dong              12 Papakura                  NT      46.77  

 19 Ryan McConnell            12 Fast                   53.58      51.20  

 -- YiXiao He                 12 Howick Pakuranga       40.89        SCR  

 

Event 31  Boys 13 Year Olds 50 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 28.90  30/01/2012 Joshua McCormack, THAMES                     

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Abhinav Makam             13 United                 29.60      30.33  

  2 Blake Elliott             13 Fast                   30.94      30.95  

  3 Nathan Hickmott           13 Fast                   31.57      31.78  

  4 Jourdan Klink             13 United                 31.64      32.15  

  5 Eric Zhou                 13 United                 32.74      32.48  

  6 Matthew Waddell           13 Fast                   34.50      34.01  

  7 Lachlan Chan              13 United                 35.75      34.97  

  8 Matthew Palmer            13 Manurewa               47.54      35.41  

  9 Jeremy Huang              13 Howick Pakuranga       34.63      35.62  

 10 Lucas Hannah              13 Manurewa               41.60      37.81  

 11 Matthew Skipper           13 Howick Pakuranga       39.05      40.16  

 12 Ethan Bull                13 Papakura               41.20      40.77  

 13 Tamati Peters             13 Manurewa               43.35      45.20  

 

Event 31  Boys 14 Year Olds 50 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 28.72   8/02/2009 David Screen, Papatoetoe                     

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 MacAllister Clark         14 United                 30.95      30.99  

  2 Henry Williams            14 United                 31.65      31.16  

  3 Danny Weng                14 Papatoetoe             32.52      31.97  

  4 Keegan Neate              14 Fast                   37.10      33.01  

  5 Alexander Murphy          14 Fast                   33.32      34.27  

  6 Caleb Chilcott            14 Howick Pakuranga          NT      36.92  

  7 Ryan Sargent              14 Howick Pakuranga       37.88      37.49  

 

Event 31  Boys 15 & Over 50 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 27.11  28/01/2017 Tyron Henry, Howick Pakuranga                

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Tyron Henry               15 Howick Pakuranga       26.59      27.11R 

  2 Jack Anderson             18 United                 26.98      27.87  

  3 William Hughes            17 Pukekohe               26.48      28.49  

  4 Max Kennedy-Till          17 United                 35.53      28.60  

  5 Craig Cameron             18 Papakura               28.09      28.79  

  6 Owen Chen                 16 United                 27.61      29.18  

  7 Jason Southcombe          19 Papakura               30.22      29.31  

  8 Adam Curtis               15 United                 29.72      30.32  

  9 James Kroll               16 United                 30.17      30.38  

 10 Angus Cleland             17 United                 30.38      30.93  

 11 Ben Masters               15 Papakura               31.80      31.80  

 -- Zahar Tate                15 United                 29.25        SCR  

 

Event 32  Girls 8 & Under 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 36.94  28/01/2007 Paige Schendelaar-Kemp, Howick Pakuranga     

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Olivia Wheeler             8 Pukekohe               46.61      43.17  

  2 Kiri Yamagami              7 Howick Pakuranga          NT      43.20  

  3 Olivia Waddell             8 Fast                   44.33      43.46  

  4 Ayana Carter               8 Howick Pakuranga          NT      46.03  

  5 Grace Crowe                8 Howick Pakuranga       48.00      48.10  

  6 Kymond Chan                7 Howick Pakuranga       55.47      50.04  

  7 Leanna Park                8 Howick Pakuranga          NT      50.31  

  8 Eliza Williams             7 United                 51.72      52.11  

  9 Maggie Roose               7 Pukekohe             1:04.59    1:03.79  

 

Event 32  Girls 9 Year Olds 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 31.77   5/03/2000 Emma Hunter, Papatoetoe                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Mulan Chan See             9 Howick Pakuranga       33.90      34.13  

  2 Freya Hingston             9 Howick Pakuranga       38.50      37.10  

  3 Mae-Ying Reynolds          9 Howick Pakuranga       38.45      39.00  

  4 Yalen-Sjaan Wong See       9 Howick Pakuranga       46.37      39.35  

  5 Jessica Cochran            9 Fast                   42.46      40.62  

  6 Mia Laban                  9 Howick Pakuranga       44.41      42.12  

  7 Paige McKechnie            9 Howick Pakuranga       39.78      43.10  

  8 Amelia Croft               9 Manurewa               45.85      43.30  

  9 Abby Welsh                 9 United                 48.39      44.24  

 10 Poppy Willetts             9 Howick Pakuranga       45.36      47.82  

 

Event 32  Girls 10 Year Olds 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 31.17  30/01/2016 Janaye Burns, Pukekohe                       

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hannah Henson             10 United                 33.45      34.08  

  2 Danielle Asiata           10 Howick Pakuranga       34.36      34.41  

  3 Kate Wheeler              10 Pukekohe               36.76      36.78  

  4 Aria Murray               10 Pukekohe               36.54      37.09  

  5 Giselle Rollo             10 Manurewa               41.19      37.56  

  6 Vivianna Ju               10 Manurewa               42.23      38.00  

  7 Calee Dally               10 Fast                   37.86      39.13  

  8 Astyn Bidois              10 Howick Pakuranga       42.57      39.91  

  9 Drew McKenzie             10 Pukekohe               41.29      40.48  

 10 Ashlee Skipper            10 Howick Pakuranga       38.73      40.62  

 11 Sasha Nichol              10 Pukekohe               38.82      40.82  

 12 Isabelle Orlandini        10 Howick Pakuranga       43.57      40.95  

 13 Jenna Fletcher            10 Fast                   40.92      40.96  

 14 Georgia Haycock           10 Howick Pakuranga       40.98      41.36  

 15 Sophie White              10 Howick Pakuranga       50.36      42.02  

 16 Sakura Thornley           10 Papakura               47.43      45.85  

 17 Judy Wong                 10 Howick Pakuranga       49.84      47.06  

 18 Caprice Kahukiwa          10 Howick Pakuranga          NT      47.08  

 -- Clara Cox                 10 Howick Pakuranga       35.88         NS  

 -- Kaitlyn Rohm              10 Howick Pakuranga       51.52         NS  

 -- Charlotte Young           10 United                 41.17        SCR  

 

Event 32  Girls 11 Year Olds 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 30.22   3/02/2002 Emma Hunter, Papatoetoe                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Janaye Burns              11 Pukekohe               29.55      31.53  

  2 Miandi Oosthuizen         11 Howick Pakuranga       31.23      32.72  

  3 Alexia Perese             11 Mangere                36.91      34.42  

  4 Ella Crowe                11 Howick Pakuranga       32.97      34.43  

  5 Jacey Li                  11 Howick Pakuranga       38.27      37.38  

  6 Meg Shuker                11 Papakura               38.62      37.41  

  7 Danielle Curlett          11 Howick Pakuranga       40.35      38.37  

  8 Lily Madill               11 Fast                   36.98      38.46  

  9 Michaela Botha            11 Howick Pakuranga       41.56      39.51  

 10 Rosa McQuoid              11 Manurewa               44.02      39.60  

 11 Sienna Baker              11 Fast                   44.10      43.07  

 -- Alena Elmore              11 Papakura               39.24         NS  

 -- Madison Thorn             11 Fast                   44.83        SCR  

 

Event 32  Girls 12 Year Olds 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 29.03  16/03/2003 Emma Hunter, Papatoetoe                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Elizabeth Murphy          12 Fast                   29.76      30.09  

  2 Laura Wesseling           12 Howick Pakuranga       30.29      31.64  

  3 Hannah Iosefa             12 Papatoetoe             32.65      31.72  

  4 Jesse Welsh               12 United                 31.09      31.92  

  5 Ava Crummer               12 Manurewa               32.20      31.94  

  6 Mikaela Hawley            12 Fast                   32.35      32.06  

  7 Alice Williams            12 United                 32.18      32.08  

  8 Amelia de Lautour         12 Pukekohe               32.18      32.46  

  9 Charlotte Hyland-Mills    12 Pukekohe               34.81      33.87  

 10 Michaela Rohm             12 Howick Pakuranga       35.48      34.22  

 11 Chloe Biddick             12 Howick Pakuranga       33.70      34.38  

 12 Grace Perham              12 Pukekohe               34.47      34.40  

 13 Sydnie Johnson            12 United                 35.23      34.41  

 14 Leah Weck                 12 Fast                   35.76      34.48  

 15 Ernestine De Bruin        12 Pukekohe               34.18      34.57  

 16 Kate Logan                12 Manurewa               38.16      36.27  

 17 Dayna Langley             12 United                 38.60      37.14  

 18 Yana Yemelyanova-Petrenk  12 United                 38.33      37.31  

 19 Jorja McKenzie            12 Pukekohe               37.52      38.14  

 20 Teigan Archer             12 Manurewa               40.19      38.17  

 21 Isabella Dunn             12 Manurewa               37.39      38.36  

 22 Erin Hamilton             12 Pukekohe               38.03      38.96  

 

Event 32  Girls 13 Year Olds 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 28.73   8/02/2009 Aimee Moss, Howick Pakuranga                 

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Alice Waldow              13 United                 28.39      29.15  

  2 Anne Sait                 13 United                 30.12      29.84  

  3 Aimee Crosbie             13 United                 28.55      30.06  

  4 Marina Segedin            13 United                 29.24      30.48  

  5 Jessica Folomu            13 Howick Pakuranga       30.21      31.01  

  6 Eimh Rollo                13 Manurewa               33.66      31.65  

  7 Jasmine Niederberger      13 Pukekohe               30.90      31.80  

  8 Danielle-Jennyse Smith    13 Howick Pakuranga       31.59      32.29  

  9 Paige Wihongi             13 Papakura               31.59      32.45  

 10 Maia Clare                13 Pukekohe               31.83      32.73  

 11 Maddie Hill               13 United                 31.61      33.07  

 12 Olivia Nichol             13 Pukekohe               36.08      35.26  

 13 Zoe Lund                  13 Fast                   36.80      35.51  

 -- Chloe Cox                 13 Howick Pakuranga       30.73         NS  

 -- Sarah Dodd                13 Pukekohe               34.45         NS  

 

Event 32  Girls 14 Year Olds 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 28.59  31/01/2011 Liana Smith, Pukekohe                        

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Charlotte Joblin          14 United                 30.20      31.33  

  2 Erin O'Mara               14 Fast                   31.15      32.09  

  3 Shontelle Dally           14 Fast                   32.02      33.06  

  4 Zoe Shuker                14 Papakura               32.64      33.87  

  5 Amy Metcalfe              14 Manurewa               31.93      34.69  

  6 Charlotte McConnell       14 Fast                   34.71      35.10  

 -- Chloe Tattersfield        14 United                 30.04        SCR  

 

Event 32  Girls 15 & Over 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 26.94  28/01/2017 Gabrielle Fa'amausili, United                

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Gabrielle Fa'amausili     17 United                 25.26      26.94R 

  2 Madie Falconer            15 United                 26.45      28.85  

  3 Summer Miln               16 United                 27.21      28.98  

  4 Kyla Alexander            16 United                 27.75      29.72  

  5 Simone Lusby              17 United                 28.02      29.75  

  6 Gina Galloway             15 United                 27.66      29.86  

  7 Rebecca Smolcic           17 United                 28.14      30.11  

  8 Maddie Poingdestre        15 United                 29.14      30.23  

  9 Olivia Clare              16 Pukekohe               27.95      30.37  

 10 Hannah Wai                15 United                 30.33      30.62  

 11 Bella Perham              16 Pukekohe               29.27      30.66  

 12 Mary Tate                 18 United                 28.77      30.70  

 13 Alice Segedin             15 United                 28.60      31.51  

 14 Georgia Ackroyd           15 Papakura               30.72      31.52  

 15 Nynke De Vries            39 Rnzaf                  32.35      31.56  

 16 Kiana Lawton              15 Papakura               31.35      32.28  

 17 Jasmine Chan              16 Papatoetoe             31.61      32.60  

 18 Elisia Lim                33 Papatoetoe             31.06      33.34  

 19 Laura Neville             32 Papatoetoe             31.01      34.47  

 -- Courtney Carson           19 United                 29.02        SCR  

 

Event 32  Girls Open 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Gabrielle Fa'amausili     17 United                 25.26      26.94  

