Licensed to Papatoetoe Aquatic Centre - Site License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 15/10/2017 05:51 PM
                           Swimming Counties Manukau                           
                    2017 Counties Junior Winter Champs - SC                    
                         Results - Session 2                                    
 
Event 19  Boys 9 Year Olds 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RACE: R 20:00.00                                                       
 Counties-SC: C  5:36.80  17/07/2015 Quintin L. Wong at 2015 Hpk Ho, PPTCO-CO  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daniel Kregting            9 Roskill Swim         5:21.75    5:24.54C 
 
Event 19  Boys 11 Year Olds 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RACE: R 4:42.94  11/09/2005 Ethan Moser, Parnell-AK                    
 Counties-SC: C 4:37.63  22/08/2009 Hayden Church, HPK-CO                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ali Al-Ani                11 Howick Pakuranga     5:22.55    5:16.88  
 
Event 19  Boys 12 Year Olds 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RACE: R 4:37.21  18/10/2009 Joshua Asplin, Papakura                    
 Counties-SC: C 4:23.58  23/07/2007 Corey Main, HPK-CO                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chris Jiang               12 Howick Pakuranga     4:55.65    4:40.04  
  2 Hugo Batchelor            12 Kings Swim Club      4:48.21    4:40.42  
  3 Michael Han               12 Howick Pakuranga     5:25.50    5:01.58  
 
Event 20  Girls 11 Year Olds 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RACE: R 4:50.22  18/10/2009 Paige Schendelaar-Kemp, Howick Pakuranga   
 Counties-SC: C 4:39.23  12/06/2010 Paige Schendelaar-Kemp at NSS, HPK-CO      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sophie Robb               11 Kings Swim Club      5:15.40    5:17.09  
 
Event 20  Girls 12 Year Olds 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RACE: R 4:39.96  17/10/2010 Paige Schendelaar-Kemp, Howick Pakuranga   
 Counties-SC: C 4:39.59  30/06/2011 Paige E. Schendelaar-Kemp at 2, HPKCO-CO   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ella Crowe                12 Howick Pakuranga     4:43.90    4:47.95  
  2 Marissa Dodd              12 Howick Pakuranga     5:02.90    4:58.51  
  3 Meg Shuker                12 Papakura             5:20.80    5:14.97  
 
Event 21  Boys 8 & Under 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RACE: R 51.29  17/10/2010 Sungju Kim, North Shore                      
 Counties-SC: C 49.63   8/05/2004 Cody White, PUK-CO                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morgan Reynolds            7 Howick Pakuranga       55.41      58.29  
  2 Connor Sigley              8 Kings Swim Club      1:00.11    1:03.29  
 -- Peter Seko                 8 Papatoetoe           1:03.93         DQ  
 
Event 21  Boys 9 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RACE: R 44.56  15/09/2002 Ethan Moser, ONEAK-                          
 Counties-SC: C 44.71  10/10/2015 Quintin L. Wong at 2015 Counti, PPTCO-CO     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Samuel Asiata              9 Howick Pakuranga       50.89      48.96  
  2 Daniel Loh                 9 Howick Pakuranga       51.00      49.61  
  3 Ethan Choo                 9 Howick Pakuranga       53.19      51.03  
  4 Jussi McKenzie             9 Pukekohe               53.73      52.95  
  5 Von Ooi                    9 Kings Swim Club        52.10      53.20  
  6 Ethan Curlett              9 Howick Pakuranga       53.39      53.52  
  7 Khairul Fariz Fariz        9 Howick Pakuranga     1:09.47      54.76  
  8 Yuan Lachama               9 Howick Pakuranga     1:01.95      57.27  
  9 Ethan Zhang                9 Howick Pakuranga       57.86      57.64  
 10 Ryan Xie                   9 Kings Swim Club      1:02.81    1:00.22  
 -- Aaron Santoso              9 Papatoetoe             59.49         NS  
 -- Yingpeng(Dennis) Wu        9 United Swim            57.00         NS  
 
Event 21  Boys 10 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RACE: R 41.08   9/10/2016 Quintin Wong, Papatoetoe                     
 Counties-SC: C 40.59  22/07/2016 Quintin L. Wong at 2016 Asa Wi, PPTCO-CO     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taigo Yamagami            10 Howick Pakuranga       46.90      45.07  
  2 Sam Molloy                10 Howick Pakuranga       53.77      49.67  
  3 Raymond Wang              10 Howick Pakuranga       53.09      49.94  
  4 Bo Lei                    10 Howick Pakuranga       52.82      50.07  
  5 Ben Hew                   10 Howick Pakuranga       49.82      51.66  
  6 Jason Zhang               10 Howick Pakuranga       50.40      51.83  
  7 Elijah Perese             10 Mangere                54.83      52.82  
  8 Charlie Millington        10 Pukekohe               52.33      52.92  
  9 Mahuta Gemmell            10 Papakura               52.82      53.38  
 10 Nathaniel Dalton-Wilson   10 Howick Pakuranga       55.77      53.77  
 11 Dylan McConnell           10 Fast                 1:00.43      57.05  
 12 Beau Nicholson            10 Howick Pakuranga       58.92      57.90  
 13 Joseph Zhang              10 Howick Pakuranga       54.69      58.09  
 14 Max Liu                   10 Howick Pakuranga       51.68    1:01.47  
 -- William Sun               10 Kings Swim Club        53.37         DQ  
 -- Leo Arrowsmith            10 Howick Pakuranga       42.18        SCR  
 
Event 21  Boys 11 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RACE: R 36.79  15/09/2002 Malcolm Richardson, ROSAK-                   
 Counties-SC: C 35.51  27/08/2006 Jeffrey Arona-Tuifanae, HPK-CO               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jackson Kennard           11 Kings Swim Club        39.59      39.27  
  2 TJ Notman                 11 Pukekohe               40.20      41.07  
  3 William Koo               11 Howick Pakuranga       44.56      44.56  
  3 Kevin Zhang               11 Roskill Swim           44.93      44.56  
  5 Yuke Chan                 11 Howick Pakuranga       45.42      44.84  
  6 Andre Chan                11 Roskill Swim           47.21      44.94  
  7 Nathan Hannah             11 Manurewa               51.04      46.89  
  8 Allan Han                 11 Howick Pakuranga       49.22      47.10  
  9 Ethan Chan                11 Kings Swim Club        47.89      47.82  
 10 Armand Spencer            11 Howick Pakuranga       50.84      51.60  
 11 Kyan Potter               11 Fast                   50.85      51.85  
 12 Caleb Palmer              11 Manurewa               56.28      52.08  
 13 David Wright              11 Pukekohe               52.56      53.62  
 -- Caleb Wilson              11 Mangere                57.08         DQ  
 
Event 21  Boys 12 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RACE: R 36.31  15/09/2002 Amini Fonua, ROSAK-                          
 Counties-SC: C 32.47  25/08/2007 Jeffrey Arona-Tuifanae, HPK-CO               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chris Jiang               12 Howick Pakuranga       37.75      38.11  
  2 Daniel Cieplinski         12 Howick Pakuranga       42.94      42.40  
  3 Arun Dunn                 12 Pukekohe               45.69      44.61  
  4 Nathan Joe                12 Manurewa               49.18      44.80  
  5 Charles Gemmell           12 Papakura               49.24      45.27  
  6 Takumi Thornley           12 Papakura               47.08      47.68  
  7 Joshua Willmer            12 Papakura               48.75      51.32  
  8 Samuel Jackson            12 Rnzaf Base             55.58      52.12  
  9 Harish Kishorkumar        12 Howick Pakuranga     1:02.54      52.34  
 -- Alfie Williams            12 Howick Pakuranga       43.86         DQ  
 -- Saul Wilson               12 Papatoetoe             47.26        SCR  
 -- Bronson Chungson          12 Papatoetoe             44.20        SCR  
 