  2 Madie Falconer            15 United                 26.45      28.85  

  3 Summer Miln               16 United                 27.21      28.98  

  4 Alice Waldow              13 United                 28.39      29.15  

  5 Kyla Alexander            16 United                 27.75      29.72  

  6 Simone Lusby              17 United                 28.02      29.75  

  7 Anne Sait                 13 United                 30.12      29.84  

  8 Gina Galloway             15 United                 27.66      29.86  

  9 Aimee Crosbie             13 United                 28.55      30.06  

 10 Elizabeth Murphy          12 Fast                   29.76      30.09  

 11 Rebecca Smolcic           17 United                 28.14      30.11  

 12 Maddie Poingdestre        15 United                 29.14      30.23  

 13 Olivia Clare              16 Pukekohe               27.95      30.37  

 14 Marina Segedin            13 United                 29.24      30.48  

 15 Hannah Wai                15 United                 30.33      30.62  

 16 Bella Perham              16 Pukekohe               29.27      30.66  

 17 Mary Tate                 18 United                 28.77      30.70  

 18 Jessica Folomu            13 Howick Pakuranga       30.21      31.01  

 19 Charlotte Joblin          14 United                 30.20      31.33  

 20 Alice Segedin             15 United                 28.60      31.51  

 21 Georgia Ackroyd           15 Papakura               30.72      31.52  

 22 Janaye Burns              11 Pukekohe               29.55      31.53  

 23 Nynke De Vries            39 Rnzaf                  32.35      31.56  

 24 Laura Wesseling           12 Howick Pakuranga       30.29      31.64  

 25 Eimh Rollo                13 Manurewa               33.66      31.65  

 26 Hannah Iosefa             12 Papatoetoe             32.65      31.72  

 27 Jasmine Niederberger      13 Pukekohe               30.90      31.80  

 28 Jesse Welsh               12 United                 31.09      31.92  

 29 Ava Crummer               12 Manurewa               32.20      31.94  

 30 Mikaela Hawley            12 Fast                   32.35      32.06  

 31 Alice Williams            12 United                 32.18      32.08  

 32 Erin O'Mara               14 Fast                   31.15      32.09  

 33 Kiana Lawton              15 Papakura               31.35      32.28  

 34 Danielle-Jennyse Smith    13 Howick Pakuranga       31.59      32.29  

 35 Paige Wihongi             13 Papakura               31.59      32.45  

 36 Amelia de Lautour         12 Pukekohe               32.18      32.46  

 37 Jasmine Chan              16 Papatoetoe             31.61      32.60  

 38 Miandi Oosthuizen         11 Howick Pakuranga       31.23      32.72  

 39 Maia Clare                13 Pukekohe               31.83      32.73  

 40 Shontelle Dally           14 Fast                   32.02      33.06  

 41 Maddie Hill               13 United                 31.61      33.07  

 42 Elisia Lim                33 Papatoetoe             31.06      33.34  

 43 Zoe Shuker                14 Papakura               32.64      33.87  

 43 Charlotte Hyland-Mills    12 Pukekohe               34.81      33.87  

 45 Hannah Henson             10 United                 33.45      34.08  

 46 Mulan Chan See             9 Howick Pakuranga       33.90      34.13  

 47 Michaela Rohm             12 Howick Pakuranga       35.48      34.22  

 48 Chloe Biddick             12 Howick Pakuranga       33.70      34.38  

 49 Grace Perham              12 Pukekohe               34.47      34.40  

 50 Sydnie Johnson            12 United                 35.23      34.41  

 50 Danielle Asiata           10 Howick Pakuranga       34.36      34.41  

 52 Alexia Perese             11 Mangere                36.91      34.42  

 53 Ella Crowe                11 Howick Pakuranga       32.97      34.43  

 54 Laura Neville             32 Papatoetoe             31.01      34.47  

 55 Leah Weck                 12 Fast                   35.76      34.48  

 56 Ernestine De Bruin        12 Pukekohe               34.18      34.57  

 57 Amy Metcalfe              14 Manurewa               31.93      34.69  

 58 Charlotte McConnell       14 Fast                   34.71      35.10  

 59 Olivia Nichol             13 Pukekohe               36.08      35.26  

 60 Zoe Lund                  13 Fast                   36.80      35.51  

 61 Kate Logan                12 Manurewa               38.16      36.27  

 62 Kate Wheeler              10 Pukekohe               36.76      36.78  

 63 Aria Murray               10 Pukekohe               36.54      37.09  

 64 Freya Hingston             9 Howick Pakuranga       38.50      37.10  

 65 Dayna Langley             12 United                 38.60      37.14  

 66 Yana Yemelyanova-Petrenk  12 United                 38.33      37.31  

 67 Jacey Li                  11 Howick Pakuranga       38.27      37.38  

 68 Meg Shuker                11 Papakura               38.62      37.41  

 69 Giselle Rollo             10 Manurewa               41.19      37.56  

 70 Vivianna Ju               10 Manurewa               42.23      38.00  

 71 Jorja McKenzie            12 Pukekohe               37.52      38.14  

 72 Teigan Archer             12 Manurewa               40.19      38.17  

 73 Isabella Dunn             12 Manurewa               37.39      38.36  

 74 Danielle Curlett          11 Howick Pakuranga       40.35      38.37  

 75 Lily Madill               11 Fast                   36.98      38.46  

 76 Erin Hamilton             12 Pukekohe               38.03      38.96  

 77 Mae-Ying Reynolds          9 Howick Pakuranga       38.45      39.00  

 78 Calee Dally               10 Fast                   37.86      39.13  

 79 Yalen-Sjaan Wong See       9 Howick Pakuranga       46.37      39.35  

 80 Michaela Botha            11 Howick Pakuranga       41.56      39.51  

 81 Rosa McQuoid              11 Manurewa               44.02      39.60  

 82 Astyn Bidois              10 Howick Pakuranga       42.57      39.91  

 83 Drew McKenzie             10 Pukekohe               41.29      40.48  

 84 Ashlee Skipper            10 Howick Pakuranga       38.73      40.62  

 84 Jessica Cochran            9 Fast                   42.46      40.62  

 86 Sasha Nichol              10 Pukekohe               38.82      40.82  

 87 Isabelle Orlandini        10 Howick Pakuranga       43.57      40.95  

 88 Jenna Fletcher            10 Fast                   40.92      40.96  

 89 Georgia Haycock           10 Howick Pakuranga       40.98      41.36  

 90 Sophie White              10 Howick Pakuranga       50.36      42.02  

 91 Mia Laban                  9 Howick Pakuranga       44.41      42.12  

 92 Sienna Baker              11 Fast                   44.10      43.07  

 93 Paige McKechnie            9 Howick Pakuranga       39.78      43.10  

 94 Olivia Wheeler             8 Pukekohe               46.61      43.17  

 95 Kiri Yamagami              7 Howick Pakuranga          NT      43.20  

 96 Amelia Croft               9 Manurewa               45.85      43.30  

 97 Olivia Waddell             8 Fast                   44.33      43.46  

 98 Abby Welsh                 9 United                 48.39      44.24  

 99 Sakura Thornley           10 Papakura               47.43      45.85  

100 Ayana Carter               8 Howick Pakuranga          NT      46.03  

101 Judy Wong                 10 Howick Pakuranga       49.84      47.06  

102 Caprice Kahukiwa          10 Howick Pakuranga          NT      47.08  

103 Poppy Willetts             9 Howick Pakuranga       45.36      47.82  

104 Grace Crowe                8 Howick Pakuranga       48.00      48.10  

105 Kymond Chan                7 Howick Pakuranga       55.47      50.04  

106 Leanna Park                8 Howick Pakuranga          NT      50.31  

107 Eliza Williams             7 United                 51.72      52.11  

108 Maggie Roose               7 Pukekohe             1:04.59    1:03.79  

 -- Madison Thorn             11 Fast                   44.83        SCR  

 -- Alena Elmore              11 Papakura               39.24         NS  

 -- Charlotte Young           10 United                 41.17        SCR  

 -- Chloe Tattersfield        14 United                 30.04        SCR  

 -- Clara Cox                 10 Howick Pakuranga       35.88         NS  

 -- Courtney Carson           19 United                 29.02        SCR  

 -- Sarah Dodd                13 Pukekohe               34.45         NS  

 -- Chloe Cox                 13 Howick Pakuranga       30.73         NS  

 -- Kaitlyn Rohm              10 Howick Pakuranga       51.52         NS  

 

Event 33  Boys 8 & Under 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 34.61   5/03/2006 Hayden Church, Manurewa                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Daniel Loh                 8 Howick Pakuranga       40.36      41.90  

  2 Samuel Asiata              8 Howick Pakuranga       46.46      43.00  

  3 Jussi McKenzie             8 Pukekohe               49.41      45.74  

  4 Ethan Curlett              8 Howick Pakuranga       47.20      46.97  

  5 Yen-Cheng Lee              8 United                    NT      49.13  

 

Event 33  Boys 9 Year Olds 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 33.11   5/03/2000 Chris Adamson, Howick Pakuranga              

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 George Roose               9 Pukekohe               40.10      39.35  

  2 Hamzah Al-ani              9 Howick Pakuranga       42.04      40.51  

  3 Eli Perese                 9 Mangere                46.76      42.60  

  4 Jason Zhang                9 Howick Pakuranga       48.98      43.11  

  5 Bo Lei                     9 Howick Pakuranga       45.77      43.19  

  6 Darren Liu                 9 Howick Pakuranga       50.61      48.00  

  7 Julian Ling                9 Howick Pakuranga       50.90      49.24  

 -- Dominic Orlandini          9 Howick Pakuranga       46.98        SCR  

 -- Judd Brown                 9 Howick Pakuranga       50.98        SCR  

 

Event 33  Boys 10 Year Olds 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 31.10  29/01/2008 Hayden Church, Howick Pakuranga              

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Finn Lock                 10 United                 33.37      35.46  

  2 Nathan Hannah             10 Manurewa               38.20      35.53  

  3 Oliver Barlow             10 Howick Pakuranga          NT      36.25  

  4 Mark Galloway             10 United                 35.85      36.82  

  5 William Koo               10 Howick Pakuranga          NT      37.49  

  6 Daniel Mulipola           10 United                 43.06      37.77  

  7 David Wright              10 Pukekohe               40.37      39.03  

  8 Leo Arrowsmith            10 Howick Pakuranga       39.73      39.88  

  9 Justin Chao               10 United                 41.01      40.26  

 10 Jerome Chu                10 Howick Pakuranga       43.80      41.56  

 11 Travis Chilcott           10 Howick Pakuranga       45.51      42.47  

 12 Aryan Sharma              10 Howick Pakuranga       47.75      44.43  

 13 Nicholas Logan            10 Manurewa               46.38      45.24  

 

Event 33  Boys 11 Year Olds 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 30.06   5/03/2000 Luke Pervan, North Shore - AK                

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Connor Lock               11 United                 31.23      31.76  

  2 Chris Jiang               11 Howick Pakuranga       31.99      32.45  

  3 TJ Notman                 11 Pukekohe               33.51      33.11  

  4 Bronson Chungson          11 Papatoetoe             32.99      33.30  

  5 Victor Balgaradean        11 United                 34.98      34.85  

  6 Ali Al-Ani                11 Howick Pakuranga       34.57      35.40  

  7 Jason Martin              11 Manurewa               40.38      36.07  

  8 Elliott Williams          11 United                 40.22      38.79  

  9 James Waddell             11 Fast                   40.32      39.82  

 10 Azlan Barrett             11 Papakura               39.89      42.16  

 -- Quintin Wong              11 Papatoetoe             31.86        SCR  

 

Event 33  Boys 12 Year Olds 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 28.12  28/01/2007 David Screen, Papatoetoe                     

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Johnson Li                12 United                 29.21      29.15  

  2 Ethan Watson              12 United                 29.35      29.65  

  3 Aaron Spencer             12 Howick Pakuranga       30.84      29.80  

  4 Thomas Murray             12 Pukekohe               29.77      30.46  

  5 Michael Han               12 Howick Pakuranga       30.83      30.55  

  6 Winston Yan               12 United                 30.71      31.23  

  7 Troy O'Reilly             12 United                 32.14      32.18  

  8 Ethan Langit              12 Fast                   32.11      32.40  

  9 Matthew Loh               12 Howick Pakuranga       33.51      32.76  

 10 Spencer Menzies           12 Fast                   32.55      33.06  

 11 Samuel Yuan               12 Howick Pakuranga       33.02      33.57  

 12 Ryan Lee                  12 United                 34.59      33.66  

 13 Timothy Henry             12 Howick Pakuranga       33.11      33.73  

 14 Benjamin Haskell          12 United                 33.27      34.06  

 15 Ryan McConnell            12 Fast                   35.77      34.51  

 16 Dylan Reynolds            12 Howick Pakuranga       35.65      34.57  

 17 Quinn Lawton              12 Papakura               38.33      35.93  

 18 Cameron Croft             12 Manurewa               35.33      36.15  

 19 Nathan Joe                12 Manurewa               38.22      36.60  

 20 Takumi Thornley           12 Papakura               36.92      36.76  

 21 Arun Dunn                 12 Fast                   36.17      36.84  

 22 Alfie Williams            12 Howick Pakuranga       37.08      36.87  

 23 Levi Fenton               12 Papakura               39.66      37.57  

 -- YiXiao He                 12 Howick Pakuranga       35.42        SCR  

 

Event 33  Boys 13 Year Olds 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 27.24  30/01/2012 Joshua McCormack, THAMES                     

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Nathan Hickmott           13 Fast                   26.82      28.40  

  2 Abhinav Makam             13 United                 28.22      28.56  

  3 Blake Elliott             13 Fast                   28.49      29.27  

  4 Morgan Riot               13 Papakura               28.90      29.49  

  5 Jourdan Klink             13 United                 28.79      29.52  

  6 Edward Chen               13 Howick Pakuranga       30.51      30.07  

  7 Eric Zhou                 13 United                 30.10      30.21  

  8 Jacob Kearns              13 Pukekohe               30.18      30.28  

  9 Matthew Palmer            13 Manurewa               35.07      30.42  

 10 Lachlan Chan              13 United                 31.15      31.33  

 11 Matthew Waddell           13 Fast                   32.01      31.77  

 12 Lucas Hannah              13 Manurewa               32.78      31.82  

 13 Jeremy Huang              13 Howick Pakuranga       31.51      32.06  

 14 Harry Packer              13 Howick Pakuranga       33.76      32.54  

 15 Matthew Skipper           13 Howick Pakuranga       34.24      34.26  

 16 Michael Wang              13 Howick Pakuranga       40.16      34.58  

 17 Tamati Peters             13 Manurewa               34.72      34.93  

 

Event 33  Boys 14 Year Olds 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 26.59   8/02/2009 David Screen, Papatoetoe                     

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Josh Nichol               14 Pukekohe               29.07      27.73  

  2 Joel Hannah               14 Manurewa               28.12      27.86  

  3 Henry Williams            14 United                 28.00      28.11  

  4 Danny Weng                14 Papatoetoe             28.48      28.23  

  5 Keegan Neate              14 Fast                   30.68      30.10  

  6 Caleb Chilcott            14 Howick Pakuranga       32.38      31.40  

  7 Alexander Murphy          14 Fast                   31.38      31.93  

  8 Ryan Sargent              14 Howick Pakuranga       32.70      31.98  

 -- Jeremy Ishi               14 Manurewa               42.51         NS  

 

Event 33  Boys 15 & Over 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 25.16  28/01/2017 Tyron Henry, Howick Pakuranga                

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Tyron Henry               15 Howick Pakuranga       24.62      25.16R 

  2 Jack Anderson             18 United                 24.85      25.56  

  3 William Hughes            17 Pukekohe               25.14      26.20  

  4 Gus Falconer              17 United                 25.62      26.33  

  4 Craig Cameron             18 Papakura               26.17      26.33  

  6 James Kroll               16 United                 27.90      28.11  

  7 Adam Curtis               15 United                 27.64      28.37  

  8 Angus Cleland             17 United                 27.91      28.41  

  9 Jason Southcombe          19 Papakura               28.57      28.44  

 10 Ben Masters               15 Papakura               29.39      28.95  

 -- Zahar Tate                15 United                 27.23        SCR  

 

Event 33  Boys Open 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Tyron Henry               15 Howick Pakuranga       24.62      25.16  