Event 22  Girls 8 & Under 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RACE: R 46.06   2/10/2011 Grace Chang, Howick Pakuranga                
 Counties-SC: C 45.37  17/06/2007 Paige Schendelaar-Kemp, HPK-CO               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kiri Yamagami              8 Howick Pakuranga       50.80      49.37  
  2 Zoriah Wong See            8 Howick Pakuranga       54.28      49.72  
  3 Elena-Rhys Uta'i           8 Howick Pakuranga       55.68      55.09  
  4 Olivia Waddell             8 Fast                   57.95      55.45  
  5 Kymond Chan                7 Howick Pakuranga       52.68      55.84  
  6 Bianca Chan                8 Roskill Swim         1:01.31      57.81  
  7 Talia Chaney               8 Fast                 1:00.63      58.96  
  8 Jordan Iosefa              8 Papatoetoe           1:02.45      59.23  
 -- Emma Wang                  7 Papatoetoe             58.73         DQ  
 
Event 22  Girls 9 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RACE: R 44.33   9/10/2016 Mulan Chan See, Howick Pakuranga             
 Counties-SC: C 38.50  17/02/2017 Mulan Z. Chan See at 2017 NZ J, HPKCO-CO     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mae-Ying Reynolds          9 Howick Pakuranga       47.29      47.29  
  2 Amelia Croft               9 Manurewa               50.29      49.87  
  3 Mia Laban                  9 Howick Pakuranga       52.85      50.63  
  4 Emily Faleafa              9 Rnzaf Base             56.20      52.13  
  5 Nancy Zhang                9 Howick Pakuranga       52.43      52.34  
  6 Grace Crowe                9 Howick Pakuranga       55.63      54.27  
  7 Analiah Palmer             9 Manurewa               59.93      55.48  
  8 Ayana Carter               9 Howick Pakuranga       58.01      57.32  
  9 Lylah Sugarman             9 Howick Pakuranga     1:04.70    1:06.07  
 -- Isabella Lambie            9 Parnell Swim           52.50         DQ  
 -- Alyssa Kappeler            9 Howick Pakuranga     1:05.20        SCR  
 -- Corbin Radford             9 Howick Pakuranga     1:03.80        SCR  
 
Event 22  Girls 10 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RACE: R 39.93  13/10/2013 Jelani Freesir-Wetzell, Howick Pakuranga     
 Counties-SC: C 38.15   8/09/2017 Mulan Z. Chan See at 2017 Asa, HPKCO-CO      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Danielle Asiata           10 Howick Pakuranga       42.87      42.94  
  2 Aria Murray               10 Pukekohe               44.50      44.35  
  3 Mia Wang                  10 Papatoetoe             43.34      45.44  
  4 Holly Dunn                10 Pukekohe               47.33      46.11  
  5 Freya Hingston            10 Howick Pakuranga       48.01      46.55  
  6 Ezanda Green              10 Howick Pakuranga       47.84      48.55  
  7 Tyler McNaughten          10 Pukekohe               49.36      48.66  
  8 Milla Barclay             10 Kings Swim Club        49.11      49.67  
  9 Emma Wang                 10 Howick Pakuranga       52.48      49.69  
 10 Sasha Nichol              10 Pukekohe               49.59      49.91  
 11 Isabella Bolton           10 Papakura               52.41      50.79  
 12 Charlise Ruddell          10 Fast                   53.09      51.31  
 13 Jessica Cochran           10 Fast                   52.73      53.41  
 14 Naomi Cheng               10 Howick Pakuranga       55.02      53.99  
 15 Sakura Thornley           10 Papakura               54.62      54.64  
 16 Lucy O'Reilly             10 United Swim            55.24      57.72  
 -- Kimora-Lee Iakopo         10 Papatoetoe             45.98        SCR  
 
Event 22  Girls 11 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RACE: R 37.86  19/10/2008 Charlotte O'Hara, North Shore                
 Counties-SC: C 36.82  27/08/2016 Trelise L. Dance at 2016 Hpk H, HPKCO-CO     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carol Guo                 11 Papatoetoe             45.39      44.50  
  2 Georgia Haycock           11 Howick Pakuranga       44.68      44.94  
  3 Melika Zeyni              11 Howick Pakuranga       47.01      45.06  
  4 Michaela Botha            11 Papatoetoe             45.82      45.46  
  5 Danielle Curlett          11 Howick Pakuranga       51.74      46.12  
  6 Drew Burrett              11 Fast                   47.91      47.49  
  7 Abby Davidson             11 Kings Swim Club        48.17      47.94  
  8 Arabella Duncan           11 Kings Swim Club        50.84      48.97  
  9 Madison Harada            11 Howick Pakuranga       52.09      49.88  
 10 Astyn Bidois              11 Howick Pakuranga       51.31      50.12  
 11 Farchana Bakor            11 Roskill Swim           55.50      50.31  
 12 Lucy Gilmour              11 Papakura               58.97      51.57  
 13 Lily Madill               11 Fast                   59.99      52.38  
 14 Ruby Hakkenbroek          11 Papakura               50.50      52.46  
 15 Drew McKenzie             11 Pukekohe               54.58      52.58  
 16 Kyla Malcolm              11 Manurewa               52.73      52.89  
 17 Calee Dally               11 Fast                   53.27      53.32  
 18 Madison Thorn             11 Fast                 1:04.98      55.35  
 -- Hayley Newington          11 Papakura               53.75         DQ  
 -- Mya Kingi                 11 Papakura               49.75         DQ  
 -- Rowan Maclean             11 Howick Pakuranga     1:00.15         NS  
 -- Ishrit Khangura           11 Papatoetoe             58.63        SCR  
 -- Hannah Piper              11 Kings Swim Club        55.44        SCR  
 -- Sophia Nelson             11 Papakura               57.74        SCR  
 -- Sasha Jamieson            11 Kowhai Swim Club       52.38        SCR  
 
Event 22  Girls 12 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RACE: R 35.82  17/10/2010 Paige Schendelaar-Kemp, Howick Pakuranga     
 Counties-SC: C 34.02  11/09/2017 Trelise L. Dance at Anchor Aim, HPKCO-CO     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alexia Perese             12 Papatoetoe             36.80      37.68  
  2 Trinity Greig             12 Kings Swim Club        38.48      38.32  
  3 Amber George              12 Manurewa               42.61      42.08  
  4 Tyler Chapman             12 Pukekohe               41.86      42.55  
  5 Anna Lepua                12 Central City           42.99      43.21  
  6 Meg Shuker                12 Papakura               44.99      44.38  
  7 Alena Elmore              12 Papakura               46.77      45.28  
  8 Jacey Li                  12 Howick Pakuranga       47.03      45.43  
  9 Jessie Dai                12 Papakura               47.74      45.52  
 10 Claire MacDonald          12 Kowhai Swim Club       52.58      45.68  
 11 Luci Marra                12 Rnzaf Base             43.36      45.70  
 12 Mia Willis                12 Papakura               50.39      46.71  
 13 Teresa Barriball          12 Thames Swim Club       48.94      48.80  
 14 Mackenzie Walker          12 Roskill Swim           54.75      50.07  
 15 Olivia Rooney             12 Howick Pakuranga       52.16      50.25  
 16 Mia Rayner                12 Howick Pakuranga       58.22      50.65  
 17 Sabrina Romero            12 Papakura               51.25      54.96  
 18 Sanjukta Dey              12 Roskill Swim           57.32      55.68  
 -- Scarlett Snelling         12 Papakura               48.00         DQ  
 -- Teresa Croker             12 Papatoetoe             58.04        SCR  
 