  2 Jack Anderson             18 United                 24.85      25.56  

  3 William Hughes            17 Pukekohe               25.14      26.20  

  4 Craig Cameron             18 Papakura               26.17      26.33  

  4 Gus Falconer              17 United                 25.62      26.33  

  6 Josh Nichol               14 Pukekohe               29.07      27.73  

  7 Joel Hannah               14 Manurewa               28.12      27.86  

  8 Henry Williams            14 United                 28.00      28.11  

  8 James Kroll               16 United                 27.90      28.11  

 10 Danny Weng                14 Papatoetoe             28.48      28.23  

 11 Adam Curtis               15 United                 27.64      28.37  

 12 Nathan Hickmott           13 Fast                   26.82      28.40  

 13 Angus Cleland             17 United                 27.91      28.41  

 14 Jason Southcombe          19 Papakura               28.57      28.44  

 15 Abhinav Makam             13 United                 28.22      28.56  

 16 Ben Masters               15 Papakura               29.39      28.95  

 17 Johnson Li                12 United                 29.21      29.15  

 18 Blake Elliott             13 Fast                   28.49      29.27  

 19 Morgan Riot               13 Papakura               28.90      29.49  

 20 Jourdan Klink             13 United                 28.79      29.52  

 21 Ethan Watson              12 United                 29.35      29.65  

 22 Aaron Spencer             12 Howick Pakuranga       30.84      29.80  

 23 Edward Chen               13 Howick Pakuranga       30.51      30.07  

 24 Keegan Neate              14 Fast                   30.68      30.10  

 25 Eric Zhou                 13 United                 30.10      30.21  

 26 Jacob Kearns              13 Pukekohe               30.18      30.28  

 27 Matthew Palmer            13 Manurewa               35.07      30.42  

 28 Thomas Murray             12 Pukekohe               29.77      30.46  

 29 Michael Han               12 Howick Pakuranga       30.83      30.55  

 30 Winston Yan               12 United                 30.71      31.23  

 31 Lachlan Chan              13 United                 31.15      31.33  

 32 Caleb Chilcott            14 Howick Pakuranga       32.38      31.40  

 33 Connor Lock               11 United                 31.23      31.76  

 34 Matthew Waddell           13 Fast                   32.01      31.77  

 35 Lucas Hannah              13 Manurewa               32.78      31.82  

 36 Alexander Murphy          14 Fast                   31.38      31.93  

 37 Ryan Sargent              14 Howick Pakuranga       32.70      31.98  

 38 Jeremy Huang              13 Howick Pakuranga       31.51      32.06  

 39 Troy O'Reilly             12 United                 32.14      32.18  

 40 Ethan Langit              12 Fast                   32.11      32.40  

 41 Chris Jiang               11 Howick Pakuranga       31.99      32.45  

 42 Harry Packer              13 Howick Pakuranga       33.76      32.54  

 43 Matthew Loh               12 Howick Pakuranga       33.51      32.76  

 44 Spencer Menzies           12 Fast                   32.55      33.06  

 45 TJ Notman                 11 Pukekohe               33.51      33.11  

 46 Bronson Chungson          11 Papatoetoe             32.99      33.30  

 47 Samuel Yuan               12 Howick Pakuranga       33.02      33.57  

 48 Ryan Lee                  12 United                 34.59      33.66  

 49 Timothy Henry             12 Howick Pakuranga       33.11      33.73  

 50 Benjamin Haskell          12 United                 33.27      34.06  

 51 Matthew Skipper           13 Howick Pakuranga       34.24      34.26  

 52 Ryan McConnell            12 Fast                   35.77      34.51  

 53 Dylan Reynolds            12 Howick Pakuranga       35.65      34.57  

 54 Michael Wang              13 Howick Pakuranga       40.16      34.58  

 55 Victor Balgaradean        11 United                 34.98      34.85  

 56 Tamati Peters             13 Manurewa               34.72      34.93  

 57 Ali Al-Ani                11 Howick Pakuranga       34.57      35.40  

 58 Finn Lock                 10 United                 33.37      35.46  

 59 Nathan Hannah             10 Manurewa               38.20      35.53  

 60 Quinn Lawton              12 Papakura               38.33      35.93  

 61 Jason Martin              11 Manurewa               40.38      36.07  

 62 Cameron Croft             12 Manurewa               35.33      36.15  

 63 Oliver Barlow             10 Howick Pakuranga          NT      36.25  

 64 Nathan Joe                12 Manurewa               38.22      36.60  

 65 Takumi Thornley           12 Papakura               36.92      36.76  

 66 Mark Galloway             10 United                 35.85      36.82  

 67 Arun Dunn                 12 Fast                   36.17      36.84  

 68 Alfie Williams            12 Howick Pakuranga       37.08      36.87  

 69 William Koo               10 Howick Pakuranga          NT      37.49  

 70 Levi Fenton               12 Papakura               39.66      37.57  

 71 Daniel Mulipola           10 United                 43.06      37.77  

 72 Elliott Williams          11 United                 40.22      38.79  

 73 David Wright              10 Pukekohe               40.37      39.03  

 74 George Roose               9 Pukekohe               40.10      39.35  

 75 James Waddell             11 Fast                   40.32      39.82  

 76 Leo Arrowsmith            10 Howick Pakuranga       39.73      39.88  

 77 Justin Chao               10 United                 41.01      40.26  

 78 Hamzah Al-ani              9 Howick Pakuranga       42.04      40.51  

 79 Jerome Chu                10 Howick Pakuranga       43.80      41.56  

 80 Daniel Loh                 8 Howick Pakuranga       40.36      41.90  

 81 Azlan Barrett             11 Papakura               39.89      42.16  

 82 Travis Chilcott           10 Howick Pakuranga       45.51      42.47  

 83 Eli Perese                 9 Mangere                46.76      42.60  

 84 Samuel Asiata              8 Howick Pakuranga       46.46      43.00  

 85 Jason Zhang                9 Howick Pakuranga       48.98      43.11  

 86 Bo Lei                     9 Howick Pakuranga       45.77      43.19  

 87 Aryan Sharma              10 Howick Pakuranga       47.75      44.43  

 88 Nicholas Logan            10 Manurewa               46.38      45.24  

 89 Jussi McKenzie             8 Pukekohe               49.41      45.74  

 90 Ethan Curlett              8 Howick Pakuranga       47.20      46.97  

 91 Darren Liu                 9 Howick Pakuranga       50.61      48.00  

 92 Yen-Cheng Lee              8 United                    NT      49.13  

 93 Julian Ling                9 Howick Pakuranga       50.90      49.24  

 -- Judd Brown                 9 Howick Pakuranga       50.98        SCR  

 -- Dominic Orlandini          9 Howick Pakuranga       46.98        SCR  

 -- YiXiao He                 12 Howick Pakuranga       35.42        SCR  

 -- Quintin Wong              11 Papatoetoe             31.86        SCR  

 -- Zahar Tate                15 United                 27.23        SCR  

 -- Jeremy Ishi               14 Manurewa               42.51         NS  

 

Event 34  Mixed Open 400 LC Meter Freestyle Senior Grand Relay

===============================================================================

 1 Girl & 1 Boy from each Age Group -

 Swum Youngest to Oldest

 Girl then Boy

        RACE: R 4:00.32   1/02/2014 Howick Pakuranga, Howic                    

                         J Freesir-Wetzell, R Oliver, M Wiki, T Henry      

    Team                                                 Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Pukekohe Swimming Club  'A'                       4:23.56    4:05.90  

     1) Aria Murray W10                 2) George Rutherford M10          

     3) Janaye Burns W11                4) Thomas Murray M12              

     5) MacKenzie Brears W13            6) Josh Nichol M14                

     7) Olivia Clare W16                8) William Hughes M17             

  2 Howick Pakuranga  'A'                             4:00.32    4:13.94  

     1) Mulan Chan See W9               2) Daniel Loh M8                  

     3) Laura Wesseling W12             4) Aaron Spencer M12              

     5) Jessica Folomu W13              6) Edward Chen M13                

     7) Chloe Cox W13                   8) Tyron Henry M15                

  3 Manurewa Swimming Club  'A'                       5:23.03    4:32.29  

     1) Vivianna Ju W10                 2) Nathan Hannah M10              

     3) Ava Crummer W12                 4) Cameron Croft M12              

     5) Amy Metcalfe W14                6) Cody Shaw M14                  

     7) Annabelle Ryan W17              8)                                

 

Event 35  Mixed 11 & Under 200 LC Meter Freestyle Fairy Mead Trophy Relay

===============================================================================

 1 Girl & 1 Boy from Each Age Group-

 Swum Youngest to Oldest

 Girl then Boy-Counties Club Only

        RACE: R 2:17.13  30/01/2011 Howick Pakuranga, Howic                    

                         R Hosking, R Zhou, K Hohaia, K Zhu                

    Team                                                 Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Howick Pakuranga  'A'                             2:17.13    2:18.61  

     1) Mulan Chan See W9               2) Daniel Loh M8                  

     3) Miandi Oosthuizen W11           4) Daniel Cieplinski M11          

  2 Pukekohe Swimming Club  'A'                       2:18.95    3:23.34  

     1) Olivia Wheeler W8               2) Jussi McKenzie M8              

     3) Maggie Roose W7                 4) Charlie Millington M9          

 

Event 36  Girls 8 & Under 200 LC Meter IM

===============================================================================

        RACE: R 3:24.61  28/01/2007 Paige Schendelaar-Kemp, Howick Pakuranga   

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Olivia Waddell             8 Fast                      NT    3:57.92  

  2 Grace Crowe                8 Howick Pakuranga     4:02.85    4:09.04  

  3 Olivia Wheeler             8 Pukekohe                  NT    4:09.17  

 

Event 36  Girls 9 Year Olds 200 LC Meter IM

===============================================================================

        RACE: R 2:57.21  27/01/2008 Paige Schendelaar-Kemp, Howick Pakuranga   

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Mulan Chan See             9 Howick Pakuranga     3:07.65    3:00.73  

  2 Freya Hingston             9 Howick Pakuranga     3:21.54    3:24.64  

  3 Mae-Ying Reynolds          9 Howick Pakuranga     3:26.98    3:28.91  

  4 Ezanda Green               9 Howick Pakuranga     3:33.22    3:39.63  

  5 Mia Laban                  9 Howick Pakuranga     3:38.13    3:42.16  

  6 Yalen-Sjaan Wong See       9 Howick Pakuranga     4:07.83    3:49.97  

  7 Poppy Willetts             9 Howick Pakuranga     4:14.30    4:05.84  

 

Event 36  Girls 10 Year Olds 200 LC Meter IM

===============================================================================

        RACE: R 2:50.42  25/01/2009 Paige Schendelaar-Kemp, Howick Pakuranga   

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Danielle Asiata           10 Howick Pakuranga     3:07.86    3:04.43  

  2 Hannah Henson             10 United               3:19.81    3:22.43  

  3 Charlotte Steele          10 Howick Pakuranga     3:17.29    3:24.28  

  4 Sasha Nichol              10 Pukekohe             3:25.14    3:32.59  

  5 Kate Wheeler              10 Pukekohe                  NT    3:32.80  

  6 Madison Harada            10 Howick Pakuranga     3:29.46    3:40.47  

  7 Astyn Bidois              10 Howick Pakuranga     3:44.69    3:47.38  

  8 Francesca Hickey          10 Howick Pakuranga     4:06.93    3:52.94  

 -- Drew McKenzie             10 Pukekohe                  NT         DQ  

 -- Charlotte Young           10 United                    NT        SCR  

 

Event 36  Girls 11 Year Olds 200 LC Meter IM

===============================================================================

        RACE: R 2:30.05  15/02/1987 Abigail Repia, ROSAK                       

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Miandi Oosthuizen         11 Howick Pakuranga     2:53.46    2:48.96  

  2 Janaye Burns              11 Pukekohe             2:48.18    2:49.18  

  3 Ella Crowe                11 Howick Pakuranga     2:51.62    2:53.15  

  4 Alexia Perese             11 Mangere              3:12.71    3:14.83  

  5 Jacey Li                  11 Howick Pakuranga     3:21.24    3:21.13  

  6 Jade Schumacher           11 Howick Pakuranga     3:22.08    3:26.81  

  7 Lily Madill               11 Fast                 3:57.32    3:34.23  

 -- Madison Thorn             11 Fast                 4:09.72        SCR  

 -- Bridget Dennis            11 United               3:09.42        SCR  

 

Event 36  Girls 12 Year Olds 200 LC Meter IM

===============================================================================

        RACE: R 2:35.94   1/02/2015 Gina McCarthy, Ace                         

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Elizabeth Murphy          12 Fast                 2:41.04    2:41.93  

  2 Laura Wesseling           12 Howick Pakuranga     2:45.21    2:48.64  

  3 Jesse Welsh               12 United               2:53.80    2:51.71  

  4 Arwen Harrison            12 Papakura             2:52.11    2:54.93  

  5 Mikaela Hawley            12 Fast                 2:59.10    3:02.11  

  6 Amelia de Lautour         12 Pukekohe             2:57.72    3:02.23  

  7 Chloe Biddick             12 Howick Pakuranga     2:58.30    3:04.77  

  8 Hannah Iosefa             12 Papatoetoe           3:13.77    3:06.51  

  9 Ava Crummer               12 Manurewa             3:04.92    3:07.80  

 10 Grace Pickering           12 Howick Pakuranga     3:01.09    3:08.37  

 11 Jorja McKenzie            12 Pukekohe             3:14.57    3:15.21  

 12 Kate Logan                12 Manurewa             3:10.29    3:15.80  

 13 Cate Cleland              12 United               3:16.14    3:17.01  

 14 Grace Perham              12 Pukekohe             3:10.56    3:17.16  

 15 Brooklyn Keown-Wohnsiedl  12 Fast                 3:15.93    3:22.05  

 16 Mahinarii Pierre          12 Papatoetoe                NT    4:05.58  

 -- Samantha James            12 Howick Pakuranga     3:30.58        SCR  

 

Event 36  Girls 13 Year Olds 200 LC Meter IM

===============================================================================

        RACE: R 2:37.22  29/01/2012 Abi Chapman, Pukekohe                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Marina Segedin            13 United               2:30.20    2:41.91  

  2 Jessica Folomu            13 Howick Pakuranga     2:38.71    2:42.52  

  3 MacKenzie Brears          13 Pukekohe             2:41.53    2:45.00  

  4 Aimee Crosbie             13 United               2:37.79    2:48.02  

  5 Danielle-Jennyse Smith    13 Howick Pakuranga     2:48.43    2:53.13  

  6 Jasmine Niederberger      13 Pukekohe             2:56.52    2:55.11  

  7 Olivia Nichol             13 Pukekohe             3:02.19    3:00.53  

  8 Anita Vongkhamdy          13 Papakura             3:06.59    3:09.04  

  9 Molly Kaio                13 Pukekohe             3:07.74    3:10.78  

 10 Maddie Hill               13 United               3:19.95    3:19.38  

 

Event 36  Girls 14 Year Olds 200 LC Meter IM

===============================================================================

        RACE: R 2:33.73  30/01/2011 Liana Smith, Pukekohe                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Erin O'Mara               14 Fast                 2:35.05    2:43.26  

  2 Hannah Mercer             14 United               2:49.18    2:52.23  

  3 Shontelle Dally           14 Fast                 2:56.35    2:59.01  

  4 Charlotte McConnell       14 Fast                 3:15.64    3:15.62  

 -- Charlotte Joblin          14 United               2:44.78        SCR  

 

Event 36  Girls 15 & Over 200 LC Meter IM

===============================================================================

        RACE: R 2:27.87  29/01/2017 Simone Lusby, United                       

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Simone Lusby              17 United               2:26.29    2:27.87R 

  2 Ellie Eastwood            16 United               2:23.06    2:33.03  

  3 Madie Falconer            15 United               2:25.05    2:39.91  

  4 Caitlin Lucie-Smith       15 Papakura             2:35.79    2:41.92  

  5 Maddie Poingdestre        15 United               2:35.72    2:42.86  

  6 Bella Perham              16 Pukekohe             2:38.16    2:44.89  

  7 Emma Moriarty             15 United               2:38.22    2:45.06  

  8 Allegra Zacest            15 United               2:38.75    2:45.55  

  9 Hannah Wai                15 United               2:47.70    2:48.24  

 10 Alice Segedin             15 United               2:45.24    2:48.81  

 11 Jasmine Chan              16 Papatoetoe           2:41.42    2:49.75  

 12 Annabelle Ryan            17 Manurewa             2:58.95    2:55.34  

 -- Gina Galloway             15 United               2:26.12        SCR  

 -- Conor Tarrant             16 United               2:23.67        SCR  

 

Event 37  Boys 8 & Under 200 LC Meter IM

===============================================================================

        RACE: R 3:32.02  27/01/2002 Zachary Riosa, WHLAK-                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Samuel Asiata              8 Howick Pakuranga     3:55.34    3:53.15  

 

Event 37  Boys 9 Year Olds 200 LC Meter IM

===============================================================================

        RACE: R 3:09.75  21/01/2000 Chris Adamson, HPKCO                       

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hamzah Al-ani              9 Howick Pakuranga     3:34.77    3:32.85  

  2 Benhao Xie                 9 Howick Pakuranga          NT    4:19.96  

 

Event 37  Boys 10 Year Olds 200 LC Meter IM

===============================================================================

        RACE: R 2:51.96  21/01/2001 Chris Adamson, HPKCO-                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Finn Lock                 10 United               3:04.11    3:03.51  

  2 Nathan Hannah             10 Manurewa             3:41.60    3:25.00  

  3 Daniel Park               10 Howick Pakuranga     3:29.60    3:25.84  

  4 Max Brears                10 Pukekohe                  NT    3:28.28  

  5 Taigo Yamagami            10 Howick Pakuranga     3:29.09    3:29.17  

  6 William Koo               10 Howick Pakuranga          NT    3:32.41  

  7 David Wright              10 Pukekohe                  NT    3:57.52  

 -- Kyle Hughes               10 Howick Pakuranga     3:41.28         DQ  

 

Event 37  Boys 11 Year Olds 200 LC Meter IM

===============================================================================

        RACE: R 2:41.02   1/02/2015 Ryan Oliver, Howick Pakuranga              

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Connor Lock               11 United               2:41.75    2:46.47  

  2 Chris Jiang               11 Howick Pakuranga     2:47.34    2:49.42  

  3 Leon Duke                 11 Fast                 3:00.66    3:02.53  

  4 Ali Al-Ani                11 Howick Pakuranga     3:10.90    3:11.01  

  5 Allan Dong                11 Howick Pakuranga     3:18.92    3:14.57  

 -- Quintin Wong              11 Papatoetoe           2:46.97         NS  

 -- Liam Mulholland           11 Fast                 3:30.07        SCR  

 -- Vian Shah                 11 Howick Pakuranga     4:02.07        SCR  

 