Event 23  Boys 9 Year Olds 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RACE: R 1:31.75  11/10/2015 Quintin Wong, Papatoetoe-CO                
 Counties-SC: C 1:26.12  19/08/2012 Tristan G. Eiselen at Lme L2 A, HPKCO-CO   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Samuel Asiata              9 Howick Pakuranga     1:56.09    1:40.83  
  2 Wesley Lau                 9 Howick Pakuranga     2:09.56    2:02.79  
 
Event 23  Boys 10 Year Olds 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RACE: R 1:21.94  19/10/2008 Hayden Church, Howick Pakuranga            
 Counties-SC: C 1:14.50  22/10/2000 Chris Adamson, HPK-CO                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taanmay Annappa           10 Howick Pakuranga     1:36.85    1:28.10  
  2 Jerome Chu                10 Howick Pakuranga     1:38.86    1:34.30  
  3 Ben Hew                   10 Howick Pakuranga     1:53.22    1:41.11  
  4 Dylan McConnell           10 Fast                 2:10.45    2:15.61  
 
Event 23  Boys 11 Year Olds 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RACE: R 1:09.41  18/10/2009 Jason Smeets, King's Swim Club             
 Counties-SC: C 1:10.67  13/10/2001 Chris Adamson, HPK-CO                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 David Wright              11 Pukekohe             2:06.21    1:52.87  
 -- Thomas Hunter             11 Kings Swim Club      1:39.71         DQ  
 
Event 23  Boys 12 Year Olds 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RACE: R 1:04.35  13/10/2013 Xavier Hill, Kiwi West                     
 Counties-SC: C 1:06.54  23/08/2009 Joshua Asplin, PPK-CO                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hugo Batchelor            12 Kings Swim Club      1:07.31    1:09.55  
  2 Caleb Wyatt               12 Rnzaf Base           1:36.35    1:17.24  
  3 Michael Han               12 Howick Pakuranga     1:17.24    1:17.40  
  4 Daniel Cieplinski         12 Howick Pakuranga     1:21.75    1:20.96  
  5 Nathan Joe                12 Manurewa             1:44.28    1:38.48  
  6 Liam Mulholland           12 Fast                 1:53.34    1:41.76  
 
Event 24  Girls 9 Year Olds 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RACE: R 1:29.25   7/10/2007 Paige Schendelaar-Kemp, Howick Pakuranga   
 Counties-SC: C 1:22.58  15/01/2015 Janaye L. Burns at Pukekohe 20, PUKCO-CO   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scarlett Robb              9 Kings Swim Club      1:26.43    1:21.46C 
 
Event 24  Girls 10 Year Olds 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RACE: R 1:15.55  11/10/2015 Janaye Burns, Pukekohe-CO                  
 Counties-SC: C 1:15.55  10/10/2015 Janaye L. Burns at 2015 Counti, PUKCO-CO   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Danielle Asiata           10 Howick Pakuranga     1:18.96    1:24.71  
  2 Ezanda Green              10 Howick Pakuranga     1:35.52    1:34.11  
  3 Freya Hingston            10 Howick Pakuranga     1:32.66    1:34.68  
  4 Yalen-Sjaan Wong See      10 Howick Pakuranga     1:49.41    1:40.93  
 -- Sasha Nichol              10 Pukekohe             1:49.57         NS  
 
Event 24  Girls 11 Year Olds 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RACE: R 1:12.58  11/10/2015 Aimee Crosbie, Kings Swim Club             
 Counties-SC: C 1:10.68   4/06/2010 Paige Schendelaar-Kemp at Coun, HPK-CO     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liv Peebles               11 Central City         1:11.81    1:11.99R 
  2 Sophie Robb               11 Kings Swim Club      1:20.77    1:21.29  
  3 Kate Wheeler              11 Pukekohe             1:26.65    1:23.83  
  4 Mandy Jing                11 Howick Pakuranga     1:32.43    1:29.37  
  5 Lily Madill               11 Fast                 1:45.33    1:43.50  
  6 Madison Thorn             11 Fast                 2:02.36    1:57.67  
 -- Lucy Blanchard            11 Kings Swim Club      1:18.14         DQ  
 
Event 24  Girls 12 Year Olds 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        RACE: R 1:06.61  17/10/2010 Paige Schendelaar-Kemp, Howick Pakuranga   
 Counties-SC: C 1:03.12  30/06/2011 Paige E. Schendelaar-Kemp at 2, HPKCO-CO   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Janaye Burns              12 Pukekohe             1:12.53    1:11.69  
  2 Miandi Oosthuizen         12 Howick Pakuranga     1:16.16    1:12.10  
  3 Victoria Jagusch          12 Kings Swim Club      1:19.03    1:20.66  
  4 Claire MacDonald          12 Kowhai Swim Club     1:23.44    1:23.97  
  5 Olivia Rooney             12 Howick Pakuranga     1:32.77    1:28.35  
  6 Jacey Li                  12 Howick Pakuranga     1:34.00    1:32.58  
 
Event 25  Boys 10 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RACE: R 2:34.51  16/09/2001 Phillip Ryan, WHLAK-                       
 Counties-SC: C 2:19.55  23/08/2008 Hayden Church, HPK-CO                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taigo Yamagami            10 Howick Pakuranga     3:05.53    2:48.65  
  2 Remy Burns                10 Fast                 3:08.91    3:01.98  
 -- Hamzah Al-ani             10 Howick Pakuranga     2:51.73         DQ  
 -- Leo Arrowsmith            10 Howick Pakuranga     2:51.29        SCR  
 
Event 25  Boys 11 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RACE: R 2:15.37  24/09/2006 Corey Main, Howick Pakuranga               
 Counties-SC: C 2:11.25  22/08/2009 Hayden Church, HPK-CO                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ali Al-Ani                11 Howick Pakuranga     2:31.50    2:31.90  
  2 Nathan Hannah             11 Manurewa             2:43.70    2:39.72  
  3 Brian Ng                  11 Kings Swim Club      2:49.49    2:40.82  
  4 TJ Notman                 11 Pukekohe             2:36.76    2:46.99  
  5 Andre Chan                11 Roskill Swim         2:49.86    2:50.40  
 -- Blake Faleafa             11 Rnzaf Base           2:37.46        SCR  
 
Event 25  Boys 12 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RACE: R 2:10.47  18/10/2009 Joshua Asplin, Papakura                    
 Counties-SC: C 2:05.14  22/07/2010 Hayden Church, HPK-CO                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hugo Batchelor            12 Kings Swim Club      2:15.18    2:14.02  
  2 Chris Jiang               12 Howick Pakuranga     2:19.19    2:14.46  
  3 Takumi Thornley           12 Papakura             2:40.57    2:37.23  
 
Event 26  Girls 9 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RACE: R 2:39.81   9/10/2016 Danielle Asiata, Howick Pakuranga          
 Counties-SC: C 2:37.11  17/12/2007 Paige Schendelaar-Kemp, HPK-CO             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scarlett Robb              9 Kings Swim Club      2:37.07    2:37.44R 
  2 Olivia Wheeler             9 Pukekohe             3:08.31    3:04.69  
 
Event 26  Girls 10 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RACE: R 2:30.94  11/10/2015 Janaye Burns, Pukekohe-CO                  
 Counties-SC: C 2:24.24  21/03/2009 Paige Schendelaar-Kemp, HPK-CO             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mia Wang                  10 Papatoetoe           2:51.19    2:42.23  
  2 Ezanda Green              10 Howick Pakuranga     2:59.30    2:52.22  
  3 Jessica Cochran           10 Fast                 3:08.48    3:03.58  
 -- Kimora-Lee Iakopo         10 Papatoetoe           2:58.36        SCR  
 