Event 37  Boys 12 Year Olds 200 LC Meter IM

===============================================================================

        RACE: R 2:30.09  27/01/2008 Corey Main, Howick Pakuranga               

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Ethan Watson              12 United               2:45.55    2:44.77  

  2 Johnson Li                12 United               2:45.69    2:45.47  

  3 Thomas Murray             12 Pukekohe             2:45.22    2:46.54  

  4 Alexander Dennis          12 United               2:51.99    2:50.06  

  5 Aaron Spencer             12 Howick Pakuranga     3:06.92    2:54.30  

  6 Michael Han               12 Howick Pakuranga     2:57.80    2:56.95  

  7 Timothy Henry             12 Howick Pakuranga     2:58.13    2:57.82  

  8 Matthew Loh               12 Howick Pakuranga     3:04.88    3:02.01  

  9 Spencer Menzies           12 Fast                 3:10.89    3:06.13  

 10 Samuel Yuan               12 Howick Pakuranga     3:09.71    3:07.50  

 11 Dylan Reynolds            12 Howick Pakuranga     3:03.85    3:09.24  

 12 Ethan Elmore              12 Papakura             3:18.03    3:10.62  

 13 Arun Dunn                 12 Fast                 3:16.62    3:15.23  

 14 Cameron Croft             12 Manurewa             3:21.63    3:18.95  

 15 Ryan McConnell            12 Fast                 3:27.74    3:25.09  

 16 Nathan Joe                12 Manurewa             3:37.53    3:33.67  

 17 Raymond Dong              12 Papakura             3:45.96    3:39.99  

 -- Ethan Langit              12 Fast                 2:59.82         DQ  

 -- Takumi Thornley           12 Papakura             3:28.66         DQ  

 

Event 37  Boys 13 Year Olds 200 LC Meter IM

===============================================================================

        RACE: R 2:31.11  29/01/2012 Joshua McCormack, THAMES                   

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Abhinav Makam             13 United               2:27.93    2:32.49  

  2 Blake Elliott             13 Fast                 2:30.80    2:34.82  

  3 Nathan Hickmott           13 Fast                 2:30.55    2:37.80  

  4 Lachlan Chan              13 United               2:50.18    2:47.99  

  5 Jeremy Huang              13 Howick Pakuranga     2:52.77    2:49.07  

  6 Matthew Waddell           13 Fast                 2:52.82    2:50.04  

  7 Matthew Palmer            13 Manurewa             2:51.90    2:54.59  

  8 Lucas Hannah              13 Manurewa             3:06.73    3:02.85  

  9 Ethan Bull                13 Papakura             3:10.05    3:05.08  

 10 Tamati Peters             13 Manurewa             3:15.95    3:15.91  

 -- Jacob Kearns              13 Pukekohe             3:18.55        SCR  

 

Event 37  Boys 14 Year Olds 200 LC Meter IM

===============================================================================

        RACE: R 2:23.73  29/01/2017 Josh Nichol, Pukekohe                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Josh Nichol               14 Pukekohe             2:23.79    2:23.73R 

  2 Eamon Foley               14 United               2:33.46    2:36.43  

  3 Danny Weng                14 Papatoetoe           2:45.40    2:48.39  

  4 Jeremy Ishi               14 Manurewa             3:15.46    2:54.67  

 -- Matthew Croft             14 Manurewa             3:14.02         DQ  

 

Event 37  Boys 15 & Over 200 LC Meter IM

===============================================================================

        RACE: R 2:15.13  29/01/2017 Max Kennedy-Till, United                   

       Race2: r 2:23.05  27/01/2008 Cameron Burrows, Howick Pakuranga          

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Max Kennedy-Till          17 United               2:10.43    2:15.13R 

  2 Tyron Henry               15 Howick Pakuranga     2:16.88    2:15.52r 

  3 Kevin Qiao                17 Pukekohe             2:18.92    2:23.23  

  4 Ben Masters               15 Papakura             2:25.81    2:28.19  

  5 Craig Cameron             18 Papakura             2:29.72    2:33.57  

  6 James Kroll               16 United                    NT    2:40.42  

 -- Owen Chen                 16 United               2:17.33        SCR  

 -- Angus Cleland             17 United               2:27.09        SCR  

 

Event 38  Girls 8 & Under 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 1:34.36   1/01/1999 Emma Hunter, PPTCO                         

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Olivia Waddell             8 Fast                 1:58.14    1:48.77  

  2 Olivia Wheeler             8 Pukekohe             2:01.92    1:53.69  

  3 Ayana Carter               8 Howick Pakuranga     1:56.55    1:54.63  

  4 Grace Crowe                8 Howick Pakuranga     1:54.67    1:57.36  

  5 Leanna Park                8 Howick Pakuranga          NT    2:09.96  

 

Event 38  Girls 9 Year Olds 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 1:26.15  29/01/2017 Mulan Chan See, Howick Pakuranga           

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Mulan Chan See             9 Howick Pakuranga     1:26.75    1:26.15R 

  2 Paige McKechnie            9 Howick Pakuranga     1:40.43    1:38.21  

  3 Mia Laban                  9 Howick Pakuranga     1:44.68    1:42.70  

  4 Mae-Ying Reynolds          9 Howick Pakuranga     1:38.50    1:44.39  

  5 Amelia Croft               9 Manurewa             1:52.01    1:47.12  

  6 Isabella Lonie             9 Howick Pakuranga          NT    2:00.82  

  7 Lucy Lonie                 9 Howick Pakuranga     2:04.79    2:04.82  

 

Event 38  Girls 10 Year Olds 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 1:17.72  19/01/2001 Emma Hunter, PPTCO-                        

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Danielle Asiata           10 Howick Pakuranga     1:24.84    1:25.75  

  2 Calee Dally               10 Fast                 1:35.20    1:31.32  

  3 Charlotte Steele          10 Howick Pakuranga     1:32.62    1:32.05  

  4 Sasha Nichol              10 Pukekohe             1:36.63    1:38.20  

  5 Jenna Fletcher            10 Fast                 1:46.65    1:39.04  

  6 Drew McKenzie             10 Pukekohe             1:36.99    1:40.60  

  7 Astyn Bidois              10 Howick Pakuranga     1:44.40    1:43.64  

  8 Vivianna Ju               10 Manurewa             1:45.21    1:44.41  

  9 Isabelle Orlandini        10 Howick Pakuranga     1:52.08    1:45.74  

 10 Sophie White              10 Howick Pakuranga          NT    1:53.39  

 10 Sakura Thornley           10 Papakura                  NT    1:53.39  

 12 Abigail Strever           10 Howick Pakuranga          NT    1:56.00  

 13 Jane Chen                 10 Howick Pakuranga          NT    2:03.06  

 14 Sienna Williams           10 Howick Pakuranga     2:00.43    2:13.33  

 -- Caprice Kahukiwa          10 Howick Pakuranga          NT         DQ  

 -- Judy Wong                 10 Howick Pakuranga          NT         NS  

 -- Charlotte Young           10 United               1:35.39        SCR  

 

Event 38  Girls 11 Year Olds 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 1:14.15  25/01/2002 Emma Hunter, PPTCO-                        

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Janaye Burns              11 Pukekohe             1:15.76    1:15.63  

  2 Ella Crowe                11 Howick Pakuranga     1:21.53    1:19.27  

  3 Bridget Dennis            11 United               1:23.44    1:25.85  

  4 Alexia Perese             11 Mangere              1:29.47    1:29.33  

  5 Meg Shuker                11 Papakura             1:38.43    1:33.33  

  6 Jacey Li                  11 Howick Pakuranga     1:30.05    1:35.67  

  7 Lily Madill               11 Fast                 1:38.24    1:38.27  

  8 Michaela Botha            11 Howick Pakuranga     1:45.06    1:38.94  

  9 Jade Schumacher           11 Howick Pakuranga     1:35.21    1:39.32  

 10 Sienna Baker              11 Fast                 1:42.64    1:42.45  

 

Event 38  Girls 12 Year Olds 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 1:11.14  23/01/2004 Karena Armitage, Howick Pakuranga          

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Jesse Welsh               12 United               1:15.49    1:17.99  

  2 Hannah Iosefa             12 Papatoetoe           1:19.66    1:18.88  

  3 Elizabeth Murphy          12 Fast                 1:15.80    1:18.93  

  4 Laura Wesseling           12 Howick Pakuranga     1:16.76    1:20.70  

  5 Alice Williams            12 United               1:21.96    1:20.99  

  6 Chloe Biddick             12 Howick Pakuranga     1:19.92    1:23.44  

  7 Mikaela Hawley            12 Fast                 1:20.74    1:24.18  

  8 Amelia de Lautour         12 Pukekohe             1:21.21    1:24.53  

  9 Ava Crummer               12 Manurewa             1:28.10    1:25.10  

 10 Leah Weck                 12 Fast                 1:29.09    1:25.13  

 11 Grace Pickering           12 Howick Pakuranga     1:24.85    1:27.35  

 12 Sydnie Johnson            12 United               1:28.06    1:28.40  

 13 Jorja McKenzie            12 Pukekohe             1:28.54    1:28.72  

 14 Grace Perham              12 Pukekohe             1:29.75    1:29.69  

 15 Kate Logan                12 Manurewa             1:31.80    1:31.97  

 16 Dayna Langley             12 United                    NT    1:37.02  

 17 Erin Hamilton             12 Pukekohe             1:43.27    1:39.40  

 18 Yana Yemelyanova-Petrenk  12 United               1:45.95    1:43.36  

 19 Mahinarii Pierre          12 Papatoetoe                NT    1:46.00  

 

Event 38  Girls 13 Year Olds 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 1:08.58  29/01/2017 Alice Waldow, United                       

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Alice Waldow              13 United               1:06.40    1:08.58R 

  2 Jessica Folomu            13 Howick Pakuranga     1:09.79    1:12.89  

  3 Anne Sait                 13 United               1:17.41    1:16.77  

  4 Jasmine Niederberger      13 Pukekohe             1:17.95    1:17.44  

  5 Paige Wihongi             13 Papakura             1:16.16    1:17.79  

  6 Hannah Milne              13 United               1:21.48    1:21.66  

  7 Molly Kaio                13 Pukekohe             1:22.69    1:24.50  

  8 Danielle-Jennyse Smith    13 Howick Pakuranga     1:20.71    1:24.92  

  9 Sarah Dodd                13 Pukekohe             1:24.89    1:26.73  

 10 Millie Norman             13 Pukekohe             1:22.56    1:27.94  

 -- Bonnie Huang              13 Howick Pakuranga     1:21.58        SCR  

 

Event 38  Girls 14 Year Olds 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 1:09.66   1/03/1994 Nikki Tanner, PARAK                        

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Alley Murray              14 United               1:09.89    1:13.43  

  2 Erin O'Mara               14 Fast                 1:14.23    1:18.53  

  3 Zoe Shuker                14 Papakura             1:23.66    1:26.54  

 -- Chloe Tattersfield        14 United               1:21.30        SCR  

 

Event 38  Girls 15 & Over 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 1:06.77  29/01/2017 Gabrielle Fa'amausili, United              

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Gabrielle Fa'amausili     17 United               1:00.34    1:06.77R 

  2 Simone Lusby              17 United               1:02.98    1:07.45  

  3 Kyla Alexander            16 United               1:05.13    1:11.38  

  4 Bella Perham              16 Pukekohe             1:10.69    1:14.51  

  5 Georgia Ackroyd           15 Papakura             1:17.63    1:19.88  

  6 Kiana Lawton              15 Papakura             1:19.98    1:24.46  

  7 Jasmine Chan              16 Papatoetoe           1:22.69    1:26.63  

 -- Rebecca Smolcic           17 United               1:07.06        SCR  

 -- Maddie Poingdestre        15 United               1:12.57        SCR  

 -- Courtney Carson           19 United               1:09.24        SCR  

 

Event 39  Boys 8 & Under 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 1:34.50  24/01/2003 Trenton Rademaker, WHLAK-                  

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Daniel Loh                 8 Howick Pakuranga     1:44.17    1:45.17  

  2 Ethan Zhang                8 Howick Pakuranga     1:48.81    1:49.63  

  3 Ethan Curlett              8 Howick Pakuranga     2:01.99    2:18.18  

 

Event 39  Boys 9 Year Olds 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 1:27.91   1/02/2015 Quintin Wong, United-AK                    

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hamzah Al-ani              9 Howick Pakuranga     1:39.08    1:34.91  

  2 George Roose               9 Pukekohe             1:43.60    1:39.18  

  3 Bo Lei                     9 Howick Pakuranga     1:50.62    1:46.79  

  4 Eli Perese                 9 Mangere              2:08.24    1:47.18  

  5 Julian Ling                9 Howick Pakuranga     2:20.55    1:59.33  

  6 Benhao Xie                 9 Howick Pakuranga     2:18.40    2:06.00  

 -- Jason Zhang                9 Howick Pakuranga     1:41.19         DQ  

 -- Dominic Orlandini          9 Howick Pakuranga          NT        SCR  

 

Event 39  Boys 10 Year Olds 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 1:20.41  31/01/2016 Quintin Wong, Papatoetoe                   

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Mark Galloway             10 United               1:29.26    1:29.89  

  2 David Wright              10 Pukekohe             1:42.88    1:36.07  

  3 Jerome Chu                10 Howick Pakuranga     1:48.26    1:40.94  

  4 Kyle Hughes               10 Howick Pakuranga     1:34.69    1:42.07  

  5 Raymond Wang              10 Howick Pakuranga     1:43.31    1:44.10  

  6 Leo Arrowsmith            10 Howick Pakuranga     1:53.12    1:49.50  

 -- Aryan Sharma              10 Howick Pakuranga     2:03.00        SCR  

 

Event 39  Boys 11 Year Olds 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 1:17.35  31/01/2016 Gustav Campher, Howick Pakuranga           

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Daniel Cieplinski         11 Howick Pakuranga     1:21.56    1:20.78  

  2 Luke Hair                 11 United               1:23.09    1:23.30  

  3 TJ Notman                 11 Pukekohe             1:27.07    1:26.59  

  4 Victor Balgaradean        11 United               1:26.07    1:27.29  

  5 Ali Al-Ani                11 Howick Pakuranga     1:30.08    1:27.70  

  6 Allan Dong                11 Howick Pakuranga     1:31.96    1:31.98  

  7 Kyle Chen                 11 Howick Pakuranga     1:30.96    1:32.05  

  8 James Waddell             11 Fast                 1:35.46    1:37.85  

  9 Azlan Barrett             11 Papakura             1:42.13    1:40.40  

 -- Quintin Wong              11 Papatoetoe           1:16.54         NS  

 -- Liam Mulholland           11 Fast                 1:37.46        SCR  

 

Event 39  Boys 12 Year Olds 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 1:10.12  23/01/2010 Bayley Main, Howick Pakuranga              

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Thomas Murray             12 Pukekohe             1:13.00    1:13.89  

  2 Alexander Dennis          12 United               1:14.41    1:16.84  

  3 Benjamin Haskell          12 United               1:21.02    1:21.61  

  4 Troy O'Reilly             12 United               1:20.08    1:21.66  

  5 Matthew Loh               12 Howick Pakuranga     1:27.04    1:25.80  

  6 Spencer Menzies           12 Fast                 1:27.26    1:26.71  

  7 Michael Han               12 Howick Pakuranga     1:24.56    1:26.94  

  8 Dylan Reynolds            12 Howick Pakuranga     1:26.76    1:27.01  

  9 Timothy Henry             12 Howick Pakuranga     1:30.55    1:27.42  

 10 Arun Dunn                 12 Fast                 1:27.56    1:29.53  

 11 Ryan Lee                  12 United               1:33.54    1:30.15  

 12 Quinn Lawton              12 Papakura             1:33.96    1:31.58  

 13 Aaron Spencer             12 Howick Pakuranga     1:27.36    1:31.74  

 14 Ryan McConnell            12 Fast                 1:37.65    1:31.90  

 15 Cameron Croft             12 Manurewa             1:30.88    1:33.29  

 16 Levi Fenton               12 Papakura                  NT    1:34.99  

 -- YiXiao He                 12 Howick Pakuranga     1:31.80        SCR  

 