Event 26  Girls 11 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RACE: R 2:20.36  18/10/2009 Paige Schendelaar-Kemp, Howick Pakuranga   
 Counties-SC: C 2:18.27   5/09/2016 Laura J. Wesseling at Nzct Aim, HPKCO-CO   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lucy Blanchard            11 Kings Swim Club      2:35.02    2:26.68  
  2 Danielle Curlett          11 Howick Pakuranga     2:45.80    2:32.26  
  3 Carol Guo                 11 Papatoetoe           2:48.83    2:43.46  
  4 Michaela Botha            11 Papatoetoe           2:48.99    2:47.77  
 
Event 26  Girls 12 Year Olds 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        RACE: R 2:16.56  15/09/2002 Emma Hunter, PPTCO-                        
 Counties-SC: C 2:08.92  30/06/2011 Paige E. Schendelaar-Kemp at 2, HPKCO-CO   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ella Crowe                12 Howick Pakuranga     2:15.85    2:20.04  
  2 Marissa Dodd              12 Howick Pakuranga     2:23.50    2:22.72  
  3 Alexia Perese             12 Papatoetoe           2:27.65    2:26.16  
  4 Trinity Greig             12 Kings Swim Club      2:40.56    2:27.74  
  5 Luci Marra                12 Rnzaf Base           2:43.12    2:42.38  
  6 Claire MacDonald          12 Kowhai Swim Club     2:42.26    2:42.63  
  7 Tyler Chapman             12 Pukekohe             2:44.04    2:43.79  
  8 Kendall Oliver            12 Howick Pakuranga     2:44.51    2:43.93  
 
Event 27  Boys 8 & Under 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RACE: R 41.31  24/09/2006 Hayden Church, Manurewa                      
 Counties-SC: C 42.30  18/07/2014 Quintin L. Wong at 2014 Hpk Ho, HPKCO-CO     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peter Seko                 8 Papatoetoe             53.94      48.37  
  2 Connor Sigley              8 Kings Swim Club        54.81      51.83  
  3 Morgan Reynolds            7 Howick Pakuranga       55.60      56.59  
 
Event 27  Boys 9 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RACE: R 37.82   7/10/2007 Hayden Church, Howick Pakuranga              
 Counties-SC: C 37.82   6/10/2007 Hayden Church, HPK-CO                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Samuel Asiata              9 Howick Pakuranga       46.07      43.64  
  2 Daniel Loh                 9 Howick Pakuranga       42.43      44.25  
  3 Ethan Choo                 9 Howick Pakuranga       47.70      46.48  
  4 Von Ooi                    9 Kings Swim Club        50.77      47.15  
  5 Ethan Zhang                9 Howick Pakuranga       47.44      48.72  
  6 Khairul Fariz Fariz        9 Howick Pakuranga       53.59      49.11  
  7 Jussi McKenzie             9 Pukekohe               47.79      49.27  
  8 Wesley Lau                 9 Howick Pakuranga       50.51      49.37  
  9 Yuan Lachama               9 Howick Pakuranga       54.53      50.06  
 10 Ryan Xie                   9 Kings Swim Club        54.02      50.51  
 -- Yingpeng(Dennis) Wu        9 United Swim            49.25         NS  
 
Event 27  Boys 10 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RACE: R 35.27  19/10/2008 Hayden Church, Howick Pakuranga              
 Counties-SC: C 34.54  18/09/2016 Quintin L. Wong at TBBS Central, PPTCO-CO     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jason Zhang               10 Howick Pakuranga       40.79      39.76  
  2 Taanmay Annappa           10 Howick Pakuranga       40.16      40.63  
  3 Jerome Chu                10 Howick Pakuranga       43.09      43.40  
  4 Mahuta Gemmell            10 Papakura               45.00      43.99  
  5 Raymond Wang              10 Howick Pakuranga       47.99      44.64  
  6 Remy Burns                10 Fast                   48.48      45.50  
  7 Sam Molloy                10 Howick Pakuranga       47.47      45.73  
  8 Beau Nicholson            10 Howick Pakuranga       47.47      46.53  
  9 William Sun               10 Kings Swim Club        51.38      47.14  
 10 Elijah Perese             10 Mangere                46.44      47.57  
 11 Lau'rel Ram               10 Howick Pakuranga       57.95      52.54  
 12 Eric Yang                 10 Howick Pakuranga     1:01.31      53.11  
 13 Nathaniel Dalton-Wilson   10 Howick Pakuranga       56.26      53.38  
 14 Max Liu                   10 Howick Pakuranga       53.90      56.70  
 15 Dylan McConnell           10 Fast                   56.84      57.66  
 -- Allan Barriball           10 Thames Swim Club       49.12        SCR  
 
Event 27  Boys 11 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RACE: R 34.88  12/10/2014 Ryan Oliver, Howick Pakuranga                
 Counties-SC: C 32.56  22/08/2009 Hayden Church, HPK-CO                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kevin Zhang               11 Roskill Swim           38.10      36.22  
  2 Thomas Hunter             11 Kings Swim Club        36.77      36.71  
  3 Jackson Kennard           11 Kings Swim Club        38.03      36.72  
  4 Caleb Wilson              11 Mangere                42.03      39.93  
  5 Brian Ng                  11 Kings Swim Club        42.24      40.35  
  6 Nathan Hannah             11 Manurewa               42.91      40.72  
  7 Kyan Potter               11 Fast                   42.79      41.89  
  8 Allan Han                 11 Howick Pakuranga       44.92      41.93  
  9 Yuke Chan                 11 Howick Pakuranga       41.49      42.16  
 10 David Wright              11 Pukekohe               41.81      42.40  
 11 Armand Spencer            11 Howick Pakuranga       42.39      42.71  
 12 Ethan Chan                11 Kings Swim Club        46.24      43.07  
 13 Buckley Chen              11 Howick Pakuranga       49.15      44.47  
 14 Caleb Palmer              11 Manurewa               50.46      52.56  
 -- Quinn Gardiner-Hall       11 Fast                   52.57         DQ  
 -- TJ Notman                 11 Pukekohe               38.14        SCR  
 -- Blake Faleafa             11 Rnzaf Base             42.10        SCR  
 
Event 27  Boys 12 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RACE: R 30.48  18/10/2009 Joshua Asplin, Papakura                      
 Counties-SC: C 29.89  22/07/2017 Thomas T. Murray at Hamilton W, PUKCO-CO     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daniel Cieplinski         12 Howick Pakuranga       33.06      34.09  
  2 Arun Dunn                 12 Pukekohe               38.42      37.99  
  3 Charles Gemmell           12 Papakura               42.35      39.90  
  4 Nathan Joe                12 Manurewa               50.73      41.08  
  5 Alfie Williams            12 Howick Pakuranga       43.37      43.40  
  5 Saniru Hewa               12 Roskill Swim           50.22      43.40  
  7 Kullen Montgomery         12 Fast                   48.90      46.82  
  8 Samuel Jackson            12 Rnzaf Base           1:00.98      53.51  
 -- Saul Wilson               12 Papatoetoe             41.54         NS  
 -- Bronson Chungson          12 Papatoetoe             37.52        SCR  
 
Event 28  Girls 8 & Under 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RACE: R 43.29   9/10/2016 Scarlett Robb, Kings                         
 Counties-SC: C 41.45   5/06/2016 Mulan Z. Chan See at 2016 Coun, HPKCO-CO     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kiri Yamagami              8 Howick Pakuranga       44.46      43.04R 
  2 Talia Chaney               8 Fast                   53.27      47.22  
  3 Kymond Chan                7 Howick Pakuranga       57.68      51.47  
  4 Brooke Kervin              8 Pukekohe             1:02.23      55.18  
 -- Bianca Chan                8 Roskill Swim           56.03         DQ  
 -- Olivia Waddell             8 Fast                   47.81         DQ  
 -- Leanna Park                8 Howick Pakuranga       57.42        SCR  
 