Event 39  Boys 13 Year Olds 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 1:05.65   1/02/2015 Tyron Henry, Howick Pakuranga              

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Nathan Hickmott           13 Fast                 1:07.53    1:09.49  

  2 Robson Wallace            13 Pukekohe             1:08.59    1:10.53  

  3 Blake Elliott             13 Fast                 1:13.86    1:11.84  

  4 Jourdan Klink             13 United               1:08.15    1:12.73  

  5 Edward Chen               13 Howick Pakuranga     1:16.08    1:15.46  

  6 Eric Zhou                 13 United               1:15.88    1:18.16  

  7 Matthew Waddell           13 Fast                 1:17.82    1:18.64  

  8 Morgan Riot               13 Papakura                  NT    1:18.76  

  9 Lachlan Chan              13 United               1:19.03    1:20.98  

 -- Jacob Kearns              13 Pukekohe             1:17.45        SCR  

 -- Joshua Kao                13 Howick Pakuranga     1:13.55        SCR  

 

Event 39  Boys 14 Year Olds 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 1:05.88   1/02/2015 Zac Dell, Pukekohe                         

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 MacAllister Clark         14 United               1:06.85    1:08.51  

  2 Alexander Murphy          14 Fast                 1:16.79    1:15.57  

  3 Danny Weng                14 Papatoetoe           1:31.41    1:17.09  

  4 Henry Williams            14 United               1:14.47    1:17.65  

  5 Ryan Sargent              14 Howick Pakuranga     1:17.09    1:18.57  

  6 Jeremy Ishi               14 Manurewa             1:18.10    1:19.03  

  7 Keegan Neate              14 Fast                 1:23.33    1:19.23  

  8 Caleb Chilcott            14 Howick Pakuranga          NT    1:24.27  

 -- Josh Nichol               14 Pukekohe             1:08.25        SCR  

 

Event 39  Boys 15 & Over 100 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 1:03.30  31/01/2016 Taylor Stevens, Howick Pakuranga           

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Tyron Henry               15 Howick Pakuranga       59.65    1:03.51  

  2 Adam Curtis               15 United               1:11.46    1:12.34  

  3 James Kroll               16 United               1:17.46    1:17.66  

 

Event 40  Girls 8 & Under 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 1:42.56  28/01/2007 Paige Schendelaar-Kemp, Howick Pakuranga   

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Olivia Wheeler             8 Pukekohe             2:02.70    1:58.75  

  2 Kiri Yamagami              7 Howick Pakuranga     2:10.65    2:02.27  

  3 Grace Crowe                8 Howick Pakuranga     2:05.10    2:09.53  

  4 Leanna Park                8 Howick Pakuranga          NT    2:09.64  

  5 Ayana Carter               8 Howick Pakuranga          NT    2:12.17  

 

Event 40  Girls 9 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 1:32.95  29/01/2017 Mulan Chan See, Howick Pakuranga           

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Mulan Chan See             9 Howick Pakuranga     1:38.22    1:32.95R 

  2 Ezanda Green               9 Howick Pakuranga     1:49.59    1:51.25  

  3 Freya Hingston             9 Howick Pakuranga     1:52.07    1:53.05  

  4 Amelia Croft               9 Manurewa             1:57.89    1:55.95  

  5 Yalen-Sjaan Wong See       9 Howick Pakuranga     2:17.77    2:03.99  

  6 Paige McKechnie            9 Howick Pakuranga     2:10.99    2:06.55  

  7 Poppy Willetts             9 Howick Pakuranga     2:21.42    2:13.53  

  8 Lucy Lonie                 9 Howick Pakuranga          NT    2:27.54  

 -- Isabella Lonie             9 Howick Pakuranga          NT         DQ  

 

Event 40  Girls 10 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 1:30.16  23/01/2010 Katie Hohaia, Howick Pakuranga             

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Danielle Asiata           10 Howick Pakuranga     1:40.60    1:39.13  

  2 Aria Murray               10 Pukekohe             1:43.87    1:46.37  

  3 Sasha Nichol              10 Pukekohe             1:48.55    1:52.27  

  4 Madison Harada            10 Howick Pakuranga     1:54.30    1:52.92  

  5 Vivianna Ju               10 Manurewa             1:56.77    1:54.97  

  6 Charlotte Steele          10 Howick Pakuranga     1:49.75    1:56.02  

  7 Jenna Fletcher            10 Fast                 1:58.25    1:57.52  

  8 Francesca Hickey          10 Howick Pakuranga     2:01.43    1:59.57  

  9 Isabelle Orlandini        10 Howick Pakuranga     2:09.80    2:03.44  

 10 Jane Chen                 10 Howick Pakuranga          NT    2:07.07  

 11 Sophie White              10 Howick Pakuranga          NT    2:07.94  

 12 Sienna Williams           10 Howick Pakuranga     2:27.71    2:12.54  

 -- Caprice Kahukiwa          10 Howick Pakuranga          NT         DQ  

 -- Abigail Strever           10 Howick Pakuranga     2:11.71         DQ  

 -- Judy Wong                 10 Howick Pakuranga     2:32.06         NS  

 -- Clara Cox                 10 Howick Pakuranga     2:10.54         NS  

 -- Charlotte Young           10 United               2:03.37        SCR  

 

Event 40  Girls 11 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 1:25.59  30/01/2011 Katie Hohaia, Howick Pakuranga             

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Miandi Oosthuizen         11 Howick Pakuranga     1:31.90    1:31.29  

  2 Ella Crowe                11 Howick Pakuranga     1:38.36    1:34.81  

  3 Janaye Burns              11 Pukekohe             1:30.30    1:36.13  

  4 Elizabeth Meyers          11 United               1:35.09    1:37.00  

  5 Bridget Dennis            11 United               1:37.44    1:38.64  

  6 Alexia Perese             11 Mangere              1:45.96    1:42.05  

  7 Meg Shuker                11 Papakura             1:51.80    1:46.81  

  8 Jacey Li                  11 Howick Pakuranga     1:52.25    1:50.23  

  9 Olivia Rooney             11 Howick Pakuranga     2:19.12    1:51.59  

 10 Alena Elmore              11 Papakura             1:56.95    1:53.94  

 11 Michaela Botha            11 Howick Pakuranga     1:59.36    1:55.33  

 12 Danielle Curlett          11 Howick Pakuranga     1:57.77    1:56.09  

 13 Rosa McQuoid              11 Manurewa             1:55.02    1:56.67  

 14 Jade Schumacher           11 Howick Pakuranga     1:53.47    2:00.48  

 

Event 40  Girls 12 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 1:23.59  24/01/2004 Caylee Geldenhuys, Howick Pakuranga        

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Elizabeth Murphy          12 Fast                 1:23.82    1:26.63  

  2 Arwen Harrison            12 Papakura             1:27.01    1:27.36  

  3 Charlotte Hyland-Mills    12 Pukekohe             1:37.79    1:35.71  

  4 Erin Hamilton             12 Pukekohe             1:46.05    1:35.84  

  5 Cate Cleland              12 United               1:37.14    1:36.67  

  6 Grace Pickering           12 Howick Pakuranga     1:34.92    1:37.81  

  7 Mikaela Hawley            12 Fast                 1:42.05    1:39.92  

  8 Ava Crummer               12 Manurewa             1:38.56    1:42.64  

  9 Grace Perham              12 Pukekohe             1:39.88    1:42.91  

 10 Leah Weck                 12 Fast                 1:47.13    1:43.50  

 11 Hannah Iosefa             12 Papatoetoe           1:45.77    1:43.63  

 12 Chloe Biddick             12 Howick Pakuranga     1:52.68    1:44.35  

 13 Michaela Rohm             12 Howick Pakuranga     1:42.04    1:44.85  

 14 Teigan Archer             12 Manurewa             1:49.97    1:49.15  

 15 Yana Yemelyanova-Petrenk  12 United               1:49.28    1:50.73  

 16 Brooklyn Keown-Wohnsiedl  12 Fast                 1:49.51    1:51.15  

 17 Dayna Langley             12 United                    NT    2:07.46  

 18 Mahinarii Pierre          12 Papatoetoe                NT    2:09.63  

 -- Samantha James            12 Howick Pakuranga     1:49.87        SCR  

 

Event 40  Girls 13 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 1:20.81  27/01/2007 Brianna Green, Howick Pakuranga            

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Aimee Crosbie             13 United               1:21.38    1:26.42  

  2 Marina Segedin            13 United               1:18.47    1:26.45  

  3 Danielle-Jennyse Smith    13 Howick Pakuranga     1:25.32    1:29.31  

  4 Olivia Nichol             13 Pukekohe             1:30.90    1:31.33  

  5 Jessica Folomu            13 Howick Pakuranga     1:30.11    1:31.77  

  6 Maddie Hill               13 United               1:34.70    1:36.24  

  7 Anita Vongkhamdy          13 Papakura             1:36.31    1:38.53  

  8 Sarah Dodd                13 Pukekohe             1:38.78    1:41.50  

 -- Bonnie Huang              13 Howick Pakuranga     1:30.89        SCR  

 

Event 40  Girls 14 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 1:20.90  30/01/2011 Liana Smith, Pukekohe                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Alley Murray              14 United               1:24.35    1:27.01  

  2 Erin O'Mara               14 Fast                 1:23.60    1:28.73  

  3 Hannah Mercer             14 United               1:28.50    1:32.53  

  4 Charlotte McConnell       14 Fast                 1:43.87    1:45.49  

  5 Elise Woof                14 Mangere              1:54.94    1:55.84  

 -- Charlotte Joblin          14 United               1:22.95        SCR  

 

Event 40  Girls 15 & Over 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 1:17.46  10/03/2013 Jane Ip, West AK Aquatics                  

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Ellie Eastwood            16 United               1:12.16    1:19.48  

  2 Mary Tate                 18 United               1:12.46    1:20.46  

  3 Gina Galloway             15 United               1:24.32    1:23.54  

  4 Emma Moriarty             15 United               1:17.30    1:23.84  

  5 Jasmine Chan              16 Papatoetoe           1:21.08    1:24.53  

  6 Caitlin Lucie-Smith       15 Papakura             1:19.78    1:24.64  

  7 Nynke De Vries            39 Rnzaf                1:24.92    1:26.45  

  8 Madie Falconer            15 United               1:21.17    1:27.75  

  9 Laura Neville             32 Papatoetoe           1:21.70    1:29.04  

 10 Alice Segedin             15 United               1:19.59    1:29.50  

 11 Erin Woof                 15 Mangere              1:58.77    2:04.29  

 -- Conor Tarrant             16 United               1:13.22        SCR  

 

Event 41  Boys 8 & Under 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 1:49.09  25/01/2009 Michael Woo, Howick Pakuranga              

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Samuel Asiata              8 Howick Pakuranga     2:00.01    1:55.40  

  2 Daniel Loh                 8 Howick Pakuranga     2:09.65    2:07.68  

  3 Ethan Zhang                8 Howick Pakuranga     2:23.35    2:13.26  

 -- Jussi McKenzie             8 Pukekohe                  NT         DQ  

 

Event 41  Boys 9 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 1:35.07  25/01/2003 Jae Lee, NSSAK-                            

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Charlie Millington         9 Pukekohe             1:54.94    1:55.37  

  2 Benhao Xie                 9 Howick Pakuranga     2:13.51    2:01.41  

  3 Darren Liu                 9 Howick Pakuranga     2:07.33    2:06.26  

  4 Julian Ling                9 Howick Pakuranga     2:29.70    2:10.75  

  5 Bo Lei                     9 Howick Pakuranga     2:25.45    2:19.66  

 

Event 41  Boys 10 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 1:33.32   2/02/2014 James Slessor, Howick Pakuranga            

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Max Brears                10 Pukekohe             1:43.80    1:44.75  

  2 Daniel Park               10 Howick Pakuranga     1:46.15    1:44.82  

  3 William Koo               10 Howick Pakuranga          NT    1:45.96  

  4 Taigo Yamagami            10 Howick Pakuranga     1:48.47    1:46.08  

  5 David Wright              10 Pukekohe             1:57.67    1:55.57  

  6 Jerome Chu                10 Howick Pakuranga     2:05.22    1:58.07  

  7 Armand Spencer            10 Howick Pakuranga     2:03.80    1:59.44  

  8 Raymond Wang              10 Howick Pakuranga     1:47.82    2:00.95  

  9 Nicholas Logan            10 Manurewa             2:16.71    2:18.52  

 -- Finn Lock                 10 United               1:35.72         DQ  

 -- Travis Chilcott           10 Howick Pakuranga     2:29.30         DQ  

 -- Aryan Sharma              10 Howick Pakuranga     2:05.14        SCR  

 

Event 41  Boys 11 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 1:26.24  29/01/2012 Thomas Hughson, Howick Pakuranga           

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Chris Jiang               11 Howick Pakuranga     1:25.19    1:26.69  

  2 Connor Lock               11 United               1:25.83    1:27.06  

  3 TJ Notman                 11 Pukekohe             1:34.83    1:34.01  

  4 Daniel Cieplinski         11 Howick Pakuranga     1:42.42    1:38.89  

  5 Leon Duke                 11 Fast                 1:40.06    1:39.35  

  6 Allan Dong                11 Howick Pakuranga     1:43.91    1:44.72  

  7 James Waddell             11 Fast                 1:50.06    1:51.41  

  8 James Trathen             11 Howick Pakuranga     1:51.86    1:53.15  

  9 Azlan Barrett             11 Papakura             1:58.12    1:56.05  

 -- Quintin Wong              11 Papatoetoe           1:29.95         NS  

 -- Liam Mulholland           11 Fast                 1:56.75        SCR  

 

Event 41  Boys 12 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 1:23.44  24/01/2010 Leo Zhu, Howick Pakuranga                  

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Winston Yan               12 United               1:26.00    1:25.13  

  2 Johnson Li                12 United               1:32.55    1:28.64  

  3 Michael Han               12 Howick Pakuranga     1:30.10    1:29.66  

  4 Thomas Murray             12 Pukekohe             1:39.13    1:32.95  

  5 Samuel Yuan               12 Howick Pakuranga     1:37.07    1:33.74  

  6 Matthew Loh               12 Howick Pakuranga     1:37.43    1:34.42  

  7 Ryan Lee                  12 United               1:42.35    1:37.77  

  8 Alfie Williams            12 Howick Pakuranga     1:41.69    1:44.03  

  9 Spencer Menzies           12 Fast                 1:46.01    1:44.06  

 10 Ethan Langit              12 Fast                 1:54.03    1:44.62  

 11 Arun Dunn                 12 Fast                 1:45.30    1:45.22  

 12 Raymond Dong              12 Papakura             1:56.77    1:55.78  

 13 Quinn Lawton              12 Papakura             2:15.53    2:13.75  

 

Event 41  Boys 13 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 1:16.28   1/02/1989 Andrew Lowe, PARAK                         

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Abhinav Makam             13 United               1:16.33    1:19.59  