Event 28  Girls 9 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RACE: R 40.08  21/10/2012 Tavarnya Howe, Pukekohe                      
 Counties-SC: C 37.73   8/04/2017 Mulan Z. Chan See at Hpk Club, HPKCO-CO      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scarlett Robb              9 Kings Swim Club        38.33      38.06R 
  2 Mia Laban                  9 Howick Pakuranga       43.53      41.46  
  3 Mae-Ying Reynolds          9 Howick Pakuranga       42.75      43.15  
  4 Olivia Wheeler             9 Pukekohe               44.65      45.96  
  5 Amelia Croft               9 Manurewa               50.40      46.37  
  6 Emily Chan                 9 Howick Pakuranga       49.42      47.51  
  7 Nancy Zhang                9 Howick Pakuranga       49.64      48.27  
  8 Grace Crowe                9 Howick Pakuranga       49.83      49.24  
  9 Lylah Sugarman             9 Howick Pakuranga       50.20      49.30  
 10 Analiah Palmer             9 Manurewa               52.84      50.40  
 11 Ayana Carter               9 Howick Pakuranga       55.07      52.57  
 -- Alyssa Kappeler            9 Howick Pakuranga     1:00.50        SCR  
 -- Corbin Radford             9 Howick Pakuranga     1:01.30        SCR  
 -- Isabella Lambie            9 Parnell Swim           44.48        SCR  
 
Event 28  Girls 10 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RACE: R 35.19  11/10/2015 Janaye Burns, Pukekohe-CO                    
 Counties-SC: C 33.91   2/04/2016 Janaye L. Burns at Pukekohe Cl, PUKCO-CO     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Danielle Asiata           10 Howick Pakuranga       36.70      37.34  
  2 Holly Dunn                10 Pukekohe               40.98      39.53  
  3 Sasha Nichol              10 Pukekohe               42.18      42.77  
  4 Freya Hingston            10 Howick Pakuranga       41.57      43.52  
  5 Yalen-Sjaan Wong See      10 Howick Pakuranga       45.87      43.54  
  6 Isabella Bolton           10 Papakura               46.53      44.05  
  7 Charlise Ruddell          10 Fast                   46.38      44.09  
  8 Milla Barclay             10 Kings Swim Club        45.21      44.22  
  9 Ezanda Green              10 Howick Pakuranga       44.99      44.42  
 10 Emma Wang                 10 Howick Pakuranga       43.86      44.76  
 11 Naomi Cheng               10 Howick Pakuranga       52.63      47.92  
 12 Sakura Thornley           10 Papakura               52.98      47.93  
 13 Lucy O'Reilly             10 United Swim            50.78      49.25  
 14 Maia Kervin               10 Pukekohe               50.81      49.52  
 15 Svetlana Pozhidaeva       10 Fast                   54.52      50.00  
 16 Katie Dunn                10 Pukekohe               51.95      50.33  
 17 Bailee Phillips-Te Haara  10 Manurewa               52.49      50.46  
 18 Katie Wishnowsky          10 Pukekohe               52.74      51.71  
 
Event 28  Girls 11 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RACE: R 34.16  24/09/2006 Helena Gasson, Pukekohe                      
 Counties-SC: C 32.92  17/02/2017 Janaye L. Burns at 2017 NZ Jun, PUKCO-CO     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lucy Blanchard            11 Kings Swim Club        35.43      36.78  
  2 Calee Dally               11 Fast                   39.91      37.58  
  3 Kate Wheeler              11 Pukekohe               38.99      37.90  
  4 Danielle Curlett          11 Howick Pakuranga       37.38      38.92  
  5 Georgia Haycock           11 Howick Pakuranga       38.62      39.17  
  6 Arabella Duncan           11 Kings Swim Club        42.70      40.72  
  7 Abby Davidson             11 Kings Swim Club        45.41      40.73  
  8 Lily Madill               11 Fast                   45.20      42.52  
  9 Madison Harada            11 Howick Pakuranga       41.96      42.57  
 10 Drew McKenzie             11 Pukekohe               44.33      43.02  
 11 Astyn Bidois              11 Howick Pakuranga       43.81      43.49  
 12 Mya Kingi                 11 Papakura               43.71      44.03  
 13 Drew Burrett              11 Fast                   47.38      46.08  
 14 Ruby Hakkenbroek          11 Papakura               52.16      46.26  
 15 Farchana Bakor            11 Roskill Swim           50.03      46.29  
 16 Madison Thorn             11 Fast                   48.08      47.42  
 17 Hayley Newington          11 Papakura               45.00      49.73  
 -- Rowan Maclean             11 Howick Pakuranga       49.77         NS  
 -- Lucy Gilmour              11 Papakura               47.28         NS  
 -- Sasha Jamieson            11 Kowhai Swim Club       46.03        SCR  
 -- Hannah Piper              11 Kings Swim Club        50.44        SCR  
 -- Sophia Nelson             11 Papakura               50.38        SCR  
 
Event 28  Girls 12 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RACE: R 31.96  17/10/2010 Paige Schendelaar-Kemp, Howick Pakuranga     
 Counties-SC: C 31.08   7/09/2015 Tavarnya P. Howe at Nzct Aims, PUKCO-CO      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Janaye Burns              12 Pukekohe               32.92      33.88  
  2 Anna Lepua                12 Central City           32.98      34.21  
  3 Miandi Oosthuizen         12 Howick Pakuranga       34.48      35.07  
  4 Jessie Dai                12 Papakura               39.43      37.34  
  5 Teresa Barriball          12 Thames Swim Club       36.69      37.46  
  6 Mackenzie Walker          12 Roskill Swim           41.03      39.40  
  7 Amber George              12 Manurewa               40.53      39.48  
  8 Jacey Li                  12 Howick Pakuranga       41.42      39.54  
  9 Victoria Jagusch          12 Kings Swim Club        41.00      39.65  
 10 Mia Rayner                12 Howick Pakuranga       50.70      43.61  
 11 Scarlett Snelling         12 Papakura               44.76      43.66  
 12 Mia Willis                12 Papakura               46.80      43.78  
 13 Sanjukta Dey              12 Roskill Swim           56.78      47.95  
 -- Alena Elmore              12 Papakura               42.48         DQ  
 
Event 29  Boys 8 & Under 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RACE: R 3:44.85  18/10/2009 Patrick Smeets, King's Swim Club           
 Counties-SC: C 3:38.15  25/10/2016 Cruz B. Iako at Hpk Club Champ, HPKCO-CO   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morgan Reynolds            7 Howick Pakuranga     4:09.00    4:14.79  
 
Event 29  Boys 9 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RACE: R 3:25.76  21/10/2012 Tom Harford, Pukekohe                      
 Counties-SC: C 3:19.69  26/07/2013 James M. Slessor at 2013 Honda, HPKCO-CO   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jussi McKenzie             9 Pukekohe             4:06.05    4:07.31  
 
Event 29  Boys 10 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RACE: R 3:14.63  15/09/2002 Matthew Lane, ROSAK-                       
 Counties-SC: C 3:08.00  18/09/2016 Quintin L. Wong at TBBS Central, PPTCO-CO   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taigo Yamagami            10 Howick Pakuranga     3:29.22    3:19.81  
  2 Hamzah Al-ani             10 Howick Pakuranga     3:40.46    3:44.01  
  3 Charlie Millington        10 Pukekohe             3:51.79    4:03.04  
  4 Sam Molloy                10 Howick Pakuranga     4:00.01    4:05.82  
 -- Leo Arrowsmith            10 Howick Pakuranga     3:24.40        SCR  
 
Event 29  Boys 11 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RACE: R 2:51.10  15/09/2002 Malcolm Richardson, ROSAK-                 
 Counties-SC: C 2:47.85  27/08/2006 Jeffrey Arona-Tuifanae, HPK-CO             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jackson Kennard           11 Kings Swim Club      3:10.38    3:19.50  
  2 Yuke Chan                 11 Howick Pakuranga     3:39.98    3:29.12  
 -- TJ Notman                 11 Pukekohe             3:09.99        SCR  
 