  2 Blake Elliott             13 Fast                 1:21.32    1:20.08  

  3 Lachlan Chan              13 United               1:23.90    1:23.57  

  4 Edward Chen               13 Howick Pakuranga     1:32.10    1:30.06  

  5 Matthew Waddell           13 Fast                 1:33.19    1:33.80  

  6 Ethan Pope                13 Papakura             1:35.11    1:36.94  

  7 Harry Packer              13 Howick Pakuranga     1:37.29    1:42.89  

  8 Tamati Peters             13 Manurewa             1:43.07    1:44.26  

  9 Michael Wang              13 Howick Pakuranga          NT    1:45.87  

 -- Joshua Kao                13 Howick Pakuranga     1:21.88        SCR  

 

Event 41  Boys 14 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 1:16.50  27/01/2002 Daniel Fulton, HPKCO-                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Cody Shaw                 14 Manurewa             1:26.49    1:23.79  

  2 Alexander Murphy          14 Fast                 1:25.13    1:24.68  

  3 Matthew Croft             14 Manurewa             1:32.97    1:26.02  

  4 Danny Weng                14 Papatoetoe           1:27.15    1:33.19  

 -- Keegan Neate              14 Fast                 1:45.21         DQ  

 -- Josh Nichol               14 Pukekohe             1:15.29         DQ  

 

Event 41  Boys 15 & Over 100 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 1:10.14  29/01/2017 Max Kennedy-Till, United                   

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Max Kennedy-Till          17 United               1:06.13    1:10.14R 

  2 William Robinson          15 United               1:07.95    1:11.58  

  3 Kevin Qiao                17 Pukekohe             1:09.08    1:12.03  

  4 Ben Masters               15 Papakura             1:14.54    1:16.06  

 

Event 42  Girls 8 & Under 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 2:57.25  27/01/2007 Paige Schendelaar-Kemp, Howick Pakuranga   

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kiri Yamagami              7 Howick Pakuranga          NT    3:26.40  

  2 Olivia Waddell             8 Fast                 3:32.44    3:26.64  

  3 Grace Crowe                8 Howick Pakuranga     3:45.08    3:51.17  

 

Event 42  Girls 9 Year Olds 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 2:42.33  29/01/2017 Mulan Chan See, Howick Pakuranga           

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Mulan Chan See             9 Howick Pakuranga     2:44.30    2:42.33R 

  2 Freya Hingston             9 Howick Pakuranga     2:54.45    2:55.39  

  3 Mae-Ying Reynolds          9 Howick Pakuranga     3:04.60    3:01.02  

  4 Ezanda Green               9 Howick Pakuranga     3:10.24    3:17.83  

  5 Mia Laban                  9 Howick Pakuranga     3:32.53    3:21.92  

  6 Yalen-Sjaan Wong See       9 Howick Pakuranga          NT    3:26.61  

  7 Paige McKechnie            9 Howick Pakuranga     3:47.30    3:33.20  

  8 Poppy Willetts             9 Howick Pakuranga     4:00.89    3:40.87  

 

Event 42  Girls 10 Year Olds 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 2:31.56  20/01/2001 Emma Hunter, PPTCO-                        

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Danielle Asiata           10 Howick Pakuranga     2:40.12    2:39.49  

  2 Hannah Henson             10 United               2:51.75    2:53.82  

  3 Kate Wheeler              10 Pukekohe                  NT    3:01.72  

  4 Drew McKenzie             10 Pukekohe             3:33.84    3:11.35  

  5 Astyn Bidois              10 Howick Pakuranga     3:24.66    3:20.20  

  6 Jenna Fletcher            10 Fast                 3:19.73    3:23.27  

  7 Francesca Hickey          10 Howick Pakuranga     3:34.33    3:26.93  

  8 Sophie White              10 Howick Pakuranga     3:38.22    3:27.94  

  9 Abigail Strever           10 Howick Pakuranga          NT    3:29.53  

 10 Sienna Williams           10 Howick Pakuranga     3:57.12    3:54.98  

 -- Judy Wong                 10 Howick Pakuranga     4:01.48         NS  

 

Event 42  Girls 11 Year Olds 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 2:21.34  26/01/2002 Emma Hunter, PPTCO-                        

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Ella Crowe                11 Howick Pakuranga     2:25.82    2:25.66  

  2 Janaye Burns              11 Pukekohe             2:27.83    2:26.27  

  3 Miandi Oosthuizen         11 Howick Pakuranga     2:31.60    2:29.50  

  4 Alexia Perese             11 Mangere              2:54.21    2:55.31  

  5 Jade Schumacher           11 Howick Pakuranga     3:00.01    3:05.94  

  6 Lily Madill               11 Fast                 3:21.73    3:07.68  

  7 Alena Elmore              11 Papakura             3:44.52    3:12.64  

  8 Sienna Baker              11 Fast                      NT    3:28.94  

 -- Bridget Dennis            11 United               2:46.32        SCR  

 -- Madison Thorn             11 Fast                 3:40.58        SCR  

 -- Shoneve Turner-Moke       11 Papakura             3:06.89        SCR  

 

Event 42  Girls 12 Year Olds 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 2:18.41  25/01/2003 Emma Hunter, PPTCO-                        

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Laura Wesseling           12 Howick Pakuranga     2:19.78    2:23.68  

  2 Elizabeth Murphy          12 Fast                 2:25.58    2:24.58  

  3 Jesse Welsh               12 United               2:29.02    2:33.16  

  4 Alice Williams            12 United               2:34.06    2:36.16  

  5 Amelia de Lautour         12 Pukekohe             2:43.65    2:38.79  

  6 Hannah Iosefa             12 Papatoetoe           2:51.30    2:43.19  

  7 Sydnie Johnson            12 United               2:56.83    2:43.46  

  8 Mikaela Hawley            12 Fast                 2:44.53    2:43.77  

  9 Ava Crummer               12 Manurewa             2:47.94    2:46.10  

 10 Charlotte Hyland-Mills    12 Pukekohe                  NT    2:46.49  

 11 Kate Logan                12 Manurewa             2:46.76    2:49.62  

 12 Chloe Biddick             12 Howick Pakuranga     2:45.91    2:53.47  

 13 Grace Perham              12 Pukekohe             2:53.93    2:54.69  

 14 Michaela Rohm             12 Howick Pakuranga     2:57.35    2:55.19  

 15 Jorja McKenzie            12 Pukekohe             3:00.58    2:59.84  

 16 Leah Weck                 12 Fast                      NT    3:01.10  

 17 Yana Yemelyanova-Petrenk  12 United                    NT    3:06.81  

 18 Mahinarii Pierre          12 Papatoetoe                NT    3:30.19  

 -- Samantha James            12 Howick Pakuranga     2:57.07        SCR  

 

Event 42  Girls 13 Year Olds 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 2:13.61  26/01/2002 Verity Hicks, HPKCO-                       

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Anne Sait                 13 United               2:24.68    2:25.64  

  2 MacKenzie Brears          13 Pukekohe             2:22.08    2:27.27  

  3 Aimee Crosbie             13 United               2:25.07    2:28.64  

  4 Jasmine Niederberger      13 Pukekohe             2:30.01    2:30.23  

  5 Hannah Milne              13 United               2:38.53    2:38.26  

  6 Millie Norman             13 Pukekohe             2:47.34    2:39.57  

  7 Paige Wihongi             13 Papakura             2:36.24    2:41.31  

 -- Chloe Cox                 13 Howick Pakuranga     2:27.90         NS  

 -- Bonnie Huang              13 Howick Pakuranga     2:32.71        SCR  

 -- Jessica Folomu            13 Howick Pakuranga     2:18.30        SCR  

 

Event 42  Girls 14 Year Olds 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 2:13.41  29/01/2005 Emma Hunter, Papatoetoe-CO                 

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Zoe Shuker                14 Papakura             2:31.33    2:30.83  

  2 Hannah Mercer             14 United               2:30.03    2:30.97  

  3 Shontelle Dally           14 Fast                 2:40.67    2:36.63  

  4 Charlotte McConnell       14 Fast                 2:46.91    2:48.92  

 -- Chloe Tattersfield        14 United               2:18.78        SCR  

 

Event 42  Girls 15 & Over 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 2:11.05  10/03/2013 Jessica Marston, West AK Aquatics          

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Maddie Poingdestre        15 United               2:12.81    2:14.95  

  2 Bella Perham              16 Pukekohe             2:18.24    2:21.12  

  3 Hannah Wai                15 United               2:24.04    2:24.43  

  4 Jasmine Chan              16 Papatoetoe           2:27.80    2:29.03  

  5 Georgia Ackroyd           15 Papakura             2:25.20    2:34.03  

  6 Kiana Lawton              15 Papakura             2:37.60    2:44.08  

 -- Alice Segedin             15 United               2:33.40        SCR  

 -- Courtney Carson           19 United               2:11.16        SCR  

 

Event 43  Boys 8 & Under 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 2:52.90  28/01/2006 Hayden Church, Manurewa                    

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Daniel Loh                 8 Howick Pakuranga     3:19.39    3:29.77  

  2 Samuel Asiata              8 Howick Pakuranga     3:44.17    3:40.69  

  3 Ethan Zhang                8 Howick Pakuranga     4:00.74    3:44.86  

  4 Ethan Curlett              8 Howick Pakuranga     3:52.01    3:48.74  

 

Event 43  Boys 9 Year Olds 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 2:40.48  27/01/2007 Bayley Main, Howick Pakuranga              

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hamzah Al-ani              9 Howick Pakuranga     3:08.09    3:00.60  

  2 Jason Zhang                9 Howick Pakuranga     3:35.66    3:27.72  

 -- Dominic Orlandini          9 Howick Pakuranga          NT        SCR  

 

Event 43  Boys 10 Year Olds 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 2:25.33  20/01/2001 Chris Adamson, HPKCO-                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Nathan Hannah             10 Manurewa             2:55.49    2:50.94  

  2 Max Brears                10 Pukekohe             2:51.01    3:01.64  

  3 Kyle Hughes               10 Howick Pakuranga     3:17.64    3:08.46  

  4 Taigo Yamagami            10 Howick Pakuranga     3:11.35    3:08.93  

  5 Jerome Chu                10 Howick Pakuranga     3:13.63    3:13.18  

  6 Leo Arrowsmith            10 Howick Pakuranga     3:19.15    3:13.93  

  7 Armand Spencer            10 Howick Pakuranga     3:20.91    3:17.22  

  8 Daniel Park               10 Howick Pakuranga     3:07.09    3:20.90  

  9 Raymond Wang              10 Howick Pakuranga     3:28.40    3:27.04  

 -- Aryan Sharma              10 Howick Pakuranga     3:40.66        SCR  

 

Event 43  Boys 11 Year Olds 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 2:18.47  27/01/2007 Corey Main, Howick Pakuranga               

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Chris Jiang               11 Howick Pakuranga     2:27.39    2:26.75  

  2 Ali Al-Ani                11 Howick Pakuranga     2:41.39    2:40.30  

  3 Leon Duke                 11 Fast                 2:46.04    2:43.07  

  4 Luke Hair                 11 United                    NT    2:43.89  

  5 Kyle Chen                 11 Howick Pakuranga     2:42.51    2:46.60  

  6 James Trathen             11 Howick Pakuranga     2:55.74    2:56.87  

  7 James Waddell             11 Fast                 3:16.39    3:14.60  

 -- Quintin Wong              11 Papatoetoe           2:27.58         NS  

 -- Liam Mulholland           11 Fast                 3:01.83        SCR  

 

Event 43  Boys 12 Year Olds 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 2:17.11  25/01/2003 Chris Adamson, HPKCO-                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Ethan Watson              12 United               2:20.86    2:22.36  

  2 Johnson Li                12 United               2:25.59    2:25.03  

  3 Alexander Dennis          12 United               2:25.50    2:26.50  

  4 Winston Yan               12 United               2:30.01    2:33.09  

  5 Matthew Loh               12 Howick Pakuranga     2:33.43    2:36.70  

  6 Benjamin Haskell          12 United               2:39.54    2:38.14  

  7 Spencer Menzies           12 Fast                 2:45.40    2:38.37  

  8 Michael Han               12 Howick Pakuranga     2:38.94    2:39.07  

  9 Timothy Henry             12 Howick Pakuranga     2:37.38    2:40.93  

 10 Dylan Reynolds            12 Howick Pakuranga     2:44.79    2:41.90  

 11 Ethan Langit              12 Fast                 2:41.08    2:43.68  

 12 Ethan Elmore              12 Papakura             2:51.95    2:45.60  

 13 Ryan McConnell            12 Fast                 2:49.61    2:49.11  

 14 Takumi Thornley           12 Papakura             2:58.15    2:51.40  

 15 Levi Fenton               12 Papakura             3:20.22    3:06.61  

 -- YiXiao He                 12 Howick Pakuranga     2:54.50        SCR  

 

Event 43  Boys 13 Year Olds 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 2:09.53   1/02/2015 Tyron Henry, Howick Pakuranga              

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Nathan Hickmott           13 Fast                 2:12.86    2:16.05  

  2 Robson Wallace            13 Pukekohe             2:21.43    2:17.07  

  3 Blake Elliott             13 Fast                 2:20.23    2:22.72  

  4 Jeremy Huang              13 Howick Pakuranga     2:29.21    2:27.27  

  5 Morgan Riot               13 Papakura             2:22.64    2:27.67  

  6 Ethan Pope                13 Papakura             2:32.19    2:30.43  

  7 Eric Zhou                 13 United               2:32.17    2:30.90  

  8 Matthew Palmer            13 Manurewa             2:46.78    2:35.69  

  9 Ethan Bull                13 Papakura             2:42.91    2:42.99  

 10 Luke Ryan                 13 Manurewa             3:16.84    2:52.17  

 11 Michael Wang              13 Howick Pakuranga     3:07.33    3:02.55  

 -- Lucas Hannah              13 Manurewa             2:33.52        SCR  

 -- Jacob Kearns              13 Pukekohe             3:03.79        SCR  

 

Event 43  Boys 14 Year Olds 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 2:06.63  28/01/2006 Cameron Burrows, Howick Pakuranga          

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Henry Williams            14 United               2:13.63    2:14.65  

  2 Keegan Neate              14 Fast                 2:27.89    2:25.08  

  3 Danny Weng                14 Papatoetoe           2:39.80    2:32.88  

 -- Joel Hannah               14 Manurewa             2:12.38        SCR  

 

Event 43  Boys 15 & Over 200 LC Meter Freestyle

===============================================================================

        RACE: R 2:02.67  29/01/2017 Tyron Henry, Howick Pakuranga              

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Tyron Henry               15 Howick Pakuranga     1:59.95    2:02.67R 

  2 Gus Falconer              17 United               2:04.73    2:10.22  

  3 Craig Cameron             18 Papakura             2:10.36    2:13.10  

  4 James Kroll               16 United               2:16.76    2:17.41  

  5 Adam Curtis               15 United               2:13.39    2:18.23  

 -- Max Kennedy-Till          17 United               2:03.12         NS  

 -- Jack Anderson             18 United               2:07.60        SCR  

 

Event 44  Girls 10 Year Olds 200 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 3:03.10  24/01/2009 Paige Schendelaar-Kemp, Howick Pakuranga   

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Charlotte Steele          10 Howick Pakuranga     3:45.16    3:52.00  

 

Event 44  Girls 11 Year Olds 200 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 2:54.32  29/01/2017 Janaye Burns, Pukekohe                     

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Janaye Burns              11 Pukekohe             2:54.04    2:54.32R 

  2 Ella Crowe                11 Howick Pakuranga     3:02.69    3:11.09  

  3 Olivia Rooney             11 Howick Pakuranga          NT    3:27.96  

  4 Danielle Curlett          11 Howick Pakuranga     3:53.58    4:03.29  

 

Event 44  Girls 12 Year Olds 200 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 2:45.98  20/01/2001 Verity Hicks, PUKCO-                       

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Mikaela Hawley            12 Fast                 3:20.91    3:26.72  

 -- Elizabeth Murphy          12 Fast                 2:43.29        SCR  

 