Event 29  Boys 12 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RACE: R 2:37.24  13/10/2013 Xavier Hill, Kiwi West                     
 Counties-SC: C 2:35.80  25/08/2007 Jeffrey Arona-Tuifanae, HPK-CO             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chris Jiang               12 Howick Pakuranga     2:50.75    2:53.51  
  2 Michael Han               12 Howick Pakuranga     2:53.37    2:56.68  
 
Event 30  Girls 8 & Under 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RACE: R 3:34.29   2/10/2011 Grace Chang, Howick Pakuranga              
 Counties-SC: C 3:34.29   1/10/2011 Grace Z. Chang at 2011 CO Juni, HPKCO-CO   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kiri Yamagami              8 Howick Pakuranga     3:51.88    3:49.21  
 
Event 30  Girls 9 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RACE: R 3:24.61   7/10/2007 Paige Schendelaar-Kemp, Howick Pakuranga   
 Counties-SC: C 3:09.47  17/02/2017 Mulan Z. Chan See at 2017 NZ J, HPKCO-CO   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mae-Ying Reynolds          9 Howick Pakuranga     3:38.19    3:30.78  
  2 Amelia Croft               9 Manurewa             3:54.45    3:50.63  
  3 Grace Crowe                9 Howick Pakuranga     4:04.70    3:58.79  
 
Event 30  Girls 10 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RACE: R 3:06.80  18/10/2009 Katie Hohaia, Howick Pakuranga             
 Counties-SC: C 3:06.80  18/10/2009 Katie Hohaia, HPK-CO                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Danielle Asiata           10 Howick Pakuranga     3:17.43    3:25.12  
  2 Freya Hingston            10 Howick Pakuranga     3:35.08    3:31.08  
  3 Holly Dunn                10 Pukekohe             3:40.39    3:49.55  
  4 Jessica Cochran           10 Fast                 4:01.94    3:58.95  
 -- Kimora-Lee Iakopo         10 Papatoetoe           3:32.46        SCR  
 
Event 30  Girls 11 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RACE: R 2:58.93  19/10/2008 Charlotte O'Hara, North Shore              
 Counties-SC: C 2:56.60   5/09/2016 Trelise L. Dance at Nzct Aims, HPKCO-CO    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liv Peebles               11 Central City         3:06.00    3:12.43  
  2 Sophie Robb               11 Kings Swim Club      3:18.12    3:19.56  
  3 Mandy Jing                11 Howick Pakuranga     3:31.37    3:25.75  
  4 Carol Guo                 11 Papatoetoe           3:42.74    3:28.71  
  5 Michaela Botha            11 Papatoetoe           3:40.45    3:41.37  
 
Event 30  Girls 12 Year Olds 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        RACE: R 2:50.73  17/10/2010 Paige Schendelaar-Kemp, Howick Pakuranga   
 Counties-SC: C 2:42.88  24/09/2006 Brianna Green, HPK-CO                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trinity Greig             12 Kings Swim Club      2:55.36    2:56.92  
  2 Alexia Perese             12 Papatoetoe           3:30.92    3:04.05  
  3 Ella Crowe                12 Howick Pakuranga     3:02.77    3:06.14  
  4 Tyler Chapman             12 Pukekohe             3:16.75    3:11.20  
  5 Meg Shuker                12 Papakura             3:18.49    3:14.39  
  6 Amber George              12 Manurewa             3:34.65    3:18.47  
  7 Luci Marra                12 Rnzaf Base           3:21.69    3:30.44  
 
Event 31  Boys 8 & Under 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RACE: R 1:29.13  24/09/2006 Hayden Church, Manurewa                    
 Counties-SC: C 1:25.23  23/08/2006 Hayden Church, MAN-CO                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henry Koo                  8 Howick Pakuranga     1:49.53    1:44.80  
 
Event 31  Boys 9 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RACE: R 1:21.00   7/10/2007 Hayden Church, Howick Pakuranga            
 Counties-SC: C 1:20.91  20/09/2015 Quintin L. Wong at September,, PPTCO-CO    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Samuel Asiata              9 Howick Pakuranga     1:37.69    1:32.42  
  2 Daniel Loh                 9 Howick Pakuranga     1:38.30    1:34.44  
  3 Wesley Lau                 9 Howick Pakuranga     1:47.72    1:41.68  
  4 Von Ooi                    9 Kings Swim Club      1:45.91    1:42.72  
  5 Ethan Zhang                9 Howick Pakuranga     1:46.39    1:45.66  
  6 Khairul Fariz Fariz        9 Howick Pakuranga     1:53.20    1:46.01  
  7 Yuan Lachama               9 Howick Pakuranga     1:58.95    1:46.74  
  8 Jussi McKenzie             9 Pukekohe             1:48.06    1:47.95  
 -- Yingpeng(Dennis) Wu        9 United Swim          1:38.35         NS  
 
Event 31  Boys 10 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RACE: R 1:18.68   9/10/2016 Quintin Wong, Papatoetoe                   
 Counties-SC: C 1:13.20  30/05/2017 Michael Z. Lu at Hpk May 2017, HPKCO-CO    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jason Zhang               10 Howick Pakuranga     1:27.61    1:25.42  
  2 Taanmay Annappa           10 Howick Pakuranga     1:30.32    1:26.01  
  3 Bo Lei                    10 Howick Pakuranga     1:45.09    1:28.49  
  4 Jerome Chu                10 Howick Pakuranga     1:34.71    1:31.01  
  5 Mahuta Gemmell            10 Papakura             1:40.98    1:35.57  
  6 Ben Hew                   10 Howick Pakuranga     1:38.80    1:35.64  
  7 Raymond Wang              10 Howick Pakuranga     1:38.62    1:37.03  
  8 Remy Burns                10 Fast                 1:44.27    1:38.18  
  9 Beau Nicholson            10 Howick Pakuranga     1:59.20    1:39.53  
 10 Elijah Perese             10 Mangere              1:45.48    1:45.01  
 11 Max Liu                   10 Howick Pakuranga     1:54.65    1:52.20  
 12 Nathaniel Dalton-Wilson   10 Howick Pakuranga     2:12.09    1:54.21  
 13 Dylan McConnell           10 Fast                 1:52.00    2:01.29  
 -- Allan Barriball           10 Thames Swim Club     1:43.74        SCR  
 
Event 31  Boys 11 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RACE: R 1:14.86  13/10/2013 Cameron Church, Howick Pakuranga           
 Counties-SC: C 1:08.67  22/08/2009 Hayden Church, HPK-CO                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas Hunter             11 Kings Swim Club      1:19.01    1:19.78  
  2 Kevin Zhang               11 Roskill Swim         1:27.41    1:20.13  
  3 Brian Ng                  11 Kings Swim Club      1:31.35    1:28.02  
  4 Andre Chan                11 Roskill Swim         1:30.31    1:29.61  
  5 Caleb Wilson              11 Mangere              1:33.43    1:29.68  
  6 Armand Spencer            11 Howick Pakuranga     1:31.55    1:30.18  
  7 Kyan Potter               11 Fast                 1:41.98    1:31.27  
  8 Allan Han                 11 Howick Pakuranga     1:34.48    1:31.75  
  9 David Wright              11 Pukekohe             1:30.89    1:32.67  
 10 Ethan Chan                11 Kings Swim Club      1:35.72    1:34.46  
 11 Buckley Chen              11 Howick Pakuranga     1:46.48    1:36.83  
 12 Quinn Gardiner-Hall       11 Fast                 1:49.66    1:45.72  
 13 Caleb Palmer              11 Manurewa             1:54.31    1:53.86  
 -- Blake Faleafa             11 Rnzaf Base           1:28.33        SCR  
 -- TJ Notman                 11 Pukekohe             1:22.97        SCR  
 
Event 31  Boys 12 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RACE: R 1:07.24  18/10/2009 Joshua Asplin, Papakura                    
 Counties-SC: C 1:05.10  30/05/2010 Bayley Main  at 2010 ST George, HPK-CO     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hugo Batchelor            12 Kings Swim Club      1:13.82    1:12.75  
  2 Daniel Cieplinski         12 Howick Pakuranga     1:15.19    1:14.89  
  3 Caleb Wyatt               12 Rnzaf Base           1:20.12    1:19.03  
  4 Takumi Thornley           12 Papakura             1:25.46    1:22.17  
  5 Arun Dunn                 12 Pukekohe             1:21.48    1:22.96  
  6 Charles Gemmell           12 Papakura             1:26.97    1:24.34  
  7 Liam Mulholland           12 Fast                 1:35.76    1:30.60  
  8 Harish Kishorkumar        12 Howick Pakuranga     1:34.42    1:32.52  
  9 Saniru Hewa               12 Roskill Swim         1:38.35    1:37.85  
 10 Kullen Montgomery         12 Fast                 1:43.85    1:44.30  
 11 Samuel Jackson            12 Rnzaf Base           2:07.50    1:56.36  
 
Event 32  Girls 8 & Under 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RACE: R 1:32.67   9/10/2016 Scarlett Robb, Kings                       
 Counties-SC: C 1:34.13  16/06/2012 Jessica A. Folomu at Mt Wellin, PPTCO-CO   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kiri Yamagami              8 Howick Pakuranga     1:40.85    1:33.43C 
  2 Olivia Waddell             8 Fast                 1:41.11    1:38.72  
  3 Jordan Iosefa              8 Papatoetoe           1:55.92    1:40.60  
  4 Emma Wang                  7 Papatoetoe           2:00.49    1:48.36  
  5 Kymond Chan                7 Howick Pakuranga     1:58.44    1:51.44  
 
Event 32  Girls 9 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RACE: R 1:23.14   9/10/2016 Danielle Asiata, Howick Pakuranga          
 Counties-SC: C 1:21.95  17/02/2017 Mulan Z. Chan See at 2017 NZ J, HPKCO-CO   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scarlett Robb              9 Kings Swim Club      1:20.53    1:20.45C 
  2 Mia Laban                  9 Howick Pakuranga     1:37.30    1:30.44  
  3 Mae-Ying Reynolds          9 Howick Pakuranga     1:31.01    1:32.18  
  4 Olivia Wheeler             9 Pukekohe             1:40.54    1:37.13  
  5 Emily Chan                 9 Howick Pakuranga     1:44.42    1:40.77  
  6 Emily Faleafa              9 Rnzaf Base           1:45.25    1:42.17  
  7 Nancy Zhang                9 Howick Pakuranga     1:44.07    1:43.10  
  8 Amelia Croft               9 Manurewa             1:44.69    1:44.75  
  9 Grace Crowe                9 Howick Pakuranga     1:40.11    1:45.92  
 10 Lylah Sugarman             9 Howick Pakuranga     1:51.12    1:49.38  
 11 Analiah Palmer             9 Manurewa             1:54.06    1:50.36  
 12 Ayana Carter               9 Howick Pakuranga     1:46.87    1:53.43  
 -- Isabella Lambie            9 Parnell Swim         1:35.47         NS  
 
Event 32  Girls 10 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RACE: R 1:16.87  11/10/2015 Janaye Burns, Pukekohe-CO                  
 Counties-SC: C 1:15.63   5/06/2009 Paige Schendelaar-Kemp, HPK-CO             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tyler McNaughten          10 Pukekohe             1:29.39    1:28.85  
  2 Holly Dunn                10 Pukekohe             1:28.80    1:29.28  
  3 Isabella Bolton           10 Papakura             1:46.90    1:35.06  
  4 Yalen-Sjaan Wong See      10 Howick Pakuranga     1:38.42    1:35.50  
  5 Sasha Nichol              10 Pukekohe             1:34.56    1:36.45  
  6 Emma Wang                 10 Howick Pakuranga     1:40.29    1:38.04  
  7 Charlise Ruddell          10 Fast                 1:38.19    1:38.81  
  8 Naomi Cheng               10 Howick Pakuranga     1:44.79    1:41.31  
  9 Sakura Thornley           10 Papakura             1:44.84    1:42.99  
 10 Lucy O'Reilly             10 United Swim          1:44.60    1:44.55  
 11 Katie Dunn                10 Pukekohe             1:58.13    1:51.28  
 12 Svetlana Pozhidaeva       10 Fast                 1:59.31    1:54.69  
 -- Milla Barclay             10 Kings Swim Club      1:34.78         DQ  
 -- Mia Wang                  10 Papatoetoe           1:26.52         DQ  
 
Event 32  Girls 11 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RACE: R 1:13.78  19/10/2008 Claudia Brick, North Shore                 
 Counties-SC: C 1:11.17  17/02/2017 Janaye L. Burns at 2017 NZ Jun, PUKCO-CO   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lucy Blanchard            11 Kings Swim Club      1:15.19    1:18.16  
  2 Calee Dally               11 Fast                 1:25.90    1:23.82  
  3 Kate Wheeler              11 Pukekohe             1:27.64    1:24.41  
  4 Georgia Haycock           11 Howick Pakuranga     1:25.89    1:25.03  
  5 Abby Davidson             11 Kings Swim Club      1:33.12    1:27.51  
  6 Arabella Duncan           11 Kings Swim Club      1:33.91    1:29.86  
  7 Drew McKenzie             11 Pukekohe             1:33.16    1:33.11  
  8 Astyn Bidois              11 Howick Pakuranga     1:35.88    1:34.03  
  9 Alex Winn                 11 Roskill Swim         1:34.35    1:34.49  
 10 Mya Kingi                 11 Papakura             1:40.85    1:37.72  
 11 Lucy Gilmour              11 Papakura             1:43.54    1:38.02  
 12 Farchana Bakor            11 Roskill Swim         1:35.72    1:38.52  
 13 Madison Thorn             11 Fast                 1:42.10    1:42.34  
 14 Hayley Newington          11 Papakura             1:51.00    1:47.83  
 15 Silver Phillips-Te Haara  11 Manurewa             1:51.32    1:50.64  
 -- Ruby Hakkenbroek          11 Papakura             1:48.41         DQ  
 -- Rowan Maclean             11 Howick Pakuranga     1:47.36         NS  
 -- Sophia Nelson             11 Papakura             1:50.94        SCR  
 -- Hannah Piper              11 Kings Swim Club      1:35.31        SCR  
 
Event 32  Girls 12 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        RACE: R 1:08.57   9/10/2016 Jessica Folomu, Howick Pakuranga           
 Counties-SC: C 1:05.96   7/09/2015 Tavarnya P. Howe at Nzct Aims, PUKCO-CO    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Janaye Burns              12 Pukekohe             1:11.17    1:12.12  
  2 Anna Lepua                12 Central City         1:12.51    1:14.56  
  3 Miandi Oosthuizen         12 Howick Pakuranga     1:17.36    1:15.41  
  4 Jessie Dai                12 Papakura             1:22.20    1:22.01  
  5 Teresa Barriball          12 Thames Swim Club     1:20.72    1:22.93  
  6 Jacey Li                  12 Howick Pakuranga     1:24.69    1:23.92  
  7 Kendall Oliver            12 Howick Pakuranga     1:23.42    1:24.75  
  8 Victoria Jagusch          12 Kings Swim Club      1:30.46    1:25.62  
  9 Olivia Rooney             12 Howick Pakuranga     1:28.26    1:25.92  
 10 Mackenzie Walker          12 Roskill Swim         3:23.91    1:27.76  
 11 Alena Elmore              12 Papakura             1:30.32    1:31.52  
 12 Sabrina Romero            12 Papakura             1:37.31    1:31.95  
 13 Scarlett Snelling         12 Papakura             1:38.96    1:35.76  
 14 Mia Willis                12 Papakura             1:46.83    1:36.28  
 -- Teresa Croker             12 Papatoetoe           1:40.25        SCR  
 