Event 44  Girls 13 Year Olds 200 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 2:29.60  29/01/2017 Alice Waldow, United                       

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Alice Waldow              13 United               2:40.10    2:29.60R 

 -- Chloe Cox                 13 Howick Pakuranga     2:45.72         NS  

 

Event 44  Girls 14 Year Olds 200 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 2:28.77  31/01/2016 Kiana Swain, Pukekohe                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

 -- Erin O'Mara               14 Fast                 2:54.68        SCR  

 

Event 44  Girls 15 & Over 200 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 2:29.79  24/01/2009 Rachel Palmer, Howick Pakuranga            

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Jasmine Chan              16 Papatoetoe           2:50.16    2:56.48  

 

Event 45  Boys 11 Year Olds 200 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 2:41.23  26/01/2002 Chris Adamson, HPKCO-                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

 -- Liam Mulholland           11 Fast                      NT        SCR  

 

Event 45  Boys 13 Year Olds 200 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 2:27.50  27/01/2007 Ewan Jackson, Howick Pakuranga             

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Robson Wallace            13 Pukekohe             2:34.06    2:31.71  

  2 Jeremy Huang              13 Howick Pakuranga     3:01.76    2:59.39  

  3 Matthew Waddell           13 Fast                 3:04.45    3:06.48  

 

Event 45  Boys 14 Year Olds 200 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 2:21.09  29/01/2005 Chris Adamson, Howick Pakuranga            

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Keegan Neate              14 Fast                      NT    2:47.21  

  2 Alexander Murphy          14 Fast                      NT    2:52.27  

  3 Ryan Sargent              14 Howick Pakuranga     3:06.78    3:09.80  

 -- Danny Weng                14 Papatoetoe                NT         DQ  

 

Event 45  Boys 15 & Over 200 LC Meter Butterfly

===============================================================================

        RACE: R 2:19.04   2/02/2014 Michael Woods, Ace-WK                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Jason Southcombe          19 Papakura             2:33.13    2:33.12  

 -- Zahar Tate                15 United               2:28.82        SCR  

 

Event 46  Girls 8 & Under 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 49.36   4/02/2001 Stephanie Vos, PARAK                         

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Olivia Wheeler             8 Pukekohe               58.45      55.44  

  2 Kiri Yamagami              7 Howick Pakuranga          NT      57.09  

  3 Grace Crowe                8 Howick Pakuranga     1:01.35    1:01.71  

  4 Ayana Carter               8 Howick Pakuranga     1:08.85    1:02.08  

  5 Olivia Waddell             8 Fast                 1:05.35    1:02.95  

  6 Lisa Shi                   7 Howick Pakuranga          NT    1:09.17  

 

Event 46  Girls 9 Year Olds 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 42.26  29/01/2017 Mulan Chan See, Howick Pakuranga             

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Mulan Chan See             9 Howick Pakuranga       44.03      42.26R 

  2 Ezanda Green               9 Howick Pakuranga       53.38      50.02  

  3 Mae-Ying Reynolds          9 Howick Pakuranga       50.04      52.56  

  4 Freya Hingston             9 Howick Pakuranga       51.89      52.74  

  5 Amelia Croft               9 Manurewa               57.03      53.66  

  6 Mia Laban                  9 Howick Pakuranga       57.41      55.44  

  7 Paige McKechnie            9 Howick Pakuranga       57.06      57.59  

  8 Poppy Willetts             9 Howick Pakuranga     1:04.54    1:03.45  

  9 Abby Welsh                 9 United                    NT    1:05.32  

 10 Lucy Lonie                 9 Howick Pakuranga     1:12.35    1:08.74  

 

Event 46  Girls 10 Year Olds 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 41.16   7/02/2010 Katie Hohaia, Howick Pakuranga               

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Danielle Asiata           10 Howick Pakuranga       46.08      45.23  

  2 Hannah Henson             10 United                 44.43      46.33  

  3 Aria Murray               10 Pukekohe               48.11      48.04  

  4 Sasha Nichol              10 Pukekohe               50.59      52.46  

  5 Jenna Fletcher            10 Fast                   59.04      54.96  

  6 Francesca Hickey          10 Howick Pakuranga       55.53      54.99  

  7 Isabelle Orlandini        10 Howick Pakuranga       59.57      55.91  

  8 Abigail Strever           10 Howick Pakuranga       59.91      56.93  

  9 Kate Wheeler              10 Pukekohe               56.41      57.26  

 10 Jane Chen                 10 Howick Pakuranga     1:01.98      58.81  

 11 Sienna Williams           10 Howick Pakuranga     1:11.82    1:01.10  

 12 Sakura Thornley           10 Papakura                  NT    1:03.57  

 -- Caprice Kahukiwa          10 Howick Pakuranga          NT         DQ  

 -- Judy Wong                 10 Howick Pakuranga     1:10.43         NS  

 -- Sophie White              10 Howick Pakuranga       59.01        SCR  

 -- Charlotte Young           10 United                 56.01        SCR  

 

Event 46  Girls 11 Year Olds 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 40.09  31/01/2011 Katie Hohaia, Howick Pakuranga               

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Miandi Oosthuizen         11 Howick Pakuranga       41.56      42.47  

  2 Janaye Burns              11 Pukekohe               41.95      43.73  

  3 Elizabeth Meyers          11 United                 43.53      43.89  

  4 Alexia Perese             11 Mangere                45.72      46.01  

  5 Ella Crowe                11 Howick Pakuranga       47.13      46.28  

  6 Jacey Li                  11 Howick Pakuranga       48.43      49.76  

  7 Meg Shuker                11 Papakura               51.93      49.91  

  8 Michaela Botha            11 Howick Pakuranga       53.90      52.31  

  9 Alena Elmore              11 Papakura               52.49      52.74  

 10 Danielle Curlett          11 Howick Pakuranga     1:01.75      52.89  

 11 Rosa McQuoid              11 Manurewa               54.79      53.57  

 12 Olivia Rooney             11 Howick Pakuranga       53.74      54.40  

 -- Lily Madill               11 Fast                 1:00.99         NS  

 

Event 46  Girls 12 Year Olds 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 38.71  29/01/2017 Arwen Harrison, Papakura                     

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Arwen Harrison            12 Papakura               38.27      38.71R 

  2 Elizabeth Murphy          12 Fast                   39.52      40.54  

  3 Cate Cleland              12 United                 43.50      42.10  

  4 Erin Hamilton             12 Pukekohe               43.36      42.50  

  5 Charlotte Hyland-Mills    12 Pukekohe               43.82      43.61  

  6 Mikaela Hawley            12 Fast                   44.81      44.63  

  7 Grace Perham              12 Pukekohe               45.28      45.29  

  8 Michaela Rohm             12 Howick Pakuranga       45.85      45.78  

  9 Ava Crummer               12 Manurewa               45.54      46.13  

 10 Amelia de Lautour         12 Pukekohe               45.14      46.19  

 11 Isabella Dunn             12 Manurewa               45.70      46.98  

 12 Leah Weck                 12 Fast                   47.60      47.43  

 13 Chloe Biddick             12 Howick Pakuranga       44.43      47.61  

 14 Brooklyn Keown-Wohnsiedl  12 Fast                   47.69      49.79  

 15 Yana Yemelyanova-Petrenk  12 United                 50.22      51.77  

 16 Teigan Archer             12 Manurewa               51.15      51.88  

 17 Mahinarii Pierre          12 Papatoetoe                NT    1:00.06  

 -- Hannah Iosefa             12 Papatoetoe             48.51         DQ  

 

Event 46  Girls 13 Year Olds 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 36.06  11/02/2007 Brianna Green, Howick Pakuranga              

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Marina Segedin            13 United                 35.73      39.26  

  2 Millie Norman             13 Pukekohe               41.75      40.20  

  3 Danielle-Jennyse Smith    13 Howick Pakuranga       39.14      40.68  

  4 Olivia Nichol             13 Pukekohe               40.84      41.68  

  5 Anne Sait                 13 United                 42.24      41.83  

  6 Jessica Folomu            13 Howick Pakuranga       41.16      42.46  

  7 Maddie Hill               13 United                 41.74      42.92  

  8 Jasmine Niederberger      13 Pukekohe               44.60      44.74  

  9 Molly Kaio                13 Pukekohe               43.88      45.10  

 10 Anita Vongkhamdy          13 Papakura               45.60      45.12  

 11 Sarah Dodd                13 Pukekohe               45.27      46.28  

 11 Zoe Lund                  13 Fast                   46.91      46.28  

 -- Aimee Crosbie             13 United                 35.96        SCR  

 

Event 46  Girls 14 Year Olds 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 36.23  31/01/2011 Liana Smith, Pukekohe                        

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Erin O'Mara               14 Fast                   37.96      40.59  

  2 Zoe Shuker                14 Papakura               43.39      42.39  

  3 Charlotte McConnell       14 Fast                   49.05      47.66  

 -- Charlotte Joblin          14 United                 39.20        SCR  

 

Event 46  Girls 15 & Over 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 35.82  30/01/2012 Liana Smith, Howick Pakuranga                

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Simone Lusby              17 United                 35.06      36.26  

  2 Caitlin Lucie-Smith       15 Papakura               36.77      37.69  

  3 Gina Galloway             15 United                 37.93      38.95  

  4 Jasmine Chan              16 Papatoetoe             36.65      38.98  

  5 Alice Segedin             15 United                 35.73      39.67  

  6 Laura Neville             32 Papatoetoe             37.55      40.21  

  7 Bella Perham              16 Pukekohe               39.18      41.31  

  8 Elisia Lim                33 Papatoetoe             42.96      45.51  

 -- Madie Falconer            15 United                 34.88        SCR  

 -- Conor Tarrant             16 United                 34.30        SCR  

 -- Mary Tate                 18 United                 33.70        SCR  

 

Event 47  Boys 8 & Under 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 50.36  23/01/2010 Bailey Wang, North Shore                     

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Daniel Loh                 8 Howick Pakuranga       59.73      57.15  

  2 Ethan Zhang                8 Howick Pakuranga     1:05.02    1:00.56  

  3 Ethan Curlett              8 Howick Pakuranga     1:06.82    1:01.72  

  4 Jussi McKenzie             8 Pukekohe             1:05.09    1:02.49  

  5 Yen-Cheng Lee              8 United                    NT    1:05.23  

 -- Samuel Asiata              8 Howick Pakuranga       55.91         DQ  

 

Event 47  Boys 9 Year Olds 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 42.01  25/01/2003 Jae Lee, NSSAK-                              

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hamzah Al-ani              9 Howick Pakuranga       56.18      53.64  

  2 George Roose               9 Pukekohe               55.46      53.80  

  3 Darren Liu                 9 Howick Pakuranga       57.08      58.90  

  4 Jason Zhang                9 Howick Pakuranga     1:03.43    1:00.47  

 -- Bo Lei                     9 Howick Pakuranga          NT         DQ  

 -- Dominic Orlandini          9 Howick Pakuranga       56.89        SCR  

 

Event 47  Boys 10 Year Olds 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 42.75  16/03/2003 Ethan Lockerbie, Pukekohe-                   

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Finn Lock                 10 United                 43.08      44.22  

  2 William Koo               10 Howick Pakuranga          NT      46.79  

  3 Taigo Yamagami            10 Howick Pakuranga       50.34      49.16  

  4 Nathan Hannah             10 Manurewa               52.21      52.04  

  5 Leo Arrowsmith            10 Howick Pakuranga       52.67      52.46  

  6 David Wright              10 Pukekohe               53.56      53.75  

  7 Daniel Mulipola           10 United               1:02.24      54.37  

  8 Jerome Chu                10 Howick Pakuranga     1:00.40      54.86  

  9 Raymond Wang              10 Howick Pakuranga       59.98      57.11  

 10 Travis Chilcott           10 Howick Pakuranga     1:04.20    1:03.08  

 -- Justin Chao               10 United                 53.69         DQ  

 -- Nicholas Logan            10 Manurewa             1:01.63         DQ  

 -- Aryan Sharma              10 Howick Pakuranga     1:01.05        SCR  

 

Event 47  Boys 11 Year Olds 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 38.56   5/03/2000 Luke Pervan, NSSAK                           

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Connor Lock               11 United                 39.08      40.43  

  2 Chris Jiang               11 Howick Pakuranga       42.74      40.88  

  3 TJ Notman                 11 Pukekohe               43.27      42.53  

  4 Kyle Chen                 11 Howick Pakuranga       44.71      44.47  

  5 Leon Duke                 11 Fast                   46.55      46.82  

  6 Ali Al-Ani                11 Howick Pakuranga       52.68      51.50  

  7 James Waddell             11 Fast                   49.79      52.31  

  8 Elliott Williams          11 United                    NT      54.09  

 -- Quintin Wong              11 Papatoetoe             40.98         NS  

 -- Liam Mulholland           11 Fast                   43.70        SCR  

 

Event 47  Boys 12 Year Olds 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 35.98  27/01/2007 Jeffrey Arona-Tuifana'e, Howick Pakuranga    

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Winston Yan               12 United                 38.70      39.87  

  2 Johnson Li                12 United                 38.73      39.90  

  3 Michael Han               12 Howick Pakuranga       40.12      41.69  

  4 Ethan Watson              12 United                 42.81      41.85  

  5 Matthew Loh               12 Howick Pakuranga       45.06      42.71  

  6 Thomas Murray             12 Pukekohe               40.62      42.87  

  7 Samuel Yuan               12 Howick Pakuranga       43.07      44.20  

  8 Ryan Lee                  12 United                 46.91      46.46  

  9 Dylan Reynolds            12 Howick Pakuranga       45.16      46.72  

 10 Spencer Menzies           12 Fast                   48.48      47.81  

 11 Ethan Langit              12 Fast                   48.19      47.82  

 12 Alfie Williams            12 Howick Pakuranga       47.92      48.42  

 13 Arun Dunn                 12 Fast                   49.35      48.44  

 14 Takumi Thornley           12 Papakura               51.63      51.17  

 15 Ryan McConnell            12 Fast                   50.57      51.27  

 16 Levi Fenton               12 Papakura               53.84      51.63  

 17 Cameron Croft             12 Manurewa               48.67      51.99  

 18 Raymond Dong              12 Papakura               51.65      52.36  

 -- Quinn Lawton              12 Papakura               57.11        SCR  

 

Event 47  Boys 13 Year Olds 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 34.55  10/02/2008 Jeffrey Arona-Tuifana'e, Howick Pakuranga    

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Abhinav Makam             13 United                 34.73      35.83  

  2 Blake Elliott             13 Fast                   36.33      36.20  

  3 Lachlan Chan              13 United                 39.41      37.90  

  4 Nathan Hickmott           13 Fast                   40.01      41.95  

  5 Jourdan Klink             13 United                 46.81      42.42  

  6 Matthew Waddell           13 Fast                   43.90      43.15  

  7 Harry Packer              13 Howick Pakuranga       45.26      44.92  

  8 Tamati Peters             13 Manurewa               48.87      46.76  

  9 Ethan Bull                13 Papakura               50.13      46.99  

 -- Jeremy Huang              13 Howick Pakuranga       42.98         DQ  

 

Event 47  Boys 14 Year Olds 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 32.21   8/02/2009 Jeffrey Arona-Tuifana'e, Howick Pakuranga    

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Josh Nichol               14 Pukekohe               34.41      34.40  

  2 Cody Shaw                 14 Manurewa               37.09      37.11  

  3 Alexander Murphy          14 Fast                   39.23      41.19  

  4 Danny Weng                14 Papatoetoe             40.87      41.84  

  5 Caleb Chilcott            14 Howick Pakuranga       45.12      42.96  

  6 Keegan Neate              14 Fast                   49.26      51.53  

 

Event 47  Boys 15 & Over 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

        RACE: R 32.36   8/02/2009 Shane Smith, West AK Aquatics                

       Race2: r 32.36  29/01/2017 William Robinson, United                     

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 William Robinson          15 United                 31.57      32.36R 