Event 33  Boys 9 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
        RACE: R 2:58.48  11/10/2015 Quintin Wong, Papatoetoe-CO                
 Counties-SC: C 2:58.48  10/10/2015 Quintin L. Wong at 2015 Counti, PPTCO-CO   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daniel Kregting            9 Roskill Swim         3:10.11    2:57.01R 
  2 Daniel Loh                 9 Howick Pakuranga     3:23.12    3:10.05  
 
Event 33  Boys 10 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
        RACE: R 2:47.67  19/10/2008 Hayden Church, Howick Pakuranga            
 Counties-SC: C 2:43.57  16/07/2016 Quintin L. Wong at 2016 Manure, PPTCO-CO   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taanmay Annappa           10 Howick Pakuranga     3:14.89    3:08.52  
 -- Taigo Yamagami            10 Howick Pakuranga     3:19.41         DQ  
 -- Hamzah Al-ani             10 Howick Pakuranga     3:23.29         DQ  
 -- Daniel Park               10 Howick Pakuranga     3:22.44         NS  
 -- Leo Arrowsmith            10 Howick Pakuranga     3:33.05        SCR  
 
Event 33  Boys 11 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
        RACE: R 2:37.79  15/09/2002 Malcolm Richardson, ROSAK-                 
 Counties-SC: C 2:38.00  24/09/2006 Corey Main, HPK-CO                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jackson Kennard           11 Kings Swim Club      3:09.79    2:59.28  
  2 Ali Al-Ani                11 Howick Pakuranga     3:02.62    3:00.15  
  3 Thomas Hunter             11 Kings Swim Club      3:10.28    3:03.96  
  4 Brian Ng                  11 Kings Swim Club      3:17.95    3:07.77  
  5 Yuke Chan                 11 Howick Pakuranga     3:14.15    3:08.51  
  6 Allan Han                 11 Howick Pakuranga     3:16.68    3:10.13  
 -- TJ Notman                 11 Pukekohe             2:58.51        SCR  
 
Event 33  Boys 12 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
        RACE: R 2:25.27  13/10/2013 Xavier Hill, Kiwi West                     
 Counties-SC: C 2:26.47   6/10/2007 Corey Main, HPK-CO                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michael Han               12 Howick Pakuranga     2:34.13    2:35.56  
  2 Chris Jiang               12 Howick Pakuranga     2:35.81    2:39.74  
  3 Caleb Wyatt               12 Rnzaf Base           3:05.62    2:52.64  
  4 Arun Dunn                 12 Pukekohe             3:05.26    2:57.06  
  5 Takumi Thornley           12 Papakura             3:00.42    2:57.40  
 -- Bronson Chungson          12 Papatoetoe           3:00.49        SCR  
 
Event 34  Girls 10 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
        RACE: R 2:44.82  19/10/2008 Paige Schendelaar-Kemp, Howick Pakuranga   
 Counties-SC: C 2:36.30  19/03/2009 Paige Schendelaar-Kemp, HPK-CO             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aria Murray               10 Pukekohe             3:12.25    3:10.93  
  2 Sasha Nichol              10 Pukekohe             3:20.60    3:22.48  
  3 Isabella Bolton           10 Papakura             3:22.79    3:23.68  
 -- Kimora-Lee Iakopo         10 Papatoetoe           3:08.19        SCR  
 
Event 34  Girls 11 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
        RACE: R 2:37.07  18/10/2009 Paige Schendelaar-Kemp, Howick Pakuranga   
 Counties-SC: C 2:35.21  27/10/2009 Paige Schendelaar-Kemp, HPK-CO             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Danielle Curlett          11 Howick Pakuranga     2:51.21    2:52.55  
  2 Sophie Robb               11 Kings Swim Club      2:50.56    2:54.18  
  3 Carol Guo                 11 Papatoetoe           3:04.73    3:01.85  
  4 Kate Wheeler              11 Pukekohe             3:09.76    3:04.69  
  5 Mandy Jing                11 Howick Pakuranga     3:12.54    3:08.23  
  6 Michaela Botha            11 Papatoetoe           3:11.68    3:11.29  
 
Event 34  Girls 12 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
        RACE: R 2:28.69  17/10/2010 Paige Schendelaar-Kemp, Howick Pakuranga   
 Counties-SC: C 2:26.18  30/06/2011 Paige E. Schendelaar-Kemp at 2, HPKCO-CO   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ella Crowe                12 Howick Pakuranga     2:32.04    2:40.08  
  2 Trinity Greig             12 Kings Swim Club      2:45.66    2:42.65  
  3 Alexia Perese             12 Papatoetoe           2:47.29    2:46.27  
  4 Marissa Dodd              12 Howick Pakuranga     2:48.34    2:46.49  
  5 Meg Shuker                12 Papakura             2:56.47    2:53.72  
  6 Luci Marra                12 Rnzaf Base           3:00.63    2:58.33  
  7 Anna Lepua                12 Central City         2:48.16    2:58.35  
  8 Claire MacDonald          12 Kowhai Swim Club     2:57.84    3:00.15  
  9 Victoria Jagusch          12 Kings Swim Club      3:02.79    3:01.73  
 10 Kendall Oliver            12 Howick Pakuranga     3:02.89    3:04.77  
 
Event 35  Mixed 12 & Under 4x50 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        RACE: R 1:58.91   7/10/2007 Howick Pakuranga                           
                         D Bennett, C Main, K Richter, V Kau               
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pukekohe Swimming Club  'A'                       2:08.01    2:11.82  
     1) Tyler McNaughten W10            2) Kate Wheeler W11               
     3) Arun Dunn M12                   4) Janaye Burns W12               
  2 Papakura Swimming Club  'A'                            NT    2:14.88  
     1) Charles Gemmell M12             2) Meg Shuker W12                 
     3) Alena Elmore W12                4) Takumi Thornley M12            
  3 Fulton Amateur Swimming Team  'A'                 2:25.82    2:25.50  
     1) Liam Mulholland M12             2) Calee Dally W11                
     3) Lily Madill W11                 4) Kyan Potter M11                
  4 Fulton Amateur Swimming Team  'B'                 2:36.66    2:34.12  
     1) Drew Burrett W11                2) Jessica Cochran W10            
     3) Madison Thorn W11               4) Olivia Waddell W8              
  5 Papakura Swimming Club  'C'                            NT    2:35.95  
     1) Ruby Hakkenbroek W11            2) Scarlett Snelling W12          
     3) Mahuta Gemmell M10              4) Lucy Gilmour W11               
  6 Fulton Amateur Swimming Team  'C'                      NT    2:50.23  
     1) Dylan McConnell M10             2) Charlise Ruddell W10           
     3) Svetlana Pozhidaeva W10         4) Remy Burns M10                 
 -- Papakura Swimming Club  'B'                            NT         DQ  
     1) Joshua Willmer M12              2) Sabrina Romero W12             
     3) Mia Willis W12                  4) Jessie Dai W12                 
 -- Papatoetoe Swimming Club  'A'                     2:10.11         NS  
     1) Michaela Botha W11              2) Bronson Chungson M12           
     3) Alexia Perese W12               4) Saul Wilson M12                
 -- Papatoetoe Swimming Club  'B'                     3:01.82         NS  
     1) Emma Wang W7                    2) Peter Seko M8                  
     3) Jordan Iosefa W8                4) Jarrod Seko M11