  2 Ben Masters               15 Papakura               35.07      34.70  

  3 Adam Curtis               15 United                 40.16      40.81  

 -- Owen Chen                 16 United                 32.36        SCR  

 -- Zahar Tate                15 United                 37.24        SCR  

 

Event 48  Girls 8 & Under 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 44.43  11/02/2007 Paige Schendelaar-Kemp, Howick Pakuranga     

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kiri Yamagami              7 Howick Pakuranga       49.60      47.29  

  2 Olivia Waddell             8 Fast                   54.42      50.04  

  3 Olivia Wheeler             8 Pukekohe               54.26      50.96  

  4 Eliza Williams             7 United                 58.01      55.58  

  5 Ayana Carter               8 Howick Pakuranga          NT      55.98  

  6 Grace Crowe                8 Howick Pakuranga       53.61      57.10  

  7 Lisa Shi                   7 Howick Pakuranga     1:10.22    1:04.61  

  8 Maggie Roose               7 Pukekohe             1:08.66    1:05.43  

 

Event 48  Girls 9 Year Olds 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 36.61   5/03/2000 Emma Hunter, PPTCO                           

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Mulan Chan See             9 Howick Pakuranga       41.33      40.27  

  2 Freya Hingston             9 Howick Pakuranga       43.71      43.10  

  3 Paige McKechnie            9 Howick Pakuranga       43.68      47.25  

  4 Mae-Ying Reynolds          9 Howick Pakuranga       46.32      48.73  

  5 Ezanda Green               9 Howick Pakuranga       50.16      49.54  

  6 Mia Laban                  9 Howick Pakuranga       45.17      50.07  

  7 Poppy Willetts             9 Howick Pakuranga       55.52      50.86  

  8 Amelia Croft               9 Manurewa               51.25      51.90  

  9 Abby Welsh                 9 United                    NT      52.68  

 10 Isabella Lonie             9 Howick Pakuranga       56.99      53.65  

 11 Lucy Lonie                 9 Howick Pakuranga          NT    1:00.79  

 

Event 48  Girls 10 Year Olds 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 37.43  31/01/2016 Janaye Burns, Pukekohe                       

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Danielle Asiata           10 Howick Pakuranga       40.16      40.13  

  2 Hannah Henson             10 United                 41.07      41.99  

  3 Kate Wheeler              10 Pukekohe               45.90      43.30  

  4 Calee Dally               10 Fast                   41.23      43.41  

  5 Sasha Nichol              10 Pukekohe               43.03      44.25  

  6 Aria Murray               10 Pukekohe               41.70      44.53  

  7 Jenna Fletcher            10 Fast                   48.50      47.97  

  8 Francesca Hickey          10 Howick Pakuranga       51.36      49.59  

  9 Isabelle Orlandini        10 Howick Pakuranga       51.37      50.66  

 10 Abigail Strever           10 Howick Pakuranga       51.70      53.73  

 11 Jane Chen                 10 Howick Pakuranga       55.33      55.07  

 12 Sakura Thornley           10 Papakura               53.83      55.10  

 13 Sienna Williams           10 Howick Pakuranga       56.61      57.63  

 -- Caprice Kahukiwa          10 Howick Pakuranga     1:01.44         NS  

 -- Judy Wong                 10 Howick Pakuranga       59.78         NS  

 -- Sophie White              10 Howick Pakuranga          NT        SCR  

 -- Charlotte Young           10 United                 49.10        SCR  

 

Event 48  Girls 11 Year Olds 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 34.76  29/01/2017 Janaye Burns, Pukekohe                       

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Janaye Burns              11 Pukekohe               34.44      34.76R 

  2 Miandi Oosthuizen         11 Howick Pakuranga       36.95      38.41  

  3 Ella Crowe                11 Howick Pakuranga       38.45      41.83  

  4 Alexia Perese             11 Mangere                41.33      41.95  

  5 Danielle Curlett          11 Howick Pakuranga       46.61      44.33  

  6 Jacey Li                  11 Howick Pakuranga       42.27      45.59  

  7 Michaela Botha            11 Howick Pakuranga       46.65      46.54  

 -- Madison Thorn             11 Fast                   52.35        SCR  

 

Event 48  Girls 12 Year Olds 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 32.95  14/03/2004 Karena Armitage, Howick Pakuranga            

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Jesse Welsh               12 United                 35.26      36.30  

  2 Hannah Iosefa             12 Papatoetoe             36.30      36.78  

  3 Elizabeth Murphy          12 Fast                   35.40      37.05  

  4 Arwen Harrison            12 Papakura               36.77      37.16  

  5 Mikaela Hawley            12 Fast                   36.23      37.94  

  6 Alice Williams            12 United                 37.35      37.97  

  7 Leah Weck                 12 Fast                   39.03      38.80  

  8 Chloe Biddick             12 Howick Pakuranga       36.98      39.29  

  9 Ava Crummer               12 Manurewa               39.08      40.11  

 10 Amelia de Lautour         12 Pukekohe               37.40      41.09  

 11 Brooklyn Keown-Wohnsiedl  12 Fast                   41.41      41.63  

 12 Sydnie Johnson            12 United                 41.24      42.09  

 13 Grace Perham              12 Pukekohe               43.86      42.81  

 14 Cate Cleland              12 United                 43.57      42.92  

 15 Dayna Langley             12 United                 46.63      43.73  

 16 Teigan Archer             12 Manurewa               47.02      47.01  

 17 Erin Hamilton             12 Pukekohe                  NT      47.92  

 18 Yana Yemelyanova-Petrenk  12 United                 49.26      51.36  

 19 Mahinarii Pierre          12 Papatoetoe                NT      51.56  

 

Event 48  Girls 13 Year Olds 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 32.93  31/01/2011 Leah Eagleton, Howick Pakuranga              

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Paige Wihongi             13 Papakura               34.09      34.14  

  2 Jessica Folomu            13 Howick Pakuranga       31.90      34.44  

  3 Marina Segedin            13 United                 34.75      35.60  

  4 Anne Sait                 13 United                 35.58      35.92  

  5 Jasmine Niederberger      13 Pukekohe               36.21      36.97  

  6 Molly Kaio                13 Pukekohe               37.18      38.73  

  7 Sarah Dodd                13 Pukekohe               41.93      40.31  

  8 Danielle-Jennyse Smith    13 Howick Pakuranga       36.98      40.54  

  9 Maddie Hill               13 United                 41.72      41.94  

 10 Zoe Lund                  13 Fast                   41.86      42.32  

 11 Olivia Nichol             13 Pukekohe               42.06      42.40  

 12 Millie Norman             13 Pukekohe               38.78      43.69  

 -- Aimee Crosbie             13 United                 33.86        SCR  

 

Event 48  Girls 14 Year Olds 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 32.74  30/01/2012 Leah Eagleton, Howick Pakuranga              

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Shontelle Dally           14 Fast                   35.54      36.04  

  2 Erin O'Mara               14 Fast                   35.47      38.23  

  3 Charlotte McConnell       14 Fast                   39.16      40.27  

  4 Zoe Shuker                14 Papakura               39.77      41.25  

  5 Elise Woof                14 Mangere                50.09      47.01  

 

Event 48  Girls 15 & Over 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 30.14  29/01/2017 Gabrielle Fa'amausili, United                

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Gabrielle Fa'amausili     17 United                 27.81      30.14R 

  2 Simone Lusby              17 United                 29.63      31.35  

  3 Kyla Alexander            16 United                 29.92      32.35  

  4 Bella Perham              16 Pukekohe               32.43      34.53  

  5 Georgia Ackroyd           15 Papakura               36.72      37.43  

  6 Elisia Lim                33 Papatoetoe             34.98      38.54  

  7 Alice Segedin             15 United                 35.92      40.24  

  8 Jasmine Chan              16 Papatoetoe             39.45      40.99  

  9 Erin Woof                 15 Mangere                53.39      49.87  

 -- Rebecca Smolcic           17 United                 31.52        SCR  

 -- Courtney Carson           19 United                 33.04        SCR  

 -- Mary Tate                 18 United                 32.22        SCR  

 

Event 49  Boys 8 & Under 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 43.68  25/01/2003 Trenton Rademaker, WHLAK-                    

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Ethan Zhang                8 Howick Pakuranga       52.47      50.27  

  2 Daniel Loh                 8 Howick Pakuranga       51.66      50.65  

  3 Samuel Asiata              8 Howick Pakuranga       48.13      53.62  

  4 Yen-Cheng Lee              8 United                    NT      54.03  

  5 Jussi McKenzie             8 Pukekohe                  NT      55.34  

  6 Ethan Curlett              8 Howick Pakuranga       58.94    1:02.98  

 

Event 49  Boys 9 Year Olds 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 40.26   1/02/1993 Paul Erbs, WHLAK                             

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hamzah Al-ani              9 Howick Pakuranga       45.93      45.38  

  2 Jason Zhang                9 Howick Pakuranga       45.13      46.03  

  3 Eli Perese                 9 Mangere                51.00      49.56  

  4 Bo Lei                     9 Howick Pakuranga       50.46      51.76  

  5 Darren Liu                 9 Howick Pakuranga       57.59      56.86  

 -- Dominic Orlandini          9 Howick Pakuranga          NT        SCR  

 

Event 49  Boys 10 Year Olds 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 37.45   2/02/2014 Ryan Oliver, Howick Pakuranga                

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Mark Galloway             10 United                 40.42      39.74  

  2 Finn Lock                 10 United                 39.59      41.33  

  3 David Wright              10 Pukekohe               44.64      44.79  

  4 Nathan Hannah             10 Manurewa               43.76      45.20  

  5 Justin Chao               10 United                 47.22      45.87  

  6 Jerome Chu                10 Howick Pakuranga       49.55      46.14  

  7 William Koo               10 Howick Pakuranga          NT      47.97  

  8 Daniel Mulipola           10 United                 49.15      48.48  

  9 Raymond Wang              10 Howick Pakuranga       49.15      48.84  

 10 Leo Arrowsmith            10 Howick Pakuranga       55.62      50.22  

 11 Taigo Yamagami            10 Howick Pakuranga       52.77      51.96  

 12 Travis Chilcott           10 Howick Pakuranga          NT      53.78  

 -- Aryan Sharma              10 Howick Pakuranga       55.86        SCR  

 

Event 49  Boys 11 Year Olds 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 35.79   1/03/1995 Paul Erbs, WHLAK                             

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Connor Lock               11 United                 35.65      36.56  

  2 Leon Duke                 11 Fast                   38.14      38.13  

  3 Victor Balgaradean        11 United                 40.34      39.22  

  4 TJ Notman                 11 Pukekohe               39.08      40.09  

  5 Ali Al-Ani                11 Howick Pakuranga       45.05      43.41  

  6 James Waddell             11 Fast                   42.62      44.16  

  7 Elliott Williams          11 United                 50.69      48.26  

 -- Quintin Wong              11 Papatoetoe             35.39         NS  

 

Event 49  Boys 12 Year Olds 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 32.55  10/03/2013 Adrian Chong, Howick Pakuranga               

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Thomas Murray             12 Pukekohe               32.31      33.22  

  2 Aaron Spencer             12 Howick Pakuranga       35.87      35.52  

  3 Ethan Watson              12 United                 36.51      37.24  

  4 Johnson Li                12 United                 36.10      37.34  

  5 Troy O'Reilly             12 United                 36.84      37.51  

  6 Ethan Langit              12 Fast                   36.94      37.92  

  7 Benjamin Haskell          12 United                 37.96      38.27  

  8 Ethan Elmore              12 Papakura               39.52      39.72  

  9 Matthew Loh               12 Howick Pakuranga       40.71      39.88  

 10 Spencer Menzies           12 Fast                   40.20      40.40  

 11 Dylan Reynolds            12 Howick Pakuranga       40.94      41.09  

 12 Cameron Croft             12 Manurewa               41.46      41.76  

 13 Arun Dunn                 12 Fast                   41.17      42.28  

 14 Ryan Lee                  12 United                 43.44      43.00  

 15 Samuel Yuan               12 Howick Pakuranga       41.92      44.33  

 16 Ryan McConnell            12 Fast                   44.94      44.42  

 17 Alfie Williams            12 Howick Pakuranga       45.59      46.48  

 

Event 49  Boys 13 Year Olds 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 32.08  11/02/2007 Ewan Jackson, Howick Pakuranga               

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Nathan Hickmott           13 Fast                   31.52      32.61  

  2 Abhinav Makam             13 United                 31.49      32.62  

  3 Blake Elliott             13 Fast                   33.07      33.77  

  4 Jourdan Klink             13 United                 32.31      34.07  

  5 Edward Chen               13 Howick Pakuranga       34.81      35.32  

  6 Matthew Waddell           13 Fast                   36.40      36.58  

  7 Morgan Riot               13 Papakura               36.59      37.10  

  8 Lachlan Chan              13 United                 37.03      38.10  

  9 Michael Wang              13 Howick Pakuranga       43.62      40.54  

 10 Jeremy Huang              13 Howick Pakuranga       39.48      43.12  

 -- Jacob Kearns              13 Pukekohe               34.87        SCR  

 

Event 49  Boys 14 Year Olds 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 30.84  31/01/2011 Joshua Asplin, Papakura                      

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Josh Nichol               14 Pukekohe               31.64      31.54  

  2 MacAllister Clark         14 United                 32.25      32.13  

  3 Jeremy Ishi               14 Manurewa               35.00      35.08  

  4 Henry Williams            14 United                 34.52      35.14  

  5 Danny Weng                14 Papatoetoe             35.26      35.52  

  6 Ryan Sargent              14 Howick Pakuranga       36.42      36.66  

  7 Keegan Neate              14 Fast                   37.68      37.26  

  8 Caleb Chilcott            14 Howick Pakuranga       39.16      37.46  

  9 Alexander Murphy          14 Fast                   36.03      37.60  

 

Event 49  Boys 15 & Over 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

        RACE: R 29.87   2/02/2014 Connor Paterson, Howick Pakuranga            

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 William Robinson          15 United                 31.26      33.02  

  2 Adam Curtis               15 United                 31.81      33.93  

  3 Ben Masters               15 Papakura               33.75      34.73  

  3 James Kroll               16 United                 33.91      34.73  

  5 Jason Southcombe          19 Papakura               35.47      36.12  

 -- Jack Anderson             18 United                 27.01        SCR  

 -- Zahar Tate                15 United                 32.53        SCR  

 

Event 50  Mixed Open 100 LC Meter Freestyle Adam & Eve Relay Relay

===============================================================================

        RACE: R 53.88  30/01/2012 Adam & Eve, A&E                              

                       L Eagleton, H Church                              

    Team                                                 Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Abam & Eve  'B'                                        NT      56.67  

     1) Craig Cameron M18               2) Hannah Iosefa W12              

  2 Abam & Eve  'C'                                        NT      57.16  

     1) Josh Nichol M14                 2) Janaye Burns W11               

  3 Abam & Eve  'F'                                        NT      57.55  

     1) Nathan Hickmott M13             2) Bella Perham W16               

  4 Abam & Eve  'H'                                        NT      57.79  

     1) Ben Masters M15                 2) Elizabeth Murphy W12           

  5 Abam & Eve  'E'                                        NT      59.08  

     1) Danny Weng M14                  2) Jessica Folomu W13             

  6 Abam & Eve  'G'                                        NT    1:00.00  

     1) Jason Southcombe M19            2) Ava Crummer W12                

  7 Abam & Eve  'D'                                        NT    1:00.26  

     1) Aaron Spencer M12               2) Georgia Ackroyd W15            

  8 Abam & Eve  'A'                                        NT    1:02.60  

     1) Edward Chen M13                 2) Jasmine Niederberger W13